Zaloguj się lub jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.
Strona główna » Archiwum » 2008 » 12 » Maska wyobraźni
Maska wyobraźni
Ludzie często nie dostrzegają, że nudne związki seksualne są efektem wyeliminowania z życia erotycznego wyobraźni – twierdzi Ester Perel.
Wyobraźnia zaś jest wyrazem naszej siły życiowej i jednym z najwspanialszych narzędzi do podtrzymania namiętności. Ale to ryzykowna zabawa. Niektórych rani to co znajdują za kurtyną sekretnych fantazji partnera. Tak że ostrożnie ze zwierzeniami! One nie działają, jak każde inne fantazje i tego nie wszyscy są w stanie zrozumieć. Gdy mąż marzy o wakacjach na „Kanarach” to znaczy, że chce tam pojechać. Kiedy jednak wyobraża sobie, że jesteś jego wygraną w pokera kobietą - to nie jest prawda, tylko taka erotyczna symulacja, przedstawienie. W rzeczywistości może wcale tak „przedmiotowo” o tobie nie myśleć. Co więcej, przecież on w ogóle nie umie grać w karty!
Ester Perel opisuje przypadek Joni, która straciła ochotę na seks z czułym i delikatnym partnerem, czyli z kimś takim, o kim marzy większość kobiet. Zapytana przez terapeutkę o swoje fantazje, Joni się przestraszyła: „Jeju, to strasznie osobiste”, ale w końcu wyznała, że jest… masochistką. Opowiedziała o kowboyach i piratach, którzy w jej głowie wyczyniają z nią nieskromne rzeczy i skomentowała to tak: „Przyjmuję rozkazy od mężczyzn! Co ja wyprawiam? Ja od nikogo nie przyjmuję poleceń, a kręci mnie poddawanie się bandzie kowboyów! To nie ma sensu.”
Esther wyjaśniła załamanej Joni, że kowboye w jej fantazji może i nią rządzą, ale to ona kontroluje kowboyów. Ona jest autorką, producentką, reżyserką i gwiazdą przedstawienia, ona też dobiera obsadę. Cała fantazja to spektakl dający przyjemność, a nie ból, więc o masochizmie mowy nie ma. Zaś kowboye w rzeczy samej są jej czcicielami, a nie zadającymi ból sadystami. A puenta tej historii jest taka, że wielu kobietom symulacja wymuszonego seksu dostarcza bezpiecznego wentyla dla ich własnej agresji. Zmyśleni napastnicy wyrażają agresję, do której większość kobiet niechętnie się przyznaje. Zaś delikatny partner Joni odzyskał jej serce, gdy zamiast, jak zwykle, gładzić ją po ręce, niezbyt silnie, ale pewnie ścisnął za nadgarstek i zaprowadził do sypialni.
Być może dlatego dla większości długotrwałych związków fantazje erotyczne są rozwiązaniem więcej niż jednego problemu za jednym zamachem.