Odprężający automasaż

Kiedy czujesz zmęczenie, napięcie lub przygniata Cię stres, pozwól sobie na chwilę odpoczynku. Proste ćwiczenia rozciągające i automasaż to dobry wstęp do trudniejszych technik relaksacyjnych. Możesz je wykonywać nawet w pracy.

Odprężający automasaż

 

Usiądź wygodnie i spleć dłonie. Wraz z wdechem unieś ramiona w górę i rozciągnij kręgosłup. Wraz z wydechem opuść je w dół. Powtórz to jeszcze raz.

Teraz wraz z wdechem ściągnij łopatki do tyłu, przytrzymaj chwilę i na wydechu rozluźnij. Powtórz to jeszcze raz.

Następnie przenieś uwagę na swoją twarz i otwórz bardzo szeroko usta, tak jakbyś mówił/a „aaa”. Potem poruszaj szczęką tak, jakbyś mówił/a „ajajaj”. W ten sposób rozciągasz mięśnie wokół ust, usuwasz napięcia i uelastyczniasz skórę. Przeznacz na to ćwiczenie minutę. Dzięki niemu odczujesz ulgę i odprężenie.

reklama


A teraz druga część ćwiczenia:

Rozgrzej dłonie, pocierając jedną o drugą. Następnie przyłóż je do twarzy i zamknij powieki. Masuj opuszkami palców skronie, okolice oczu, policzki, brodę i szyję. Rób to bardzo powoli. Wyobraź sobie, że w ten sposób zaprzyjaźniasz się ze swoją twarzą, a napięte miejsca stopniowo się rozluźniają. Teraz skieruj opuszki palców na skórę na głowie i zacznij ją masować.

Masaż podziała na Ciebie niezwykle odprężająco. Jeśli poczujesz ból ramion, opuść je na chwilę. Możesz również oprzeć łokcie o stół. Następnie sięgnij dłońmi do karku i masuj go palcami i kciukami. Spróbuj to robić z zamkniętymi oczami, wówczas lepiej odczujesz napięte miejsca. Poczuj jak wraz z Twoim wydechem napięcia ustępują.

Na koniec sięgnij dłońmi do twarzy: naśladując ruch zdejmowania, ściągnij pozostałe zmęczenie i strzepnij je na ziemię. Jak się teraz czujesz?Tekst: Dagmara Gmitrzak

Źródło: Wróżka nr 5/2009
Tagi:

Zobacz także

Mindfulness - 10 sposobów na uważność

Mindfulness - 10 sposobów na uważność

Skupić się na właśnie trwającej chwili – to najprostszy przepis na szczęście, spokój, poczucie spełnienia. Jak być zawsze tu i teraz? Wystarczy stać się uważnym. Aby to zrobić... »

Powięzie: co to takiego i na czym polega ich terapia?

Powięzie: co to takiego i na czym polega ich terapia?

Wystarczy uciskać lub rozciągać powięzie, aby zlikwidować bóle stawów, mięśni oraz niektórych narządów wewnętrznych. »

Coaching: nie wszystko musisz robić sama

Coaching: nie wszystko musisz robić sama

Planujesz dzień nie tylko sobie, ale też bliskim? Ogarnia cię panika, gdy ktoś próbuje przejąć kontrolę? Jesteś przekonana, że bez ciebie wszystko się zawali? Uważaj, zapłacisz za to zdrowiem!!! »

Już w kioskach: 2019


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 2/2019