Jak pokonać kryzys w związku?

Dopadł was kryzys? Nie możecie już spokojnie ze sobą rozmawiać, bo za każdym razem kończy się awanturą? Zadajecie sobie w duchu pytanie: co dalej?... Zanim podejmiecie decyzję, zróbcie sobie "uczuciowy bilans". To działa! 


Najczęściej decydujemy się na rozstanie, gdy już nie jesteśmy w stanie dłużej ignorować problemu, z którego mniej lub bardziej zdawaliśmy sobie sprawę od dawna. Wtedy jednak sytuacja jest tak napięta, że przeważnie bez szukania pomocy na zewnątrz, w gabinecie psychoterapeuty, się nie obejdzie.

Wielu specjalistów zamiast cyklu spotkań poleca parom samoocenę swojego związku. Poza satysfakcją z rozwiązania problemu bez udziału osób trzecich, korzyścią są zaoszczędzony czas, nerwy i pieniądze.

Co to jest samoocena związku?

To nic innego jak rozpisanie w punktach drogi do zbudowania szczęśliwego związku. Trochę to przypomina „ocenianie wydajności pracownika", do której namawiają szefów psychologowie biznesu.

reklama


Chodzi o to, żeby zarówno żona, jak i mąż spisali w punktach refleksje i obserwacje dotyczące związku i partnera, to co się im podoba, a co nie, oraz propozycje zmian. Samoocena pozwala skupić się na dobrych stronach relacji i konkretnych celach do ich osiągnięcia, a także umożliwia trzeźwą ocenę sytuacji bez poczucia winy.

Jak zrobić samoocenę związku?

James Córdova, jeden z najbardziej uznanych amerykańskich psychologów, specjalizujący się w terapii związku i zwolennik tej metody, tłumaczy, jak przeprowadzić samoocenę. Otóż:

1. W trosce o emocje swoje i partnera najlepiej zacząć od pozytywnych stron, dokładnego zdefiniowania tego, co czerpie się z relacji.

2. Potem należy przejść do omówienia swoich zmartwień. Ale ograniczyć się przy tym do jednego, najwyżej dwóch.

3. Nie trzeba od razu wychodzić z błyskotliwymi rozwiązaniami, które pozwolą na rewolucyjną zmianę wszystkiego.

4. Podstawowym i najważniejszym, co powinno przyświecać piszącemu, jest, by przede wszystkim zrozumieć swojego partnera. I dzięki temu móc zostać zrozumianym.

5. Jeśli pogorszy to relację, najlepiej udać się do specjalisty.

Łatwo można poznać, czy robi się to, jak należy. Ponieważ jeśli wam się uda, poczujecie się sobie bardziej bliscy.

Katarzyna Szczerbowska
fot. shutterstock

Źródło: Wróżka nr 2/2016
Tagi:

Zobacz także

Czy jesteś starą duszą?

Czy jesteś starą duszą?

Nasze dusze przechodzą przez długą drogę do oświecenia. Wracamy tu, by płacić za dawne błędy. Przy każdej reinkarnacji coraz trudniej spotkać nam miłość. »

W świecie uczuć: dorosła dziewczynka z zapałkami

W świecie uczuć: dorosła dziewczynka z zapałkami

Szybko daje się zauroczyć. Już po kilku dniach facet usłyszy od niej: kocham cię. Dorosła dziewczynka z zapałkami wszystko poświęci dla związku, który za chwilę okaże się iluzją. »

Uzależnienie emocjonalne: dlaczego tak trudno się rozstać?

Uzależnienie emocjonalne: dlaczego tak trudno się rozstać?

Uzależnienie emocjonalne, które upieramy się nazywać miłością, może każdego zmienić w prześladowcę. Niestety, wielu ludzi nie potrafi odpuścić. »

Już w kioskach: 2019


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 2/2019