Poszukując Jane

Phil nie mógł pamiętać Jane. O jej istnieniu dowiedział się od rodziców, jednak do końca życia obwiniał matkę o śmierć siostry. Swojej drugiej połowy. Nigdy nie wybaczył Dorothy, że nie umiała uratować Jane. Oskarżał ją o lekkomyślność i zaniedbanie.

Poszukując JaneNie pomogły tłumaczenia, że ówczesny poziom wiedzy medycznej pozostawiał wiele do życzenia. Nikt też nie zdawał sobie wtedy sprawy z tego, że śmierć jednego z bliźniąt jest dla rodziny większym urazem niż śmierć pojedynczego dziecka: żałoba nie pozwala przecież świętować narodzin. Po śmierci Jane rodzice zatrwożeni o życie jedynego pozostałego przy życiu dziecka popadli w chorobliwy strach. Tak bardzo bali się zarazków, że go nie przytulali ani nie całowali. Phil rósł pozbawiony czułości i miłości.

Nic więc dziwnego, że w dzieciństwie czuł się bardzo samotny. Wymyślił sobie – jak często czynią to osamotnione jedynaki – towarzyszkę zabaw imieniem Teddy. Kiedy rodzice kupili mu kowbojski strój, przebierał się w niego i mówił wszystkim, że ma siostrę kowbojkę. Opisywał ją jako drobną, ciemnooką i ciemnowłosą dziewczynkę.

Już jako małe dziecko czuł się winny, że przeżył. Jakby to on zabrał cały pokarm, który był przeznaczony dla obojga. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Miał kilka lat, gdy zaczęły się kłopoty z jedzeniem. Nie mógł przełykać, wszystko stawało mu w gardle. Już do końca życia nie mógł jeść w towarzystwie, unikał restauracji i oficjalnych przyjęć.

Ale to nie jedyna fobia, która go prześladowała. Ataki duszności i zawroty głowy przykuwały go do łóżka. Napady lęku sprawiły, że przestał chodzić do szkoły i brał korepetycje w domu. Wydeptał ścieżki do psychologów i psychiatrów. W 1946 roku 18-letni Phil poddał się testom psychologicznym, które potwierdziły, że jego „najsilniejszym motywem było odnalezienie siostry bliźniaczki”.


Philip K. Dick (1928-1982),

amerykański pisarz science fiction, autor licznych powieści i zbiorów opowiadań.

Najbardziej znane to: „Boża inwazja”, „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”, „Valis”.

Na podstawie jego książek nakręcono kilka filmów,

między innymi „Łowcę androidów” i „Tajemnicę Syriusza”.

reklama
Źródło: Wróżka nr 6/2006
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl