Miłosny biorytm

Page 78O której wstajesz? – to pytanie warto zadać na pierwszej randce. Bo niedopasowanie rytmów snu może doprowadzić do rozpadu nawet cudownie rozkwitającego uczucia.

 

Tak właśnie było w przypadku Leonarda DiCaprio i izraelskiej modelki Bar Refaeli. Kiedy ją poznał, wydawało się, że wreszcie zdecyduje się na założenie rodziny. Już od jakiegoś czasu mówił, że ma dość bycia sam, a między nimi działała chemia, iskrzyło tak, że nikt nie miał wątpliwości: to największa miłość Leonarda. Szybko jednak panie liczące na tę partię mogły odetchnąć z ulgą. Słynny aktor i piękna modelka raptownie się rozstali. Powód? Okazało się, że był to klasyczny związek sowy i skowronka.

Kiedy modelka po dobrze przespanych 7-8 godzinach wstawała, by rozpocząć poranny jogging, on wlókł się do łóżka, zmęczony nocnym imprezowaniem. Kiedy on szykował się na wieczorny bankiet, ona kładła sobie maseczkę owocową na twarz i dryfowała w stronę sypialni. Podobno Leo z początku miał nawet dobre zamiary i próbował zmienić styl życia, ale zapału nie starczyło mu na długo. Tak więc wreszcie rozstali się na dobre.

O tym, czy ktoś jesteś sową, czy skowronkiem, decyduje tzw. chronotyp – wzorzec snu i czuwania wynikający z indywidualnego cyklu biologicznego. Mają na niego wpływ geny, wiek, płeć, czas, w jakim przyszło się na świat, ale też wypracowane nawyki, klimat i otoczenie, w którym dorastamy, rodzaj pracy, pasje.

Skowronki wcześnie kładą się spać i wcześnie wstają. Nie mają problemów z wyskoczeniem z łóżka o godzinie 5 (bez budzika!). I nie potrzebują kawy, żeby zacząć działać. Najbardziej aktywne są rano i wczesnym wieczorem. Ale już około godziny 22 myślą tylko o tym, jak zapakować się w kołdrę.

reklama


Dla sów z kolei idealną porą na pobudkę jest południe, i nawet wtedy często muszą korzystać z pomocy budzika. Ten typ dopiero o godzinie 21-22 najchętniej zabiera się do pracy. Najwięcej energii ma po południu i późnym wieczorem.

Profesor chronobiologii i specjalista od snu, Till Roenneberg z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, zwraca uwagę, że jeśli ktoś jest zmuszony do obudzenia się i działania poza swoim naturalnym cyklem, to będzie odczuwał coś, co nazwał „społecznym jet lagiem", pożyczając nazwę, którą określamy zmęczenie z powodu zmiany stref czasowych po podróży samolotem. Dzień rozpoczęty nie w porę będzie wypełniony takimi atrakcjami jak znużenie, bóle głowy i pleców oraz senność. I to wcale nie jest jedyny problem.

Zespół naukowców z amerykańskiego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health) zauważył, że osobnicy z późniejszym chronotypem, obudzeni za wcześnie, mają tendencję do przesadnego objadania się. Jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań, zmieniając tryb życia na niezgodny ze swoim chronotypem, zwiększamy tendencję do otyłości o 33 proc.

Życie w kontrze do swojego chronotypu szkodzi. Ale ludzie bywają zdeterminowani okolicznościami, by ze swoim rytmem snu i czuwania walczyć. Stąd w naszym ptaszyńcu zdarzają się typy pośrednie – to sowy w piórkach skowronka i skowronki próbujące być sowami. Skowronkiem przez lata kariery sportowej usiłowała być nasza słynna pływaczka Otylia Jędrzejczak.

Źródło: Wróżka nr 7/2016
Tagi:

Zobacz także

W internetowym sklepie  z miłością

W internetowym sklepie z miłością

Każdy czeka na motyle, które gdzieś z głębi poderwą się do lotu i obsiądą żebra. Ale ile można czekać. Dlatego coraz więcej kobiet i mężczyzn zakłada konta na portalach randkowych. »

Kamienie na dobry sen - jakie wybrać?

Kamienie na dobry sen - jakie wybrać?

Sen jest najlepszą medytacją, regeneruje ciało i umysł. A co zrobić, kiedy nie można zasnąć? Położyć kamienie obok łóżka! »

Czy jesteś starą duszą?

Czy jesteś starą duszą?

Nasze dusze przechodzą przez długą drogę do oświecenia. Wracamy tu, by płacić za dawne błędy. Przy każdej reinkarnacji coraz trudniej spotkać nam miłość. »

Już w kioskach: 2019


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 2/2019