Dla spokoju ducha

Ze stresem jest jak z napięciem elektrycznym – jeżeli włączysz światło, telewizor i czajnik, to wszystko będzie działało jak trzeba. Spróbuj jednak dodatkowo użyć suszarki i wiertarki – wtedy wywali korki. Nasze ciało zachowuje się podobnie. Możemy znieść wiele, ale do czasu.

Dla spokoju ducha Stres to również bardzo silne napięcie – tylko że nie elektryczne, ale nerwowe, spowodowane przez złe emocje. Nierozładowany daje się we znaki wcześniej czy później – czujemy się zmęczeni, przestajemy się cieszyć życiem i boimy się, że nie damy sobie ze wszystkim rady.

Jeśli taki stan trwa długo, zaczynamy podupadać na zdrowiu. Męczą nas różne dolegliwości: bezsenność, nerwice, a nawet stany depresyjne. Jest wiele sposobów na wyciszenie, jeśli jednak sprawy zajdą za daleko, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nie warto więc czekać z założonymi rękami, aż samo przejdzie, tylko zawczasu wziąć się za siebie.

Osiem przykazań człowieka spokojnego

 1. RUSZ SIĘ!
  Postanów sobie: „od dzisiaj wychodząc z mieszkania, nie korzystam z windy”. Jeżeli masz przejechać autobusem dwa przystanki – przejdź się.
 2. POLICZ DO DZIESIĘCIU
  Gdy masz wybuchnąć ze złości, zacznij liczyć do dziesięciu. Wbrew pozorom ta prosta sztuczka działa. Dziesięć sekund to dość czasu, by nabrać dystansu do problemu. Upust emocjom daj wtedy, gdy będziesz sama.
 3. ZAJMIJ SIĘ SOBĄ
  Codziennie spędzaj trochę czasu w ciszy i samotności. Śpij co najmniej osiem godzin. Gdy jest Ci źle, obejrzyj ulubioną komedię, przeczytaj dobrą książkę.
 4. POMYŚL, ZANIM ZROBISZ
  Planuj swoje zajęcia i punkt po punkcie realizuj te zamierzenia. Często denerwujemy się dlatego, że robimy coś na ostatnią chwilę.

 1. WYCZARUJ OPTYMIZM
  Kup sobie talizman. Wymyśl rytuał, któremu poświęcisz kilka minut każdego dnia (może to być na przykład patrzenie na zachód słońca). Magiczne myślenie działa pozytywnie i pomaga optymistycznie patrzeć na świat. Powtarzaj sobie: „Uda mi się”. Takie powiedzenie naprawdę działa.
 2. SZUKAJ ŹRÓDEŁ MOCY
  Kiedy jesteś bardzo zestresowana, jedz takie potrawy, które dostarczają energii. Może to być kanapka z twarożkiem, pełnoziarnista bułka, kubek jogurtu, garść orzechów, a nawet ciastko.
 3. ZAPOMNIJ O PRACY
  Jeden dzień w tygodniu przeznacz na wypoczynek.
 4. UNIKAJ SMUTASÓW
  Trzymaj się z dala od ludzi, którzy myślą negatywnie i stale narzekają.
reklama
Źródło: Wróżka nr 5/2005
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl