Najważniejszy jest twój typ

„Miłość może być wieczna, może przynieść śmiech i przygodę, spełnienie seksualne, fascynujące rozmowy (…) oraz trwałą namiętność i poczucie jedności z partnerem. Ale trzeba wybrać odpowiednią osobę”, pisze amerykańska antropolożka Helen Fisher w książce „Dlaczego on? Dlaczego ona?”

Najważniejszy jest twój typPytaniem, na które Fisher stara się w tej książce odpowiedzieć, jest: Dlaczego zakochujemy się w tej, a nie w innej osobie? O to właśnie bowiem zapytało ją kilka lat temu kierownictwo jednego z wielkich amerykańskich portali zajmujących się kojarzeniem par. Bo chociaż psychologowie od lat usiłują zgłębić tę tajemnicę, odpowiedzi wciąż nie ma.

Wiadomo, że czasem zakochujemy się w osobach, które są do nas podobne pod względem inteligencji, wykształcenia czy atrakcyjności. Czasem odwdzięczamy się miłością osobom, które nas pokochały, innym razem strzała amora trafia nas dlatego, że przychodzi na to czas. Wszystkie te koncepcje mają w sobie ziarno prawdy – lecz nie wyjaśniają rzeczy do końca.

Helen Fisher najpierw udzieliła więc pytającym krótkiej odpowiedzi, która brzmiała: „Tego nikt do końca nie wie”, a następnie postanowiła dołożyć swoją cegiełkę do badań nad doborem partnerskim. Uznawszy, że w takim doborze najistotniejsza jest osobowość, rozpoczęła od dokonania podziału ludzi na cztery typy właśnie pod względem osobowości.

Badacz to osoby wciąż poszukujące nowości i lubiące spontaniczność. Budowniczowie lubują się w skrupulatnym planowaniu. Są zawsze dokładni i sumienni. Dyrektorzy to ludzie nieprzepadający za okazywaniem emocji. Negocjatorzy bardzo lubią pomagać innym i zawsze starają się wszystkich zrozumieć. Według Fisher właśnie wiedza o typach osobowości, o tym, jakich partnerów poszukują, oraz o tym, jak je rozpoznać (w pewnym stopniu jest to możliwe nawet bez specjalnego testu zamieszczonego w książce), może nam pomóc w znalezieniu odpowiedniego obiektu uczuć.


Helen Fisher
„Dlaczego ona? Dlaczego on”
Dom Wydawniczy Rebis
Poznań 2009

reklama
Źródło: Wróżka nr 3/2010
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl