O których palcach mowa? Oczywiście o wskazującym i serdecznym. To w nich tkwi sekret naszej osobowości i seksualności. I są na to dowody! Badacze zauważyli, że mężczyźni mają palec serdeczny dłuższy niż wskazujący, a kobiety odwrotnie lub ich oba palce są mniej więcej równej długości. Okazuje się, że ma to związek z ilością hormonów, jakie nienarodzone dziecko dostało w łonie matki na samym początku jej ciąży. Dużo testosteronu? Wtedy dłuższy jest palec serdeczny. Dłuższy wskazujący z kolei wskazuje na większą dawkę kobiecych estrogenów. Dlatego u prawdziwego macho różnica pomiędzy wskazującym a serdecznym (na korzyść tego drugiego) jest szczególnie widoczna. Z kolei im dłuższy palec wskazujący (w stosunku do serdecznego) u kobiety, tym bardziej jest ona „kobieca”.
Naukowcy z University Gil Hospital w Korei Południowej zmierzyli palce wskazujące oraz penisy 144 mężczyzn i znaleźli dwie zależności: długość palca wskazującego dość dokładnie odpowiadała długości penisa. A im większa była różnica pomiędzy palcem wskazującym a serdecznym, tym organ ten był większy. Natomiast z badań naukowców uniwersytetu w Genewie wynika, że mężczyźni z dłuższym palcem serdecznym są płodniejsi, mają bardziej symetryczną twarz i męską budowę ciała, a przez kobiety są oceniani jako bardziej atrakcyjni. Z kolei angielska badaczka Eiluned Pearce z uniwersytetu w Oksfordzie postanowiła poszukać związku pomiędzy długością palców kobiet a ich zadowoleniem z życia intymnego. W jej badaniu wzięły udział 274 wolontariuszki, którym oprócz pomiaru palców wykonano również test psychologiczny, który miał określić jakość ich relacji z partnerem. I wyłoniła się z tego pewna prawidłowość: kobiety z typowo „kobiecym” układem palców, czyli wskazującym dłuższym niż serdecznym, okazały się bardziej wymagające wobec partnera i oceniały swój intymny związek bardziej krytycznie.
Badaczka wysnuła z tego hipotezę, że takie kobiety są bardziej pożądane przez mężczyzn, więc będąc świadome swej ponętności, poszukują coraz to bardziej atrakcyjnych partnerów, nawet jeśli pozostają w stałym związku. Jednym słowem – im większa różnica w długości palców na rzecz dłuższego palca wskazującego, tym większa skłonność do wdawania się w romanse i skoki w bok. Te wnioski z badań Eiluned Pearce zostały właśnie opublikowane w „Royal Society Journal”, wywołując sporo zamieszania. Temat został podchwycony przez tabloidy, które zachęcają angielskich mężczyzn, by uważnie przyglądali się dłoniom partnerek.
To nie wszystko! Istnieje też ścisłe powiązanie między hormonami działającymi na dziecko w łonie matki a orientacją seksualną w dorosłym życiu. Naukowcy uważają, że wysoki poziom prenatalnego testosteronu może programować mózg, by pociągała ta sama płeć. W wypadku kobiet wydaje się to już udowodnione; poziom tego hormonu ma zasadniczy wpływ na to, czy w przyszłości będą one lesbijkami. Potwierdza to również długość ich palców. Kobiety homoseksualne mają serdeczny znacznie dłuższy niż wskazujący, a więc typową „męską” proporcję. I odwrotnie: u mężczyzn gejów występuje zwykle „kobiecy” model długości palców, z krótszym serdecznym i dłuższym wskazującym. Czy to dowód na to, że orientację seksualną kształtują hormony już w życiu płodowym? Niektórzy naukowcy skłonni są uznać, że tak. Ale, o ile hipoteza ta dobrze sprawdza się w przypadku lesbijek, dane dotyczące mężczyzn są mniej jednoznaczne. Wśród gejów, u których występuje zwykle „kobieca” proporcja długości palców, od czasu do czasu zdarza się również ktoś z ich hipermęską proporcją.
– Zaobserwowaliśmy, że kobiety z „męską” długością palca wskazującego przejawiają sporo męskich cech. I odwrotnie, mężczyźni z charakterystyczną dla kobiet proporcją palców wykazują więcej „kobiecych” zachowań – podsumowuje wyniki swoich badań John Manning, biolog z Uniwersytetu w Liverpoolu. – Im dłuższy palec serdeczny w porównaniu ze wskazującym, tym bardziej prawdopodobne, że osoba będzie wyposażona w cechy zwyczajowo przypisywane mężczyznom, jak aktywność, dominacja czy odwaga. Im krótszy palec serdeczny, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia cech zwykle łączonych z kobietami, jak emocjonalność, empatia, drażliwość, sentymentalizm czy uległość.
John Manning przeprowadził badania w grupie wiekowej między 2. a 4. rokiem życia. Okazało się, że już u tak małych dzieci istnieje silny związek między długością palców a zachowaniem. Dziewczynki z męską proporcją palców były bardziej nadpobudliwe, częściej wdawały się w konflikty i miały więcej problemów z rówieśnikami niż pozostałe. Z kolei chłopcy z palcami żeńskiego typu byli zazwyczaj bardziej emocjonalni i wrażliwi niż inni. Badacze stwierdzili też, że dzieci z pal- cem wskazującym dłuższym niż serdeczny z reguły mają wysoki, piskliwy głos – to efekt większego poziomu estrogenów w życiu płodowym. Ponadto są mniej egoistyczne, chętniej dzielą się z innymi.
Męska proporcja długości palców łączy się z takimi cechami ludzi, jak agresja, leworęczność i zaburzenia koncentracji – czyli bardziej rozpowszechnionymi u mężczyzn. Ludzie ci zwykle częściej odnoszą sukcesy w sporcie, a nawet lepiej radzą sobie z uważanymi za męskie przedmiotami ścisłymi, jak matematyka czy fizyka.Psychologowie z angielskiego University of Bath potwierdzają te wyniki, dodając jeszcze, że stwierdzili też, że tacy właśnie mężczyźni częściej osiągają sukces finansowy. To zasługa wyższego poziomu testosteronu, który skłania do bardziej ryzykownych operacji finansowych.
Naukowcy z rosyjskiego Narodowego Uniwersytetu Badawczego sprawdzili, czy długość palców przekłada się na karierę zawodową. Zbadali 1500 kobiet i mężczyzn. Okazało się, że kobiety z długim palcem wskazującym wybierają zawody uważane za kobiece. Pielęgniarki, opiekunki i nauczycielki, które badano w ramach tego eksperymentu, miały znacznie dłuższy ten palec niż kobiety uprawiające wolne zawody. Prawniczki, architektki, kobiety menedżerowie czy pracujące na stanowiskach inżynierskich – czyli w zawodach tradycyjnie uważanych za męskie – miały palec serdeczny zdecydowanie dłuższy od wskazującego.
Długość, a raczej proporcja palców, może też sygnalizować skłonność do chorób. Stwierdzono, że osoby o stosunkowo długich palcach wskazujących częściej cierpią na schizofrenię, alergie, egzemę i katar sienny. U nich występuje też podwyższone ryzyko chorób serca. Już w młodym wieku kobiety mogą rozpoznać, czy są w grupie ryzyka raka piersi, porównując palec wskazujący i serdeczny. Jeżeli ten pierwszy jest dłuższy od drugiego, oznacza to wyższy poziom estrogenu, hormonu, który wpływa na rozwój raka. U mężczyzn z typowo „męskim” układem palców, czyli serdecznym dużo dłuższym od wskazującego, istnieje większe ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty – to wina wysokiego poziomu testosteronu. Natomiast ci z mniejszą różnicą długości pomiędzy tymi palcami, nawet jeśli zachorują na raka, mają znacznie większe szanse na wyzdrowienie. Jak wykazały liczne badania, lepiej reagują oni na leki przeciwnowotworowe, gdyż niższy poziom testosteronu ułatwia terapię.niezwykłe dłonie księżnej Kate Ciekawego odkrycia dokonali paparazzi z upodobaniem fotografujący żonę księcia Williama. Na wielu zdjęciach wyraźnie widać, że trzy jej palce, serdeczny, środkowy i wskazujący, są tej samej długości – cecha niezwykle rzadka tak u kobiet, jak i mężczyzn. U większości ludzi środkowy jest najdłuższy, a między wskazującym i serdecznym występują rozmaite wahania długości. Zdjęciami natychmiast zainteresowały się brytyjskie tabloidy. Po konsultacji z ekspertami ogłosiły, że rozwiązanie zagadki leży w życiu płodowym księżnej. Palce tej samej długości mają być efektem zbyt wysokiego stężenia estrogenu u jej matki podczas ciąży. To właśnie temu księżna Kate zawdzięczać ma swój wizerunek ciepłej, łagodnej i troskliwej kobiety.
Nie tylko te u dłoni, ale także u stóp – mogą powiedzieć wiele o charakterze ich właściciela.
Ze względu na proporcje długości palców, stopy dzielimy na trzy rodzaje: podstawowy (najdłuższy paluch, pozostałe palce stopniowo się zmniejszają) – ma go ok. 70 proc. ludzi; w kształcie włóczni (najdłuższy jest palec położony obok palucha) – ok. 20 proc.; oraz występujący najrzadziej (co dziesiąta osoba) – paluch i kolejne 2 palce równe.
Najdłuższy paluch – ma ją osoba nieco tajemnicza, marzycielska, czasami nawet skryta. Bywa porywcza, zdarza się, że nerwowo reaguje na nowe sytuacje.
Włócznia – to człowiek przebojowy, aktywny, dający upust swojej energii. Ten typ dominuje u sportowców oraz… artystów.
Równe palce – odzwierciedla naturę awanturnika, a nawet kogoś lekko zadufanego w sobie. Ludzie z takimi układami palców to podróżnicy, tzw. dusze towarzystwa, niespokojne duchy.
Ewa Dereń
ilustracja: Guillaume Seignac, „czerwona róża”
dla zalogowanych użytkowników serwisu.