Zielona apteka

Zamiast po tabletkę, czasem warto sięgnąć po medykamenty z pól i łąk. Bo im częściej korzystamy z leków, jakie nam dała natura, tym rzadziej odwiedzamy lekarzy.

Upalne przeziębienieZioła, owoce, warzywa, smakowite nalewki, czyli wszystkie środki stosowane przez homeopatów i fitoterapeutów (prowadzących terapię roślinami leczniczymi), doskonale pomagają przy wielu dolegliwościach. Zwłaszcza jeżeli użyjesz ich szybko, w początkach choroby.

Upalne przeziębienie


Wypicie zimnego napoju w czasie upału wychładza błonę śluzową gardła, ułatwiając atak wirusów i bakterii.
Łyżkę świeżego, pokrojonego tataraku zaparz w szklance wrzątku i zostaw po przykryciem na 15 minut. Płucz gardło kilka razy dziennie. Poszatkuj cebulę i zasyp ją cukrem. Po godzinie syrop jest gotowy. Pij łyżeczkę 3-4 razy dziennie. Stany zapalne leczy jedzenie: jabłek, czarnych porzeczek, ananasa, czosnku i cebuli. Kierują one do chorej tkanki więcej krwinek białych, wzmacniając siły obronne organizmu.

Winko cud miód

Ciągłe zmęczenie osłabia kondycję i zmniejsza witalność, zwiększa za to podatność na infekcje. Gdy nie pomaga wypoczynek i sen - pomóż sobie naturalnymi sposobami. Winko z aloesu: wyciśnij w sokowirówce sok z liści aloesu, dodaj taką samą wagowo ilość miodu i czerwonego wina, odstaw na 10 dni.
Pij codziennie mały kieliszek do obiadu. Wzmacniająca surówka:
pokrój i wymieszaj w salaterce kiszoną kapustę, jarmuż, marchewkę, pietruszkę, seler i rzeżuchę, przypraw do smaku. Umyte liście szpinaku i rzodkiewki, pokrojoną cebulę wrzuć na patelnię, zalej wrzątkiem i podduś. Przypraw oliwą i solą do smaku.

reklama

Ogórek na oczy

Intensywne słońce, wiatr, suche powietrze mogą podrażnić spojówki. Nie służy im także jazda samochodem z otwartymi oknami.

  • Połóż się na 20 minut z kompresem na powiekach z naparu: rumianku, świetlika łąkowego lub prawoślazu ogrodowego. Do sporządzenia naparu użyj pół łyżeczki mieszanki na szklankę wrzątku. Ból łagodzi także okład z plasterków ogórka. Jeśli pieką Cię powieki: zetrzyj na tarce korzeń selera i nałóż na zwilżone letnim naparem herbaty waciki. Przyłóż na zamknięte oczy na 15 minut.

Seler na głowęSeler na głowę

Wysokie temperatury i zmiany ciśnienia atmosferycznego, charakterystyczne dla lata, obciążają układ krążenia, sprzyjając atakom migreny.
Jak się przed nimi bronić? Wypij mocny napar z dziurawca, glistnika, kozłka, melisy lub z suszonych owoców czarnego bzu (2 łyżeczki ziół na szklankę wrzątku). Stosuj inhalacje z liści selera. Na 1 litr wody zużyj 30 g liści, zagotuj. Niektóre owoce zawierają enzymy o działaniu lekko znieczulającym: czarne porzeczki, ananasy, jabłka i śliwki.

Ale jazda

W krajach azjatyckich imbiru używa się od ponad 2500 lat jako środka przeciw nudnościom i zgadze. Obecnie przyprawa ta stosowana jest także przez osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Pół łyżeczki sproszkowanego lub utartego imbiru zalej szklanką gorącej wody, dopraw miodem i cytryną. Herbatkę wypij na pół godziny przed podróżą. W czasie jazdy możesz żuć plasterek świeżego imbiru. Pomaga również herbata z rumianu szlachetnego. Zaparz 10 kwiatów w termosie i popijaj podczas podróży co godzinę.

Stawy w brzozach

Sygnały wczesnego ostrzegania stanowią: obrzęk, zaczerwienienie i poranna sztywność stawów. Dolegliwości reumatyczne nasilają się zwykle nad jeziorem czy rzeką. Napełnij dwa worki świeżymi liśćmi brzozy. Włóż do nich na noc ręce lub nogi (w zależności od tego, które stawy Cię bolą). Pół kilograma dojrzałych owoców bzu czarnego zalej szklanką wódki. Odstaw na tydzień pod przykryciem. Pij łyżeczkę nalewki dwa razy dziennie. Jedz buraki, ziemniaki, czosnek, orzechy, ananasy. Koniecznie pij przynajmniej 2 szklanki dziennie soku z marchwi i selera. Przyspieszają leczenie, wspomagają wchłanianie wapnia.

Na wszelki wypadekNa wszelki wypadek

Typowo wakacyjnym urazem jest tzw. naciągnięcie mięśnia, powodujące ból, obrzęk i zasinienie. Przydarza się to najczęściej po dłuższej wędrówce i uprawianiu sportu. Przyłóż na kontuzjowane miejsce umyte i starte na miazgę liście babki zwyczajnej lub lancentowatej. Nasącz kompres z gazy naparem z liści żywokostu, hyzopu i kwiatu arniki. Weź 4 łyżki ziół na pół litra wrzątku. Homeopatyczny wyciąg z arniki przyspiesza wchłanianie krwiaków. Jedz owoce róży, agrest, porzeczki i maliny. Ich enzymy łagodzą ból, a rutyna i witamina C likwidują siniaki.

Aronia na słońce

Najlepsze właściwości nawilżające i gojące mają kwiat nagietka, aronia i ziemniak. Maść z nagietka zmniejsza odczyn zapalny skóry. Pomaga przykładanie startego ziemniaka. Sokiem z owoców aronii nasącz ligninę i przyłóż na 30 minut. Jedz pestki słonecznika, kukurydzę, groszek. Aktywizują odnowę komórek, odmładzając Twoją skórę.

Bzykającym dziękujemy

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia polega na ostrożnym usunięciu żądła za pomocą na przykład pęsety. Na bolesne, spuchnięte miejsce można przyłożyć plaster cebuli, rabarbaru lub przekrojony korzeń pietruszki. Sok z rabarbaru łagodzi także swędzenie po ukłuciu komara. Najlepiej odstrasza owady woń cebuli i czosnku. Wieczorem można użyć kwiatów lawendy. W ciągu dnia skuteczniej działa zapach roztartych liści mięty.


Małgorzata Kłeczek

Źródło: Wróżka nr 7/2004
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl