Zaproszenie na koktajl

Koktajl owocowy, zwany teraz z angielska smoothie, w Polsce kojarzy się z owocami zmiksowanymi z mlekiem, kefirem lub jogurtem. Coraz więcej modnych barków oferuje jednak same miksy owocowe, za co wdzięczni im są wszyscy nietolerujący mleka i jego przetworów.

Zaproszenie na koktajl Wielką zwolenniczką takich koktajli jest Gillian McKeith, szkocka dietetyczka, która z ekranu telewizora odchudza miliony Brytyjczyków. W Polsce znamy ją z książki „Jesteś tym, co jesz” i wydanej niedawno „Program doskonałego zdrowia”. Gillian nie waży produktów i nie liczy kalorii. Ma za to zupełnego fioła na punkcie koktajli. Proponuje je zamiast śniadania, podwieczorku, przekąsek w środku dnia.

Owoce mają sporo węglowodanów, więc są znakomitym zastrzykiem energetycznym, zarówno na początek dnia, jak i na przykład około 15.00, kiedy spada nam poziom cukru we krwi. Koktajle mają tę przewagę nad sokami, że oprócz węglowodanów dostarczają sporo błonnika, który spowalnia wchłanianie cukrów do krwi i sprawia, że energii starcza nam na dłużej. Gillian poleca też soki warzywne i warzywa miksowane z wodą. Do tego sałatki, żeby nie rozleniwiać układu trawiennego.

Owoce i warzywa dostarczają nam nie tylko witamin i soli mineralnych, ale też fitozwiązków. To substancje, które chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami, wspomagają wzrost oraz eliminują chore komórki. Fitozwiązki są często przeciwutleniaczami, rakietami zaczepno-obronnymi wymierzonymi w słynne niszczące wolne rodniki. Czerwone lub niebieskie antocyjany, żółte i pomarańczowe karoteny, purpurowe polifenole – te znamy najlepiej. Ale naukowcy odkrywają coraz to nowe związki tego typu. Najlepiej spożywać je w naturalnej postaci, w towarzystwie innych związków – na przykład witamin, soli mineralnych i enzymów, które są w roślinach.

reklamaKoktail Odmładzający

Weź jedno miękkie awokado, przekrój na pół i wyjmij pestkę. Wybierz miąższ łyżeczką i przełóż do blendera. Dodaj sok z jednej limonki, trzy daktyle oraz 1 i 3 szklanki wody. Zmiksuj na gładką masę. Awokado to źródło znakomitych kwasów tłuszczowych, które konserwują błony komórek, odmładzają skórę i chronią naczynia krwionośne. Regulują rytm serca i pracę układu nerwowego.Sok dla łakomczuchów

Jeden fenkuł (koper włoski), połowę buraka i jeden ogórek wrzuć do sokowirówki lub przeciśnij w wyciskarce do soków.
Pij ten sok jako przekąskę. Fenkuł usuwa śluz z przewodu pokarmowego. Jego obecność upośledza trawienie. Jest też środkiem hamującym apetyt.Sok oczyszczający

Sześć marchwi (koniecznie z upraw ekologicznych), jedną łodygę selera naciowego, pół buraka i jeden ogórek przepuść przez sokowirówkę.
Marchew oczyszcza jelito grube, burak przywraca korzystny zasadowy odczyn, ogórek wspomaga wypłukiwanie resztek. Olejki eteryczne selera naciowego pobudzają trawienie. To niedoceniane w Polsce warzywo obniża również poziom złego cholesterolu.

Źródło: Wróżka nr 9/2007
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl