Zioła specjalne

Dziś nikt rozsądny nie lekceważy już ziółek. Niektóre działają bowiem bardzo silnie i nie wolno używać ich według własnego widzimisię. Współczesna farmakologia rozkłada zioła na czynniki pierwsze, bada ich skład. Coraz więcej wiadomo o tym, co w nich naprawdę działa. I mamy coraz więcej pokory wobec mądrości natury oraz legend powstałych wokół cudownych kuracji z różnych regionów świata.

Zioła specjalne– Czasem to niedoskonałość naszych metod badawczych sprawia, że nie potrafimy potwierdzić działania niektórych roślin – mówi dr Jarosław Truszczyński, homeopata i zielarz współpracujący z Akademią Medycyny Alternatywnej w Warszawie. – Pamiętajmy, że choroba to nie tylko niedomaganie ciała. Ona rodzi się w umyśle i emocjach, dopiero potem odzywa się w wątrobie, układzie krwionośnym, kościach, mięśniach. I to wszystko trzeba brać pod uwagę. Jeśli tego nie robimy, możemy zmarnować skuteczny lek, bo podamy go nie wtedy, kiedy trzeba, nie w takiej dawce, jaka będzie skuteczna.

Natura w każdej szerokości geograficznej i w każdym klimacie tworzy zarówno choroby, jak i leki na nie. Dziś różne rośliny lecznicze używane przez Indian, starożytnych Chińczyków czy Hindusów lub w naszej rodzimej medycynie europejskiej dostają się na karuzelę reklamową. Jedni zachwalają je, bo są przekonani o ich skuteczności, inni, bo chcą na nich zarobić. Nachalny marketing i obiecywanie cudów to często sposób na zniszczenie dobrej sławy rośliny, która może być pomocna.

Co zrobić z wierzby?

Na przykład odwar z kory, który działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie oraz pomaga w migrenie, a nawet łuszczycy. 1,5 łyżki rozdrobnionej kory zalej dwiema szklankami gorącej wody i gotuj pod przykryciem 5-7 minut. Odstaw na 15 minut i przecedź. Pij jedną trzecią do pół szklanki odwaru trzy, cztery razy dziennie po posiłkach.

Okład z gorczycy

100 gramów zmielonych nasion czarnej gorczycy rozetrzyj z letnią wodą na gęstą papkę. Wyłóż ją na kawałek płótna lub potrójnie złożoną gazę i przyłóż na bolące miejsce. Okład należy trzymać 5-10 minut u dorosłych i tylko 2-5 minut u dzieci. Czarna gorczyca działa bardzo intensywnie, wręcz „parzy”. Gdy przetrzymamy okład zbyt długo, mogą się pojawić pęcherze, a nawet martwica. Po zdjęciu okładu miejsce, gdzie leżała gorczyca, należy zmyć wodą.

reklama
Źródło: Wróżka nr 4/2007
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl