Cecylia

Choć rozsądna i gospodarna, potrafi dzielić się sercem i pieniędzmi..

Przyszła święta pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny Cecyliuszy, której członkowie piastowali niegdyś najwyższe państwowe urzędy. Rodzice - zamożni i zacni poganie - nie przeszkadzali małej Cecylii w poznawaniu wiary chrześcijańskiej. Tymczasem gorliwa służka Zbawiciela złożyła dozgonne śluby czystości.

Oczywiście w tajemnicy przed rodzicami. Niczego nieświadomi, zaczęli się rozglądać za kandydatem na męża godnym ich ukochanej córki. Wybór padł na Rzymianina Waleriana. I w tym miejscu żywot świętej Cecylii odbiega od męczeńskiego kanonu. Walerian bowiem nie był starszym, lubieżnym, bogatym i zatwardziałym poganinem. Nie zmuszał Cecylii do składania ofiar posągom, ani wypełniania na siłę obowiązków małżeńskich.

Rodzice przyszłej świętej wystarali się dla niej o prawdziwy diament - młodzieńca o czystym sercu, równie przystojnego, co wyrozumiałego. O dziwo, dziewica zamiast, jak przystało na męczennicę, zbuntować się i odmówić zawarcia ślubu, postanowiła być posłuszna ojcu i matce. Dopiero po uroczystościach weselnych, kiedy nareszcie znalazła się z Walerianem sam na sam, wyznała mu, że ślubowała Bogu czystość i w najsłodszych słowach błagała, by to uszanował. Oznajmiła także, że pilnuje jej anioł, którego ujrzeć może tylko człowiek dobry, wyznający jedyną prawdziwą wiarę.

reklama


A Walerian? Otóż ani nie wpadł w gniew, ani nie usiłował przemówić małżonce do rozumu, tylko natychmiast pobiegł się ochrzcić. Kiedy wrócił, zastał Cecylię pogrążoną w modlitwie, a obok niej, w boskiej poświacie, anioła. Od tej pory Walerian i Cecylia żyli ze sobą jak brat z siostrą, wierni naukom Zbawiciela. Wkrótce nawrócił się także brat Waleriana - Tyburcjusz. Kiedy przez Rzym przetaczała się kolejna fala prześladowań chrześcijan, bracia dawali schronienie ściganym, odwiedzali więźniów i opiekowali się sierotami i wdowami po męczennikach. Natychmiast więc ich aresztowano i stracono, ponieważ pomimo tortur, nie chcieli wyrzec się swojej wiary.

Cecylia - słusznie przewidując, że nadeszła jej kolej - rozdała cały swój majątek biednym. Następnego dnia pojmano ją i skazano na śmierć przez ścięcie. Legenda głosi, że kat, pomimo usilnych starań, nie mógł oddzielić głowy świętej od tułowia. Pokaleczona Cecylia zmarła dopiero trzy dni później, do końca błagając każdego, kto chciał słuchać, by w jej domu urządzono kościół.

Imię to pochodzi od rzymskiego rodu Caecilii, który wziął nazwę od ich rodzinnej miejscowości - Caeculo. Istnieje także inna geneza tego imienia - od łacińskiego słowa caecus, czyli "ślepy" lub "ciemny".

Cecylie to na ogół niepoprawne optymistki. Z tego właśnie powodu zdarza się im przeceniać swoje możliwości i brać zbyt wiele odpowiedzialności, jak na swoje siły. Towarzyskie i pogodne, cieszą się opinią "przyjaciółek wszystkich".

Imię to najbardziej pasuje do opanowanego Byka i poważnego Koziorożca, no i oczywiście do Lwa - urodzonego prezesa. Baran pod wpływem tego imienia stanie się bardziej wszechstronny, ale uwaga! - może nadmiernie pomnożyć swe skłonności do ryzykanctwa. Rakowi Cecylia doda praktyczności i siły woli, a noszący je Skorpion odnajdzie w sobie talenty przywódcze.

Panna i Waga nie lubią odpowiadać za losy ludzi i przedsięwzięć - imię Cecylia może, choć nie musi, to zmienić. Bliźnięta-Cecylie zainteresują się nieco bardziej dobrami materialnymi. Niestety, nawet to silne imię nie ściągnie na ziemię wiecznie bujających w chmurach Ryb, jak również nie sprawi, że Strzelec i Wodnik zainteresują się dobrami doczesnymi. Dlatego też lepiej nie nadawać go dziewczętom spod tych znaków.

WR

 

Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl