Jedzenie z charakterem

Koleżanki nieustannie pytały, co ze sobą zrobiła, że tak dobrze wygląda. Magda była do tego stopnia przekonana, że ajurweda jest potrzebna ludziom Zachodu, iż zdecydowała się na naukę w jednej z największych szkół hinduskich na świecie – Uniwersytecie Sri Sri Ajurweda w Kanadzie. Dziś leczy dietą ludzi w naszym kraju.

Jedzenie z charakterem Ajurwedę – naturalną medycynę hinduską – praktykuje się w Indiach od 5500 lat, więc jest ona jednym z najstarszych systemów leczniczych na Ziemi. Według riszich, starożytnych mędrców, którzy stworzyli ajurwedę, odpowiednio dobrany jadłospis pomaga zachować zdrowie, młodość i siły życiowe.

5 przykazań ajurwedy

  • Traktuj jedzenie jak medytację. Jogini uważają, że w trakcie posiłku symbolicznie spożywa się ciało Brahmy, stwórcy wszechświata.
  • Każdy kęs przeżuwaj po kilkanaście razy, im wolniej, tym lepiej.
  • Nie przejadaj się: tylko jedna trzecia żołądka powinna być wypełniona jedzeniem. Ilość pokarmu spożytego podczas jednego posiłku powinna mieścić się w dwóch garściach, inaczej zatruwamy organizm.
  • Posiłek popijaj niewielką ilością płynu, nie wolno jednak pić bezpośrednio po nim, ponieważ woda zakłóca trawienie.
  • W ciągu jednego dnia w tygodniu (najlepiej wolnego od pracy) jedz same owoce i pij soki.

Masło ghee Masło ghee

W kuchni ajurwedyskiej poleca się ghee, czyli sklarowane masło. Można go używać do chleba, smażyć na nim, piec i dusić. Weź 1 kilogram niesolonego, świeżego masła. Roztop je w dużym, ciężkim garnku na średnim ogniu.

Gdy się zagotuje i na powierzchni utworzy się biała piana, zmniejsz ogień do minimum, gotuj 30 minut bez przykrycia, od czasu do czasu zbierając pianę z powierzchni. Gotowe ghee powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor. W zamkniętym pojemniku możesz je trzymać nawet kilka miesięcy.

reklama
Źródło: Wróżka nr 6/2005
Tagi:
Już w kioskach: 2020


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl