Lecz się na wesoło

Kilka osób w pidżamach siedzi w kółku na podłodze i pęka ze śmiechu, trzymając się za brzuchy. To nie jest grupka znajomych opowiadających sobie dowcipy. To szpital.

Lecz się na wesoło Oddział onkologii w Centrum Leczenia Raka w USA. Właśnie odbywają się cotygodniowe zajęcia z terapii śmiechem, podczas których pacjenci uczą się, jak wykorzystać humor do walki z chorobą. Wiadomo, że w jej pokonywaniu nasza psychika ma niebagatelny udział. Optymiści są po prostu zdrowsi niż smutasy. Stres, lęk i przygnębienie hamują powrót do zdrowia. Radość, chęć życia i śmiech – pobudzają naturalne siły obronne organizmu. I mobilizują go do walki z chorobą.

Dlatego właśnie coraz więcej szpitali organizuje u siebie zajęcia śmiechoterapii. Jako jeden z pierwszych wprowadzał tę metodę do służby zdrowia doktor Patch Adams. Sam przebierał się za klauna i rozbawiał przebywające w szpitalach dzieci. Stworzył nawet instytut, który propaguje dobrą zabawę i humor w walce z chorobą. Jego historia została zaś pokazana w filmie „Patch Adams”, gdzie w tytułową rolę wcielił się popularny amerykański aktor Robin Williams.

W Polsce najbardziej znana jest działalność Fundacji Doktor Clown. Jej pracownicy – psychologowie, pedagodzy i lekarze – chodzą do szpitali przebrani za klaunów, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci. Śmiech w szpitalnej sali pozwala nawiązać lepszy kontakt między personelem medycznym i pacjentami, a chorym o wiele łatwiej znosić pobyt w szpitalu. Poza tym porządna dawka radości naprawdę może ulżyć w cierpieniu. Kiedy chorujemy, skupiamy się na bólu, nasze mięśnie tężeją. Gdy się śmiejemy – odprężamy się, a ciało i umysł zyskują kilka minut ulgi.

Gdy radość masz na twarzy:

  • przywracasz stan równowagi organizmu i regulujesz pracę układu hormonalnego,
  • przynosisz sobie ulgę w przewlekłych bólach,
  • dbasz o serce, wspomagając krwiobieg,
  • dotleniasz mózg – więc szybciej, efektywniej myślisz,
  • normalizujesz ciśnienie,
  • pobudzasz układ odpornościowy,
  • lepiej trawisz, bo rytmiczne skurcze mięśni brzucha przyspieszają przemianę materii,
  • ujędrniasz skórę twarzy, gdyż fundujesz sobie świetny masaż,
  • relaksujesz się i natychmiast redukujesz stres.
reklama
Źródło: Wróżka nr 12/2006
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl