Co lubią włosy

Biblijny Samson, właściciel najsłynniejszych włosów, nie musiał chodzić w czapkach. Nie miał w domu centralnego ogrzewania i nie suszył fryzury suszarką. Trzeba było Dalili z nożycami, by utracił płynącą z włosów moc.

Co lubią włosy Nasza Dalila to pięć miesięcy chłodów i coraz mniejsza porcja naturalnych witamin i minerałów ze świeżych warzyw, które im bliżej przedwiośnia, tym bardziej są wyjałowione i mniej smaczne. Coraz więc trudniej wykarmić nam średnio 100 tysięcy cebulek włosowych, które mamy na głowie. A to w nich rodzi się moc i uroda fryzury.

Cebulki, fachowo zwane mieszkami włosowymi, są niesłychanie wrażliwe. Reagują na niedostatki ukrwienia, zmiany hormonalne, braki odżywcze, także skoki temperatury i brak tlenu. Same włosy, choć to tylko zrogowaciałe komórki białkowe i tyle w nich życia, co w desce, na przednówku mogą wyglądać jak wyleniały lis. Tarcie włosów o czapkę, zima po zimie, podnosi łuski, niszcząc zaporę przed utratą wody.

Kapitał, który każdy włos dostaje od cebulki, czyli mocna łodyga złożona z rdzenia, grubej włóknistej kory, dzięki której jest elastyczny, oraz 6-10 warstw ochronnych łusek, musi wystarczyć na 2-5 lat. Tyle bowiem czasu włos siedzi na głowie. Ale włos, który traci wilgoć, znacznie łatwiej uszkodzić. Efekty widać każdej wiosny w postaci matowych, mało puszystych fryzur.

reklama

Moc z ziaren

Takie problemy ma prawie dwie trzecie Polek, tyle z nas ma bowiem naturalnie proste włosy. Jedna na dziesięć kobiet w Polsce to właścicielka kręconych i one z kolei skarżą się, że wiosną na głowie pojawia się nieopanowany żywioł splątanych i fruwających loczków. Upiększanie fryzury trzeba zacząć od środka, żeby 0,3 mm włosa rosnące każdego dnia było jak najlepiej wyposażone. Potrzebne są:

  • Witaminy A i E oraz z grupy B, a także kwasy tłuszczowe. Dostarczą ich pieczywo pełnoziarniste, orzechy (zwłaszcza włoskie) oraz oleje roślinne. Łyżeczka oliwy lub oleju lnianego czy słonecznikowego dziennie dodana na przykład do sałatki to odpowiednia porcja kwasów tłuszczowych, która powinna zaspokoić potrzeby mnożących się we wnętrzu cebulki komórek.
  • Minerały, zwłaszcza krzem i cynk. Są niezbędne do prawidłowego działania enzymów, które biorą udział w tworzeniu młodego włosa. Krzem jest w zielu skrzypu, w pokrzywie i poziomkach. Cynk znajdziesz w ostrygach, pestkach słonecznika i dyni oraz w chudym mięsie i chlebie pełnoziarnistym. Wczesną wiosną, kiedy trudno o pełnowartościowe świeże warzywa, sięgnij po kapsułki Radical Farmony z wyciągiem ze skrzypu polnego oraz zestawem witamin.


Domowe szampony


Detergenty zmywają nie tylko brud, ale także warstewkę łoju chroniącą skórę głowy i włosy. Takie intensywne mycie przesusza i tak już suche włosy, natomiast gdy masz tłuste, może nasilić łojotok. Zrób sobie szampon sama.

  1. Do pół szklanki maślanki dodaj szklankę naparu z rumianku oraz łyżkę delikatnego szamponu dla dzieci i dokładnie wymieszaj. Myj włosy tą mieszanką. Przez tydzień możesz przechować ją w lodówce, więc starczy na kilka razy. Po myciu spłucz włosy dokładnie. Do ostatniego płukania dodaj pół szklanki esencji herbacianej i łyżeczkę octu winnego.
  2. Dwa żółtka ubij mocno. Nałóż na włosy i wmasuj, również w skórę głowy. Po 10 minutach spłucz dokładnie. Do ostatniego płukania dodaj łyżkę soku z cytryny.

Zioła wzmacniające

Ta polecana przez zielarzy mieszanka bywa skuteczna nawet wtedy, gdy włosy wypadają. Dla wzmocnienia wystarczy miesięczna kuracja. Weź: po dwie łyżki stołowe ziela skrzypu, korzenia łopianu, ziela nawłoci, ziela fiołka trójbarwnego oraz ziela uczepu trójdzielnego lub liści brzozy. Dwie łyżki mieszanki zalej dwiema i pół szklanki ciepłej wody i pozostaw na godzinę do spęcznienia. Podgrzewaj powoli, na małym ogniu aż do momentu wrzenia. Nie gotuj. Odstaw na 15 minut i przecedź. Pij po 2/3 szklanki trzy razy dziennie przed jedzeniem.

Źródło: Wróżka nr 3/2007
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl