Zamień karierę na szczęście

Nie nazywają tego ucieczką ani rezygnacją. Wręcz przeciwnie, tak jak wybitna pisarka Olga Tokarczuk, która po studiach w Warszawie i świetnie przyjętym debiucie mogła zostać gwiazdą stolicy, a wyprowadziła się do prowincjonalnej Nowej Rudy w Sudetach, mówią, że odnaleźli swoje miejsce.

Zamień karierę na szczęście Unikają sztampowych wyjaśnień udzielanych zazwyczaj przez ludzi, którzy uciekli na wieś. Nie tłumaczą, że szukają ciszy lub protestują przeciwko współczesnej cywilizacji. Chcą po prostu żyć w zgodzie z samym sobą, bliżej natury, w tempie, którego nikt im nie narzuca. Wyjazd do miejsc, w których czas płynie wolniej, dzięki czemu zamiast nieustannie myśleć o tym, co będzie, można delektować się smakiem tego, co jest, nie musi wiązać się z wielkimi wyrzeczeniami i utratą szans na zawodowe osiągnięcia. Wręcz przeciwnie, często bywa tak, że właśnie robiąc to, co sprawia autentyczną satysfakcję, osiąga się największe sukcesy.

Olga Tokarczuk nie straciła pozycji jednej z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Andrzej Stasiuk, który urodził się w Warszawie, a zamieszkał pod wsią w Beskidach, zrobił międzynarodową karierę literacką jako piewca najmniej znanych regionów Europy Środkowej. Pisze, wędruje, hoduje kozy i lamy, prowadzi niewielkie wydawnictwo „Czarne”, w którym drukuje nie to, co według sondaży może liczyć na komercyjny sukces, lecz to, co sam uznaje za wartościowe.

reklama

Stanisław Tym, jeden z najbardziej dowcipnych Polaków, autor scenariusza i odtwórca głównej roli w legendarnym „Misiu”, za nic w świecie nie zamieniłby ukochanej Suwalszczyzny na Warszawę, w której byłby ozdobą każdego towarzystwa. Ostatnio zrezygnował z pisania felietonów w stołecznych dziennikach, by spokojnie pomyśleć nad nowym filmem. Aktorka Iga Cembrzyńska i reżyser Andrzej Kondratiuk od lat mieszkają w zabitym deskami Gzowie, ale choć mają z niego daleko do wytwórni filmowych, co kilka lat przedstawiają nowe dzieło. Skromne, nakręcone za niewielkie pieniądze, lecz wysmakowane w każdym kadrze. Dokładnie takie, jakie sobie wymarzą.

Życie „daleko od szosy” wybrała również autorka setek przebojów, z niezapomnianą „Małgośką” na czele, Katarzyna Gärtner. Przeprowadzkę w Góry Świętokrzyskie, na odludzie pod miastem Końskie, początkowo traktowano jak kaprys gwiazdy, która przedłożyła towarzystwo kóz nad ludzi. Z czasem jej dom stał się jednak mekką kabareciarzy, poetów, a nawet muzyków rockowych młodego pokolenia.

Decyzje o radykalnej zmianie drogi życiowej podejmują nie tylko artyści, ale także zamożni i prężni biznesmeni. Ich najbardziej znanym przedstawicielem jest Roman Kluska, założyciel i prezes firmy komputerowej Optimus, który sprzedał wartą ponad 200 milionów złotych firmę, by zająć się działalnością filantropijną, przypominaniem przedsiębiorcom o konieczności przestrzegania w interesach zasad moralnych i... hodowlą owiec.

Źródło: Wróżka nr 9/2006
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl