Po drugiej stronie powiek

Jak przystało na mistrzynię powieści sensacyjnej, Agata Christie uwielbiała tajemnice. Odnosiło się to także do jej życia osobistego. Chociaż cieszyła się ogromną popularnością, unikała dziennikarzy, nie udzielała wywiadów i chroniła swoją prywatność.

Po drugiej stronie powiek Tę powściągliwość wpoił jej ojciec – zamożny Amerykanin, który po zamieszkaniu w Wielkiej Brytanii starał się być bardziej angielski niż Anglicy. Zajmował się głównie grą w krykieta, przesiadywaniem w klubach, kibicowaniem na wyścigach konnych i innymi arystokratycznymi rozrywkami. Wszelkie niepowodzenia przyjmował z typową angielską flegmą. Pławił się w luksusie, a kiedy pojawiały się problemy finansowe, zakasywał rękawy i brał się do pracy, by zarobić na dalsze pławienie się w luksusie.

Dokładnie tak samo przez całe życie zachowywała się Agata. Gdy wydawcy wypłacali jej olbrzymie honoraria, kupowała nowe domy, podróżowała po świecie, trwoniła majątek na rozmaite kaprysy. Kiedy pieniądze się kończyły, siadała przy maszynie do pisania i pracowała bez wytchnienia. Nigdy nikomu nie mówiła, że powodzi jej się świetnie albo że popadła w tarapaty. Zawsze występowała jako dystyngowana, elegancka dama o kamiennej twarzy.

Zupełnie inny stosunek do rzeczywistości prezentowała matka – kobieta wrażliwa i uduchowiona. Pasjonowała ją wiedza tajemna, filozofia i religia. Szukając własnej drogi życiowej, kilkakrotnie zmieniała wyznanie, chodziła na spotkania z teozofami, kwakrami i perskimi magami. Powszechnie uważano, że ma dar jasnowidzenia i czytania w myślach. Jeśli któreś z trojga jej dzieci coś przeskrobało, bało się w jej obecności nawet o tym myśleć, by nie odgadła, co przed nią ukrywa. To ona rozbudziła w Agacie fascynację tajemnicami i zagadkami.

Dwie tak przeciwstawne osobowości, jak twardo stąpający po ziemi, powściągliwy ojciec i oderwana od spraw przyziemnych matka, ukształtowały charakter przyszłej pisarki. Ich wpływ był tym większy, że Agata nigdy nie chodziła do szkoły. Uczyli ją wyłącznie rodzice, wpajając na przemian realizm i idealizm. Ta mieszanka zadecydowała o jej literackich sukcesach.

Tajemnica kryminałów Christie kryje się bowiem w tym, że nieprawdopodobne historie, zrodzone w bujnej wyobraźni autorki, są rozwiązywane z żelazną, opartą wyłącznie na faktach logiką. Efekt jest taki, że czytelnik, który weźmie do ręki jej książkę, już nie potrafi się od niej oderwać. Ale nie tylko akcja tworzonych przez Agatę powieści rozgrywa się na cienkiej granicy między rzeczywistością a fikcją. Toczyło się tam również jej prawdziwe życie, co czasem prowadziło do dramatycznych wydarzeń.

reklama
Źródło: Wróżka nr 2/2006
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl