Lektury dla ciała i duszy

Kobieta na tropie wojowników...

Lektury dla ciała i duszy Pamela Logan, gdy przybyła na uczelnię w Kalifornii, była niezgrabną, nieśmiałą nastolatką. Właśnie by przełamać nieśmiałość, wstąpiła do szkoły karate. To były intensywne lekcje opanowania i determinacji. Pamela stała się po nich silną kobietą i rozpoczęła karierę naukową. Dla uczczenia swojego doktoratu z aeronautyki pojechała na wyprawę do Nepalu. I tam pierwszy raz usłyszała o Khampach, słynnych tybetańskich wojownikach, którzy stawili czynny opór chińskiej okupacji. To oni osłaniali ucieczkę Dalajlamy do Indii, a potem próbowali walczyć z Chińczykami.

Najpierw kryli się we wschodnim Tybecie, potem w Nepalu. W końcu musieli zejść do podziemia albo uciekać do Indii. Pamelę Logan Khampowie zafascynowali: prawdziwi, groźni i romantyczni wojownicy na koniach. Sama też przecież była kobietą walki. Książka to osobisty i głęboki zapis podróży w przestrzeni, w głąb siebie i do innych ludzi. W tej drodze Pamela Logan pokazuje, jak zrzucać z siebie krępujące więzy przekonań, obyczajów, lęku. Jak znaleźć bezpieczną przystań w sobie i prostą drogę do ludzi.

Pamela Logan „Wśród wojowników. Adeptka sztuk walki w Tybecie”, Wydawnictwo Ravi

Uzdrawiające gongi

Dudnienie bębnów afrykańskich i nisko brzmiące riffy gitary basowej budzą pożądanie, koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha na dwoje skrzypiec dobrze robi na serce, a koncert h-moll na wiolonczelę Antonína Dvořáka przynosi ulgę stawom kolanowym. Muzyka może leczyć, wiemy to nie od dziś. Powstała nawet nauka o wpływie dźwięków na organizm – sonoterapia. Ludzkie organy pulsują z sobie właściwą częstotliwością, a gdy niedomagają, ta częstotliwość się zmienia. Odpowiednio dobrane dźwięki pomagają zaś przywrócić odpowiednią wibrację. W ten sposób muzyka leczy niedomagania.

Dorota Zielińska opowiada o tym w książce „Terapia dźwiękiem mis grających”. Dzięki tej pozycji powstał tekst o masażu misami tybetańskimi w lutowym numerze „Wróżki”. Autorka pisze o terapii misami i gongami, których dźwięk ma wyjątkowo lecznicze znaczenie, zarówno naukowo (bo są badania na ten temat), jak i odwołując się do własnych doświadczeń. Opisuje sporo przypadków osób, które poddały się u niej terapii. Zabiegi z użyciem mis tybetańskich, choć znane w Polsce już od dość dawna, nie są tak popularne, jak akupunktura czy masaże manualne. Dorota Zielińska, opisując swoje własne doświadczenia z terapią dźwiękiem oraz przeżycia swoich pacjentów, pokazuje ich wielowymiarowe działanie i skuteczność.

Dorota Zielińska „Terapia dźwiękiem mis grających”, wydane staraniem autorki

reklama

Z fantazją i smakiem

Myśl, jaki kolor zakładasz na siebie, jakie znaczenie ma twoja biżuteria – czyli: żyj świadomie. Takie jest motto życiowe pary projektantów mody Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Szyją ubrania na miarę potrzeb klientów. Ubierają się u nich gwiazdy, takie jak Halina Frąckowiak czy Weronika Marczuk-Pazura. Projektują też biżuterię i wnętrza. Jola i Mirek namiętnie gotują. W przepięknie wydanej książce „Nakarmić duszę” zawarli mnóstwo przepisów na cztery pory roku. Są recepty od przyjaciół z dalekich krajów i przepisy na dania stworzone z tego, co akurat znalazło się w lodówce, gdy w ich domu zjawili się niespodziewani goście.

Jola Słoma i Mirek Trymbulak są wegetarianami, książka zawiera więc przepisy bezmięsne. Pokazują, z jaką fantazją i smakiem można gotować na zielono. W książce są przepisy na hinduskie purisy i kluski śląskie ze skwarkami z tofu, okroszkę, czyli rosyjski chłodnik z kwasem chlebowym, duszoną pokrzywę, tiramisu i ciasto-murzynek. Zdjęcia i cała oprawa książki zachęcają do smakowania każdego kęsa i każdej chwili.

Jola Słoma, Mirosław Trymbulak „Nakarmić duszę. 365 przepisów kuchni wegetariańskiej z myślami na każdy dzień roku”, Czerwony Słoń


Anna Ławniczak

Źródło: Wróżka nr 4/2009
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl