Pachnąca terapia

Zanim dowiesz się, jak to zrobić, najpierw zastanów się, czy rzeczywiście musisz coś zrobić i dlaczego. Jeśli jesteś zadowolona/y z życia, jeśli czujesz, że w Twoim otoczeniu panuje harmonia, nie baw się feng shui. To potężna energia, dlatego nie staraj się ulepszać dobrego. Zastosuj zmiany tylko tam, gdzie naprawdę są potrzebne.

Pachnąca terapiaWyglądają pięknie, pachną ujmująco, cieszą oczy, serca, a nawet leczą. W wielu kulturach przypisuje się kwiatom znaczenie magiczne. W krajach Wschodu nowo narodzone dziecko wita się kropelką wyciągu różanego nalewaną na serce, a kobiety, chcąc przyciągnąć miłość, okładają się kwiatami i rozmyślają o przyszłym wybranku. Ważnych gości wita się, myjąc im dłonie i stopy wodą, w której pływają płatki róż. A jak na co dzień skorzystać z leczniczych właściwości kwiatów?

Znajdź swój kwiat

Pachnącej terapii poddać się może każdy. Nie potrzeba do niej terapeuty i niewiele kosztuje. Idź na łąkę i znajdź "swój" kwiat. Kieruj się intuicją oraz wiedzą na temat kwiatów: astry wspomagają leczenie schorzeń dermatologicznych, chabry (bławatki) są znakomite dla osób, które mają problemy z żołądkiem, fiołki pomagają w chorobach układu oddechowego, goździki na reumatyzm, lawenda działa uspokajająco i łagodzi ból, nagietek regeneruje organizm, niezapominajki pomagają zasnąć, piwonia wzmacnia męskie moce, róże oczyszczają organizm i działają antydepresyjnie, rumianek działa przeciwbólowo, leczy żołądek, stokrotki oczyszczają z toksyn, tulipany działają antydepresyjnie.

Obudź zmysły

Najlepiej zerwać kwiaty o wschodzie słońca i ułożyć je w bukiet. W wazonie powinny stać około trzech dni, potem dobrze jest wymienić je na nowe. Zapach, który wydzielają, regeneruje organizm. Możesz także położyć się wygodnie na materacu lub leżaku w ogrodzie i obłożyć kwiatami. Zastrzykiem pozytywnej energii jest spacer po łące: zatrzymuj się przy kwiatach, dotykaj ich, wąchaj, ciesz się ich pięknem. Możesz także do kąpieli dodać płatki świeżych kwiatów.

reklama

Zadbaj o urodę

Z astrów, chabrów, fiołków, goździków, lawendy, nagietka, niezapominajek, piwonii, róż, rumianku, stokrotek możesz sporządzić specjalne nalewki i odwary (konwalie i tulipany stosuje się wyłącznie zewnętrznie!). l Płatki kwiatów zalej zimną wodą i odstaw na 15 minut. Potem gotuj je kwadrans na bardzo małym ogniu. Schłódź i odstaw w ciemne miejsce. Przechowuj około 2 dni. Odwarów możesz używać jako płynu do płukania włosów, dodane do kąpieli regenerują skórę, z powodzeniem zastępują tonik. l Aby otrzymać nalewkę, zalej płatki kwiatów 70% alkoholem i odstaw na kilka dni w ciemne miejsce. Możesz je stosować zewnętrznie (wewnętrznie po konsultacji z lekarzem). Nalewki ujędrniają i poprawiają koloryt skóry. Skutecznie zwalczają cellulit (wcieraj w skórę raz dziennie).

Jedz na zdrowie

Większość kwiatów, które rosną w naszych ogrodach, jest jadalna. Znajdziesz w nich witaminy: C, z grupy B, a także liczne związki, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Kwiaty akacji możesz usmażyć w cieście naleśnikowym albo dodać do ciasta drożdżowego, pyszny jest smażony kwiat cukinii, płatki róż wykorzystuje się do powideł, deserów, napojów, zaś kaczeńce, płatki bratka czy nasturcji - do sałatek. Ale pamiętaj, nie używaj w kuchni żadnych kwiatów, które były hodowane z użyciem pestycydów lub innych środków chemicznych. Jedz tylko kwiaty uprawiane metodami naturalnymi, rosnące z dala od dróg. Nie powinni ich spożywać ludzie chorzy na astmę i uczuleni na rośliny.

Zatrzymaj zapach lata

Jeżeli chcesz cieszyć się urokiem kwiatów przez cały rok, możesz je zasuszyć lub zrobić potpourri, czyli kompozycję z suszonych kwiatów. Przygotuj zasuszone płatki, fragmenty korzeni, kory drzew, szyszek, skórki z owoców cytrusowych i włóż do niewielkich płóciennych woreczków lub szklanego naczynia. Podania ludowe mówią, że potpourri nie traci swojej mocy przez cały rok.


Anna Forecka
Jeśli macie jakieś pytania do naszego eksperta, możecie napisać list/e-mail na adres redakcji lub wysłać e-maila do p. Kubis: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Wróżka nr 5/2009
Tagi:
Już w kioskach: 2019


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 1/2020