Odprężający automasaż

Kiedy czujesz zmęczenie, napięcie lub przygniata Cię stres, pozwól sobie na chwilę odpoczynku. Proste ćwiczenia rozciągające i automasaż to dobry wstęp do trudniejszych technik relaksacyjnych. Możesz je wykonywać nawet w pracy.

Odprężający automasaż

 

Usiądź wygodnie i spleć dłonie. Wraz z wdechem unieś ramiona w górę i rozciągnij kręgosłup. Wraz z wydechem opuść je w dół. Powtórz to jeszcze raz.

Teraz wraz z wdechem ściągnij łopatki do tyłu, przytrzymaj chwilę i na wydechu rozluźnij. Powtórz to jeszcze raz.

Następnie przenieś uwagę na swoją twarz i otwórz bardzo szeroko usta, tak jakbyś mówił/a „aaa”. Potem poruszaj szczęką tak, jakbyś mówił/a „ajajaj”. W ten sposób rozciągasz mięśnie wokół ust, usuwasz napięcia i uelastyczniasz skórę. Przeznacz na to ćwiczenie minutę. Dzięki niemu odczujesz ulgę i odprężenie.

reklama


A teraz druga część ćwiczenia:

Rozgrzej dłonie, pocierając jedną o drugą. Następnie przyłóż je do twarzy i zamknij powieki. Masuj opuszkami palców skronie, okolice oczu, policzki, brodę i szyję. Rób to bardzo powoli. Wyobraź sobie, że w ten sposób zaprzyjaźniasz się ze swoją twarzą, a napięte miejsca stopniowo się rozluźniają. Teraz skieruj opuszki palców na skórę na głowie i zacznij ją masować.

Masaż podziała na Ciebie niezwykle odprężająco. Jeśli poczujesz ból ramion, opuść je na chwilę. Możesz również oprzeć łokcie o stół. Następnie sięgnij dłońmi do karku i masuj go palcami i kciukami. Spróbuj to robić z zamkniętymi oczami, wówczas lepiej odczujesz napięte miejsca. Poczuj jak wraz z Twoim wydechem napięcia ustępują.

Na koniec sięgnij dłońmi do twarzy: naśladując ruch zdejmowania, ściągnij pozostałe zmęczenie i strzepnij je na ziemię. Jak się teraz czujesz?Tekst: Dagmara Gmitrzak

Źródło: Wróżka nr 5/2009
Tagi:
Już w kioskach: 2020


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 1/2020