Zobaczyć przyszłość

Zdarza ci się śnić o słońcu, wodzie, obracających się kołach albo ciągu cyfr, który na pierwszy rzut oka nie ma żadnego znaczenia? To może być zapowiedź tego, co cię czeka, a tajemnicze numery – okazać się szóstką w totolotka.

Zobaczyć przyszłośćKażdy człowiek może mieć proroczy sen. Psychologowie, choć nie mają na to dowodów, są tego pewni. Inna sprawa, że patrzą oni na tę kwestię kompletnie inaczej niż ludzie, którzy nie zajmują się zawodowo grzebaniem w ludzkiej psychice… Sen to nie specjalny dar Morfeusza, ale stan ośrodkowego układu nerwowego, polegający na odkładaniu niechcianych informacji dopływających do mózgu. Dlatego też dla badaczy jest źródłem bardzo atrakcyjnych informacji na nasz temat.

Część psychologów utrzymuje nawet, że sny dają wgląd w ludzką nieświadomość, a śniący umysł – sięgając po nasze przeżycia, nadzieje i lęki, dążenia i rozczarowania, nierzadko sięgające dzieciństwa – tworzy fantazje podobne do marzeń na jawie. Twierdzą, że snów lekceważyć nie można. Warto je spisywać i analizować. 

Co krok to prorok
„Babcia stała w drzwiach sypialni. Miała podwinięte rękawy, czarną obrączkę na palcu i usta pomalowane szminką. Patrzyła na mnie smutno, jakby chciała mi coś powiedzieć, ale nie mogłam jej usłyszeć. W końcu pomachała mi ręką i odwróciła się. Przez chwilę jeszcze opierała się ramieniem o framugę, a potem wyszła i zamknęła drzwi za sobą. Rano obudziła mnie mama i powiedziała, że tej nocy babcia umarła…”. Oto jeden ze snów, jakie zwykliśmy nazywać proroczymi.

reklama

Historia ludzkości roi się od ich opisów. I to nie tylko literackich. Żona Cezara, Kalpurnia, wyśniła zamach na męża. Papież Innocenty III ujrzał we śnie świętego Franciszka, który podtrzymuje walące się mury bazyliki na Lateranie i zrozumiał, że ten właśnie człowiek uratuje Kościół. Prorocze sny znajdziemy nawet w Starym Testamencie. I nie chodzi wyłącznie o wyśnioną przez Jakuba Drabinę do Nieba.

Władcę Egiptu co noc prześladowała wizja siedmiu krów chudych, które wychodziły z Nilu i pożerały siedem krów tłustych. Tylko Józef zrozumiał, że faraon zobaczył we śnie przyszłość. Wyjaśnił, że tłuste zwierzęta symbolizowały siedem lat obfitości kraju, po których miało nastąpić siedem lat niedostatku. Dzięki tej interpretacji, Egipt uniknął głodu. Tak przynajmniej utrzymuje Biblia.

Żona Cezara, papież i faraon nie byli wyjątkami. Według parapsychologów prorocze sny mają wszyscy ludzie, ale większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Powodów jest kilka. Po pierwsze – w odróżnieniu od faraona czy żony Cezara – zazwyczaj nie śnimy o dramatycznych wydarzeniach i przełomach dziejowych.

Nasze senne proroctwa są banalne: stłuczone okulary, korek na ulicy czy urwane sznurowadło. Przez swoją „zwyczajność” przeważnie umykają naszej uwadze. Nie zastanawiamy się nad nimi i łatwo je zapominamy.Niektórzy są zdania, że jedyną pozostałością proroczych snów jest zjawisko déjà vu – wrażenie, że ponownie przeżywamy jakąś sytuację. Wprawdzie wiemy, że to niemożliwe, ale czy ktokolwiek mógłby dać głowę, że nie widział tego wcześniej w proroczym śnie?

Przepowiednia czy analiza?
Prorocza wymowa snu zazwyczaj dociera do nas poniewczasie i to jest drugi poważny problem. Kiedy przyszłość staje się przeszłością, łatwiej nam w pełnej symboli wieloznacznej wizji dostrzec zapowiedź konkretnych wydarzeń. Innymi słowy: mądry człowiek po szkodzie. Dziewczyna, która śniła o babci wychodzącej z pokoju, być może faktycznie miała proroczy sen, ale może tylko śniła o babci?

A nawet jeśli przewidziała przyszłość, to przecież mogło to być następstwem zdroworozsądkowej analizy faktów. Liczne eksperymenty psychologiczne dowodzą, że w czasie snu nasz mózg intensywnie pracuje, uczy się i rozwiązuje problemy, z jakimi borykamy się za dnia. Śnienie o przyszłości może więc być obrazowym przedstawieniem tego, co nasz umysł potrafi błyskotliwie wywnioskować z dostępnych informacji.

Zanim więc stwierdzimy, że sen dziewczyny miał charakter proroczy, powinniśmy dowiedzieć się, jak często w ogóle śniła ona o babci. Jest bowiem możliwe, że ten sam sen nawiedzał ją już wiele razy, ale dziewczyna o nim zapominała. Aż do dnia śmierci staruszki, kiedy to nabrał nowego znaczenia. I znamion proroctwa.

Sny na opak
Według parapsychologów ludzki umysł przewiduje przyszłość na wiele sposobów. I ta ich różnorodność może stać się przeszkodą w rozpoznaniu (i objaśnieniu) sennej przepowiedni. Szczególnie w przypadku tak zwanego snu odwrotnego. Aby wyjaśnić, na czym on polega, posłużmy się eksperymentem, dotyczącym przewidywania przyszłości (na przykład odgadnięcia wyniku rzutu monetą: orzeł czy reszka).

Część badanych będzie odgadywać tak często, że trzeba wykluczyć działanie przypadku. Te osoby nazywamy mediami. Ale są też ludzie, którzy mylą się tak często, że… to również nie może być dziełem przypadku! Jeśli na 100 rzutów monetą ktoś ani razu nie odgadł, jest niemal pewne, że potrafi widzieć przyszłość. Tyle że jego zdolności są stłumione, więc robi to… na opak. Na podobnej zasadzie działają sny odwrotne – widzimy w nich przyszłość, ale taką, jaka nie stanie się naszym udziałem. Jeśli ktoś śni na przykład o tym, że obleje egzamin, oznacza to, że go zda.

Źródło: Wróżka nr 4/2011
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl