Dłonie: odnowa

Pośladki i uda wymasowane, brzuch wyćwiczony, pierś namaszczona i ujędrniona. Ale szykując się do wyjścia na plażę w bikini, pamiętaj jeszcze o dłoniach i stopach!

Dłonie: odnowaJeśli chcesz poznać prawdziwy wiek kobiety, spójrz na jej ręce. To niestety prawda. Wystarczy przyjrzeć się hollywoodzkim gwiazdom. Twarz gładka, bez jednej zmarszczki (ach, ten botoks!), burza włosów (zasługa fryzjerów artystów, którzy nie tylko ufarbują, ale i doczepią tu i ówdzie pukiel lub dwa), figura nastolatki (diety, masaże, cudowne majtasy i silikony).

Tymczasem dłonie nie ukryją się choćby i pod kilogramem złotych pierścionków i bransolet. Dla nich czas jest najbardziej bezlitosny, a kosmetyki – mało skuteczne. Dlaczego? Bo ręce okryte są cieniutką, pozbawioną gruczołów łojowych skórą. Z wiekiem coraz bardziej widać żyłki, ścięgna, przebarwienia.

Co jeszcze im szkodzi poza wiekiem, który prędzej czy później każdemu da w kość? Wiatr i mróz zimą, a latem słońce i upał. Nie bez powodu prawdziwe damy sprzed lat nie ruszały się z domu bez rękawiczek. No i detergenty. Jeśli nie umiesz zmywać, prać czy sprzątać w gumowych rękawiczkach, pogarszasz sprawę. Płyny i proszki wysuszają, niszczą i skórę, i paznokcie. Dłonie robią się tak szorstkie i suche, że skóra może popękać. Warto o tym pamiętać, bo nadchodzi czas wiosennych porządków.

Podobnie ze stopami uwięzionymi przez większą część roku w butach czy tak modnych ostatnio gumowych kaloszach. Przegrzane lub wychłodzone, odparzone, z pękającymi piętami. Zanim włożysz sandały – musisz im pomóc odzyskać formę. Jak zadbać o dłonie i stopy, żeby były piękne i jedwabiste? Zanim sięgniesz po drogie specyfiki z drogerii, zapytaj babcię, jak radziła sobie w czasach swojej młodości. Moja, gdy ją o to zagadnęłam, zaprowadziła mnie do kuchni.

reklama

– Każdy przecież ma w domu ziemniaki, płatki owsiane, jajka, miód, cytrynę, oliwę – powiedziała. – Zrób z nich użytek. W kilka minut będziesz miała najlepsze  kosmetyki. Ukojenie dają też zioła i wywar z kapuścianych liści. Przekonaj się sama. Do tego dieta bogata w witaminę B (zwłaszcza B5), która wzmacnia skórę i regeneruje paznokcie. Znajdziesz ją w żółtkach jaj, drożdżach, rybach, ziemniakach i warzywach strączkowych. Na koniec zaparz sobie herbatkę ze skrzypu. Działa oczyszczająco, wzmacnia włosy i skórę.

Piling z płatków owsianych
2 łyżki płatków zalej ciepłą wodą, rozgnieć widelcem. Wcieraj w dłonie (dobry także do stóp). Taki delikatny masaż poprawi ukrwienie, wygładzi skórę, usunie suche skórki. Po nim łatwiej wchłoną się odżywcze składniki kompresów i oliwek. Pamiętaj, żeby zawsze wytrzeć do sucha ręce i stopy.

Masaż olejkiem rycynowym
Dwa razy dziennie wcieraj dokładnie w płytki paznokci, skórki i wysuszoną skórę podgrzany olejek. Masaż powinien trwać kilka minut. Nadmiar tłuszczu usuń kuchennym papierowym ręcznikiem.

Kąpiel w ciepłej oliwie
Podgrzej kieliszek oliwy z oliwek. Wlej ją do miseczki i dodaj kilka kropli płynnej witaminy A i E (kupisz ją w aptece). Zanurz w takiej kąpieli paznokcie na kilkanaście minut. Zabieg powtarzaj co najmniej raz w tygodniu. Wzmocni paznokcie, sprawi, że skórki przestaną odstawać.

Źródło: Wróżka nr 5/2011
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl