Muzyka na europejskich dworach

Muzyka przenikała świat epoki baroku. Odpowiednia oprawa muzyczna dodawała prestiżu i była integralnym elementem ceremoniału świąt kościelnych, koronacji, ślubów, pochodów, przyjmowania poselstw i karnawału.

W czasie młodzieńczej podróży po Anglii w 1646 r. Jan Sobieski przysłuchiwał się koncertowi kapeli miejskiej z okazji wyboru nowego burmistrza Londynu, a w Oksfordzie w jednej z gospód urządzono dla niego specjalny koncert. Jan III posiadał nadworną kapelę, w skład której wchodzili muzycy i śpiewacy. Ich występy uświetniały rodzinne i oficjalne uroczystości. Król preferował śpiew i wschodnie pieśni miłosne, a królowa wolała muzykę i zabawy dworskie. Muzyka towarzyszyła królewskiej parze także w trakcie spożywania posiłków. Miłośnikiem teatru i opery był również syn królewskiej pary Aleksander Sobieski, którego nadwornym kompozytorem był Alessandro a potem Domanico Scarlatti.
Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza na specjalny koncert poświęconych poznawaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez muzykę dawną. Program realizowany jest w ramach projektu Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach (DEHRR-project) dofinansowanego przez Komisję Europejską z programu Kultura 2007-13. W trakcie wyjątkowego koncertu „Muzyka na europejskich dworach” prezentowane będą utwory, które zdobyły sobie już taką popularność, iż można je nazwać „hitami muzyki barokowej Europy”. W programie znajdą się utwory Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Jana Joachima Quantz, Antonio Vivaldiego, Jean Rameau, Henry Purcell, Luigi Boccherini. Są to charakterystyczne dzieła muzyczne kompozytorów związanych z różnymi dworami Europy, a prezentowana muzyka była pisana na potrzeby europejskich dworów lub mogła być na nich grana.

Koncert w wykonaniu artystów zespołu „Concertino con Chitarra i La Favola” .

12 czerwca 2011 roku o godz. 19.00

Wstęp wolny
 

reklama
Tagi:
Już w kioskach: 2019


Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

Wydanie specjalne 1/2020