Jak czytać malarstwo

Charakterystyka zajęć

Czy w czasach błyskawicznego rozwoju technik odtwarzania i przetwarzania obrazu: fotografii, grafiki komputerowej, filmu i animacji, potrzebujemy jeszcze malarstwa?

Czy obrazy, którymi malarze pieczołowicie pokrywają płótno, deskę, tynk lub papier mogą odbiorcy pokazać, opowiedzieć coś, czego nie są w stanie wyrazić inne media?

Czy nie są one po prostu anachroniczne w galeriach pełnych instalacji, sztuki konceptualnej, wydarzeń artystycznych?

Czy malarstwo współczesne, często niezrozumiałe, nieprzedstawiające, nieprzypominające w żaden sposób rzeczywistości, często wręcz brzydkie na pierwszy rzut oka, może się podobać? Czy opowiada coś istotnego?

Czy możliwe jest odróżnienie dzieła wybitnego od słabego, sztuki od kiczu, skoro nie obowiązują przejrzyste kryteria?

Spotkania z cyklu “Jak czytać malarstwo” są cyklem opowieści o malarstwie. Opowieści, które przeradzają się w rozmowę i próbę wspólnego rozważania powyższych pytań. Jednak przede wszystkim jest to wspólne oglądanie i poznawanie arcydzieł światowego malarstwa, a także zachęta do oglądania dzieł współczesnych.

Tematy wykładów:

Podczas pięciu lipcowych spotkań zabawimy się w detektywów, którzy na obrazach dawnych mistrzów (od średniowiecza do XX wieku) będą poszukiwać zagadek kryminalnych oraz ich rozwiązań. Dzięki temu będziemy mogli bardzo uważnie poprzyglądać się dziełom sztuki, potraktować je jako pretekst dla poruszenia własnej wyobraźni i kreatywności, wyrobić sobie nawyk zauważania nie tylko głównego tematu dzieła malarskiego, ale także detali, szczegółów, dalszych planów oraz zastanawiania się nad symbolami czy aluzjami. Proponowane tematy:

1.       Co widać w zwierciadle? Lustro jako motyw i wskazówka

2.       Co kryje się za zasłoną, za drzwiami?

3.       Co się tu działo przed chwilą? Co ludzie na obrazie chcą ukryć?

4.       Zabawa w psychologa. Poznajemy motywy przestępcy

5.       Jak wśród nadmiaru śladów znaleźć znaczący trop?

Prowadzenie

Jarosław Górski – z wykształcenia polonista, nauczyciel historii literatury, wiedzy o kulturze, antropologii kultury. Obecnie dziennikarz – popularyzator historii Polski, historii literatury i kultury. Interesuje się przede wszystkim wzajemnym oddziaływaniem rożnych rodzajów i gatunków sztuki, a także wpływem sztuki na historię oraz ludzką wrażliwość, mentalność, sposób myślenia.

 

Informacje organizacyjne

 Termin zajęć:

Terminy odbywania się kursów:  01.08.-05.08.

kurs składa się z 5 spotkań odbywających się od pn. do pt. w godz. 19.30 – 21.00

Miejsce spotkań:

Sztukarnia, ul. Lewicka 10, Stary Mokotów, Warszawa

Zapisy oraz bliższe informacje:

- pod adresem e-mailowym:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (prosimy o podawanie nr telefonu kontaktowego)
- pod nr telefonu: 692 870 303 (pn. – pt.: 12.00 – 20.00)

Opłata za uczestnictwo w wykładach:

125 zł za kurs (7,5h zajęć)

Prosimy o dokonywanie wpłat w ciągu 5 dni od daty zapisu:

- na nr konta: Inteligo 50 1020 5558 1111 1811 8560 0011, w tytule proszę podać imię i nazwisko uczestnika, nazwę i datę zajęć

- w siedzibie Sztukarni


Serdecznie zapraszamy!

https://sztukarnia.pl/jak-czytac-malarstwo/

 
reklama
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl