Jak wyglądać 10 lat młodziej

Coco Chanel uważała, że kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje. Podpowiemy ci, jak sobie na młody wygląd zasłużyć.

Jak wyglądać 10 lat młodziejGenerałowa Zajączkowa kąpała się w lodowatej wodzie, sypiała w lodowej komorze (co później skopiował Michael Jackson), a ciało, dla większej gładkości, pokrywała woskiem. Efekty miała spektakularne: kochanków o 40 lat młodszych (a w każdym razie jednego udokumentowanego).

Eva Mendes po 20 minut dziennie wisi głową w dół, bo mocniej ukrwiona głowa to młodziej wyglądająca twarz. Demi Moore w celu odmładzającego oczyszczania przystawia sobie pijawki. Ale poświęcenie dla urody nie zna granic: chodzą słuchy, że Linda Evans (blond anioł z „Dynastii”) i eks-Spicetka Victoria Beckham okładają się… odchodami. Pierwsza używa końskich, druga ptasich. Podobno mają alabastrową cerę... Ale są prostsze sposoby!!

Niektóre kobiety w poszukiwaniu młodości naśladują mężczyzn. Nie chodzi o czerwone ferrari, tylko o „młodszy model”. Moja koleżanka twierdzi, że najlepsze efekty odmładzające osiąga się z modelem o co najmniej 10 lat młodszym. Metoda chyba działa, bo Elka ma w sobie więcej radości i energii niż w liceum. Jednak nie zapraszam jej do domu - czekam, aż mój syn będzie dla niej za stary...

Najskuteczniejszy odmładzacz to zdaniem innych luz. Moja ciotka wolała wyglądać niczym prawdziwy królewski paw (choć rodzina widziała w niej raczej papugę), niż być niewidzialną. I rzeczywiście, zawsze mogła liczyć na uważne spojrzenia facetów. Może więcej w tym było zadziwienia niż męskiego zainteresowania, ale to na nią wszyscy patrzyli. Jej koleżanki były przezroczyste.

reklama

No cóż, można też uznać po prostu, że silnie dorosły wiek ma swoje zalety. Od czasu do czasu ktoś ustąpi ci przecież miejsca w autobusie. A legendy o znikającej za horyzontem kobiecości? Agatha Christie radziła, by postarać się o męża archeologa – żona dla takiego jest tym cenniejsza, im starsza...

Chyba jednak najmądrzejsza była w kwestii wieku i urody Coco Chanel. Uważała, że kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje. Brzmi trochę tajemniczo?... Podpowiemy ci, jak sobie na młody wygląd zasłużyć. To prostsze niż myślisz!

Zadbaj o twarz pełną blasku
Pomoże w tym odrobina słońca, nawet sztucznego, które powlecze skórę złotawą poświatą. Naprawdę odrobina! Stały karnet do solarium oddaj lepiej komuś, kogo nie lubisz, bo spieczona na skwarkę będziesz wyglądać 10 lat starzej.

Nie zarywaj nocy
Sen to najlepszy środek odmładzający, wyleczy cię z zapuchniętej twarzy, matowej i szarawej cery, sińców i czerwonych obwódek pod oczami. Blask wypoczęcia i zadowolenia to pięć lat mniej w metryce. Możesz też zastosować mroźny trik make-up-istów. Pamiętasz kultową „kulinarną” scenę z „9 i pół tygodnia”? Nie, nie chodzi o tarzanie się w miodzie, tylko o masaż kostkami lodu. Wprawdzie Kim Basinger poddawała się mu w nieco innym celu, ale lodowaty dotyk posłuży też uzdatnieniu twarzy: opuchlizna się zmniejszy, skóra stanie się napięta i bardziej promienna. I makijaż dłużej wytrzyma.

­Powściągnij zapał przy depilowaniu brwi
Po pierwsze niteczki à la Greta Garbo są dawno niemodne (dzisiejsze nastolatki nawet nie wiedzą, kim była ta cała Garbo), w przeciwieństwie do szerokich, naturalnych brwi. Po drugie, włoski z wiekiem odrastają coraz wolniej i kapryśniej. A to właśnie gęste brwi powodują, że twarz wydaje się młodsza.

Zaprzyjaźnij się z żywymi kolorami
Intensywne odcienie różu, czerwieni i pomarańczowego są OK. Sporo dobrego dla twojej cery zrobią też biele i kremy. Czerń podkreśla zmęczenie i zmarszczki, brązy od góry do dołu są nudne i nijakie. Jeśli je szczerze kochasz, nie musisz z nich rezygnować, ale używaj ich oszczędnie. Zastosuj zasadę: im więcej lat, tym subtelniejszy makijaż. Dopasowany odcień pudru (nie za ciemny!), lekko nałożony, rozświetlający róż, delikatnie zaznaczone mascarą rzęsy i szminka w naturalnym odcieniu czerwieni.

achowaj smukłą (ale nie chudą) sylwetkęZachowaj smukłą (ale nie chudą) sylwetkę
Jeśli dojdzie do tego sprężystość i wdzięk, ludzie będą myśleli, że jesteś młodą dziewczyną. Sprawność kojarzy się z młodością. Nie musisz od razu biegać, wystarczy, że po gazetę i bułki wybierzesz się pieszo, a nie autem i polubisz schody, zapominając o windzie. Spacer od czasu do czasu dobrze ci zrobi – dotleniona skóra to kolejne lata w dół.

Siedź (stój i chodź) prosto
Z wiekiem sylwetka się pochyla, ramiona zaokrąglają, plecy garbią. Bądź na bakier! Wyprostowana wyglądasz szczuplej i młodziej.

Chcesz coś zmienić? Zmień fryzurę!
Jeśli masz mocne gęste włosy, koński ogon i zalotna grzywka odejmą ci co najmniej dekadę. Jednak włosy delikatne, cienkie, rozdwojone lepiej skrócić, bo mocno podbijają metrykę. Zapomnij też o fryzurach wyczesanych, jak z PRL-owskiego salonu, polakierowanych kaskach, przypominających plastikową perukę kokach i lokach. Najbardziej odmładzają fryzury lekkie i naturalne.


Róża Turnau
fot. shutterstock

Źródło: Wróżka nr 1/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 2/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl