Pomóż oczom widzieć!

Okulary nie załatwią sprawy, jeśli przyczyną pogorszenia wzroku są osłabione mięśnie oka, brak witamin albo… czarne myśli. Wtedy sprawdzą się inne metody – ćwiczenia, dieta lub afirmacje. Podpowiadamy, jak z nich korzystać.  

Pomóż oczom widzieć!Wczasach starożytnych, jak podaje mitologia, żył olbrzym Argos, który miał aż 100 oczu i słynął z niezwykłej spostrzegawczości. Nic dziwnego, że bogini Hera, zazdrosna żona Zeusa, wynajęła go na strażnika. Argos miał pilnować wejścia do świątyni, w której Hera uwięziła kochankę męża – piękną nimfę Io. Gdy Zeus dowiedział się o porwaniu Io, posłał Hermesa, by ją uwolnił. Ale jak przechytrzyć stuokiego potwora? Hermes znalazł sposób. Przez całą noc opowiadał mu bajki. Zasłuchany olbrzym zamykał jedno oko po drugim, aż w końcu kompletnie stracił czujność. A zaraz potem – życie, bo Hermes odrąbał mu głowę.

Nawet 50 par oczu nie daje gwarancji, że w każdej sytuacji będziemy widzieć doskonale. Sokoli wzrok to majątek! Pozwala świetnie orientować się w otaczającym świecie – dosłownie i w przenośni, bo dzięki oczom możemy się sprawnie poruszać, ale też zdobywać wiedzę i rozwijać się intelektualnie – aż 80 procent informacji dociera do naszego umysłu właśnie poprzez oczy!

Kiedy wytężamy wzrok, siedząc przed komputerem albo gdy czytamy pisane maczkiem teksty, nie zważając na oświetlenie, zapominamy, że zdolność widzenia nie jest nam dana raz na zawsze. Oko to nie język, którym można wywijać bez przerwy bez obawy, że się zmęczy. Oczy są delikatniejsze. Jeśli będziesz je regularnie przeciążać, pojawią się dolegliwości – ból, zaczerwienienie, łzawienie lub nadmierna suchość.

reklama

Z doświadczeń tzw. trenerów widzenia wynika, że nieprawidłowe używanie oczu może prowadzić także do osłabienia wzroku. Obraz staje się nieostry (krótko- i dalekowzroczność) oraz zniekształcony (astygmatyzm), znika zdolność dopasowywania się oka do różnych odległości (zaburzenia akomodacji). Mało tego! Źle nawilżone i przemęczone oczy są bardziej podatne na choroby.

Jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek i powiek to te najczęściej występujące, choć wcale nie najbardziej banalne schorzenia oczu. Ale to jeszcze nie wszystko! Narząd wzroku to instrument  powiązany z mózgiem, a co za tym idzie – z emocjami. Przypomnij sobie mitycznego Argosa – olbrzym stracił zdolność widzenia, choć każde z jego oczu działało bez zarzutu. Hermes nie musiał mu ich wykłuwać, wystarczyło tylko „oślepić” jego mózg.

Oczy zwierciadłem duszy

„W oczach tkwi siła duszy” – napisał w „Alchemiku” Paulo Coelho. Warto dodać, że bywa też odwrotnie. W oczach uzewnętrzniają się często nasze głęboko skrywane słabości, lęki i obawy. O tym, że negatywne emocje mogą wpływać niekorzystnie na zdolność widzenia, wiadomo nie od dziś. Problemem tym zajmował się m.in Zygmunt Freud. Twórca współczesnej psychoanalizy sformułował termin „ślepota histeryczna”. Nazwał tak chorobę, w której pacjent traci wzrok wyłącznie z przyczyn psychicznych – nie stwierdza się bowiem żadnych zmian w gałce ocznej, nerwie wzrokowym czy korze wzrokowej.

Do grupy tzw. psychosomatycznych schorzeń należy też zapalenie części środkowej siatkówki. Typowe objawy to zniekształcenie obrazu i znaczne ograniczenie pola widzenia. A główny powód? Stres! Według statystyk choroba ta najczęściej dopada mężczyzn około czterdziestki, którzy żyją w ciągłym lęku i napięciu psychicznym (obawiają się zawału serca, raka prostaty), mają trudności w pracy lub kłopoty rodzinne. Innym schorzeniem oczu, za które może odpowiadać psychika, jest jaskra.

Znane są przypadki, że jej objawy, m.in. podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, samoistnie zniknęły u pacjentów, którzy poddali się profesjonalnej terapii u psychologa. Jaskra to poważna choroba, która może prowadzić do ślepoty, dlatego opieka okulistyczna jest konieczna. Jednak skoro wiadomo, że tzw. czynnik psychiczny odgrywa tutaj ważną rolę, warto spróbować także alternatywnych metod leczenia. W przypadku jaskry polecana jest psychoterapia, trening autogenny (rodzaj relaksacji, w którym poprzez autosugestię wprowadzamy się w stan podobny do hipnozy), masaż refleksologiczny stóp czy akupresura (opis zabiegu znajdziesz tutaj).

Źródło: Wróżka nr 2/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl