Na pomoc oczom

Prezentujemy kilka pomocnych porad - akupresura, dieta, gimnastyka, kompresy - wszystko dla oczu!!

Na pomoc oczomGdy pracujesz przy komputerze

* Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego lekko z góry. W ten sposób zwiększysz częstotliwość mrugania i zapobiegniesz wysuszeniu oczu.
* Usuń odblaski z monitora (nie ustawiaj go w miejscu, gdzie np. odbija się okno), bo to dodatkowe obciążenie dla twojego wzroku.
* Wieczorem zapal lampkę na biurku (zawsze z lewej strony) i włącz górne oświetlenie. Kontrast światła i ciemności męczy oczy.
* Ustaw wszystkie parametry w komputerze, tak by móc swobodnie czytać z odległości 50-70 cm.

Jedz i żyj kolorowo!
Jeśli masz słaby wzrok, spróbuj go „podkarmić” odpowiednią dietą. Podstawą są warzywa i owoce – koniecznie w różnych kolorach:

Zielony groszek, szpinak, brokuły, włoska kapusta, seler naciowy – są niezbędne ze względu na obecność luteiny i zeaksantyny (nasz organizm ich nie wytwarza), które chronią komórki oczu przed uszkodzeniem.
Czarne jagody (także jeżyny) swój intensywny kolor zawdzięczają antocyjanom. Barwnik ten poprawia przepływ krwi w siatkówce oka i wzmacnia ścianki naczyń włosowatych. Poza sezonem warto łykać suplementy z wyciągiem z czarnych jagód, np. Pryzmin Biogarden (dodatkowo zawiera potrzebne oczom witaminy A i E oraz luteinę).
Marchew oraz pomarańcza (i inne cytrusy) dzięki witaminie A poprawiają widzenie w ciemności, zapobiegają stanom zapalnym powiek, chronią przed nawrotami jęczmienia.
Soja – to bogactwo izoflawonów, które wspomagają produkcję łez i łagodzą objawy tzw. zespołu suchego oka.

reklama

Akupresura na co dzień
Masaż odpowiednich punktów na ciele poprawi ukrwienie skóry głowy, a to pomoże oczom się zrelaksować i sprawi, że będą pracować bardziej wydajnie. Zabiegi wykonuj na siedząco, z zamkniętymi oczami, używając palców środkowych.
● Przyłóż opuszki palców do szyi nieco poniżej uszu. Powoli masuj skórę ruchami okrężnymi w kierunku czoła i z powrotem. Miejsca szczególnie wrażliwe lub bolesne uciskaj mocniej, aż do ustąpienia bólu. Na koniec oklep palcami całą głowę.
● Masuj skórę wokół oczu (ruchy posuwiste), na zmianę uciskając silniej raz łuk brwiowy, raz miejsca pod oczami. Zmieniaj także kierunek ruchu.
● Palce środkowe połóż na środku czoła u nasady włosów. Przesuwaj od nasady nosa, potem po prawej i lewej stronie wzdłuż wewnętrznego brzegu powiek i nozdrzy do środka górnej wargi. W tym punkcie uciśnij mocniej (opuszki razem). Teraz rozdziel palce, gładzącym ruchem przechodząc wzdłuż linii brzegów warg aż do zagłębienia brody, gdzie palce znów się łączą. Powtórz kilka razy.

Lecznicza moc szmaragdów
Źródła historyczne podają, że z tych szlachetnych kamieni korzystano już w starożytności – Neron, który był krótkowidzem, używał szmaragdu jak lornetki, oglądając pokazy w Koloseum. Przypisywano im też magiczne właściwości – noszone na szyi miały wyostrzać wzrok. Aby pozbyć się dolegliwości oczu, należało przez kilka dni moczyć szmaragdy w wodzie, a następnie przemywać nią powieki.

Gimnastyka dla oczu
Ćwiczenia dr. Batesa szczególnie polecamy osobom, które na co dzień pracują oczami. W miarę możliwości staraj się wykonać całą serię dwa razy dziennie.
* Tam i z powrotem: 6-7 razy spojrzyj na zmianę w prawo i w lewo.
* Barki w górę: Zrób to samo, ale z unoszeniem barków. Lewe oko – lewy bark w górę itd.
* Śledzenie palców: Wstań i pochyl się głęboko w dół, w lewą stronę, tak aby wyciągnięte ręce dotykały podłogi. Oczy podążają za końcami palców. Pochyl się w prawo (oczy towarzyszą ruchowi). Wyprostuj się i unieś ramiona w górę (wzrok śledzi palce). Na koniec zrób skłon do przodu i wróć do pozycji wyprostowanej.
* Widzenie w myślach: Usiądź wygodnie na krześle, rozluźnij się. Lekko uwypuklone dłonie przyłóż do zamkniętych oczu (palce krzyżują się na czole). Oddychaj głęboko i regularnie, starając się wyobrazić sobie konkretny obraz. Możesz też wcześniej popatrzeć na jakiś przedmiot (np. kwiat w doniczce) i spróbować jak najdokładniej odtworzyć go w pamięci. Zakończ ćwiczenie, kiedy uda ci się zobaczyć w myślach wszystkie szczegóły.

Kojący kompres na zmęczone oczy
Mieszanka ziół relaksuje, łagodzi podrażnienia i odświeża spojrzenie.
•10 g ziela tysiącznika •20 g świetlika •60 g kopru •10 g babki lancetowatej
Aby przygotować porcję naparu (za każdym razem musi być świeży), łyżeczkę mieszanki zalej ½ szklanki wrzącej wody. Odstaw na 10 minut i przecedź. Gaziki nasączone letnim płynem połóż na oczy na 10-15 minut. Podczas okładu warto leżeć z nogami ułożonymi wyżej niż głowa, żeby oczy były dobrze ukrwione.

Nie masz czasu ani warunków na parzenie ziółek? Ekspresowe ukojenie zmęczonym piekącym oczom zapewnią dwie saszetki zwykłej czarnej herbaty – zanurz je na chwilę w gorącej wodzie, ostudź i połóż na powieki. Po kwadransie poczujesz ulgę.

Dobre myśli – lepszy wzrok (według Louis L. Hay)
Negatywne myśli, lęki i urazy mogą być przyczyną chorób. Często wystarcza zmiana tych przekonań, by uruchomić proces uzdrawiania. Nowe wzorce myślenia powtarzaj jak najczęściej (możesz zapisywać je na kartce, w komputerze lub nagrać, a potem odsłuchiwać).

Dobre myśli – lepszy wzrok (według Louis L. Hay)


Marzena Płocka

fot. shutterstock.com
"Wróżka" 2/2012

Źródło: Wróżka nr 2/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl