Joga na drugą młodość

Z wiekiem nasze ciało się kurczy, sylwetka się pochyla, ruchy stają się wolne i mniej precyzyjne. Możesz się z tym pogodzić albo… zacząć ćwiczyć jogę.

Joga na drugą młodośćNaukowcy z Temple University w Filadelfii udowodnili w badaniach, że regularne wykonywanie asan przez osoby w wieku dojrzałym nie tylko pomaga odzyskać sprawność ruchów i ładną postawę, ale nawet dodaje wzrostu. Uczestniczki eksperymentu (w wieku 65 lat i starsze) dwa razy w tygodniu po półtorej godziny ćwiczyły jogę pod okiem instruktora. Program obejmował tylko podstawowe, niezbyt skomplikowane asany. Po dziewięciu tygodniach okazało się, że kobiety chodzą szybciej, łatwiej utrzymują równowagę (stanie na jednej nodze nie stanowiło już problemu) i są wyższe średnio o 1 cm! 

Jak się starzejemy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za początek starości uznaje się 60. rok życia (uśredniony wiek dla kobiet i mężczyzn). Jednak zawsze jest to sprawa indywidualna i prowadząc określony tryb życia możesz starość przyspieszyć albo opóźnić.

Wiek: 25–35 lat
To apogeum sił fizycznych i ogólnej sprawności. Mięśnie: stanowią ok. 45 proc. wagi ciała; kości: mają największą gęstość; postawa: wyprostowana, wzrost maksymalny, szybkość chodu – do 1,6 m/s, długość kroku – ok. 60 cm.

reklama

Wiek: 40+
Mięśnie: stają się słabsze, zmienia się ich budowa i skład – mniej włókien mięśniowych, więcej tłuszczu i kolagenu; kości: masa kostna zaczyna stopniowo zanikać; postawa: tracimy pierwsze milimetry wzrostu.

Wiek: 50+
Mięśnie: tracą wytrzymałość – wydolność mięśniowa wynosi ok. 80 proc. stanu maksymalnego; kości: dalszy zanik masy kostnej – wzrasta zagrożenie osteoporozą, mogą pojawić choroby stawów, kłopoty z kręgosłupem; postawa: utrata kolejnych milimetrów wzrostu, bardzo często zgarbiona sylwetka, głównie z powodu dolegliwości kręgosłupa.

Wiek: 60+
Mięśnie: ich wydolność spada do ok. 60 proc. (w porównaniu z wydolnością tego narządu u osób 30-letnich); kości: tracą wiele cennych minerałów, w tym wapń; postawa: sylwetka najczęściej pochylona, kłopoty z chodzeniem – u 8-19 proc. osób występuje spowolnienie i słabsza koordynacja ruchowa między górnymi i dolnymi kończynami.

Wiek: ok. 75 lat
Mięśnie: stanowią już tylko 27 proc. masy ciała; kości: zanik masy kostnej – w przypadku kobiet poważniejszy niż u mężczyzn, bo do ok. 40 proc. Kości stają się bardziej kruche, obniża się ruchliwość i elastyczność stawów; postawa: sylwetka coraz mocniej pochylona, wzrost obniża się u kobiet o ok. 5 cm (przyczynia się do tego m.in. utrata wody w organizmie, osłabienie włókien mięśniowych i różnego typu deformacje kręgosłupa), ruchy stają się powolniejsze – tempo chodzenia zmniejsza się do 0,8-1,2 m/s, długość kroku – do około 20 cm.


"Wróżka" 4/2012
fot. Shutterstock


Źródło: Wróżka nr 4/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl