Ocet jabłkowy

Anglicy nazywają go eliksirem życia! Jest jednym z najbardziej wszechstronnych leków i kosmetyków naturalnych.

Ocet jabłkowyZawiera około 50 ważnych dla zdrowia składników odżywczych, w tym potas, magnez, żelazo, witaminy A, E, B1 i B2. Ludzie znają go i stosują od ponad 5 tysięcy lat. Niezwykłe właściwości octu jabłkowego potwierdził amerykański lekarz Deforest Clinton Jarvis, autor książki „Folk Medicine” (Medycyna ludowa)”. Michał Tombak – doktor habilitowany biologii i chemii, w swoich publikacjach zwraca uwagę na różnice między octem winnym i jabłkowym. Ten pierwszy zawiera kwas octowy (C2H4O2), który może być szkodliwy, m.in. niszczy czerwone krwinki.

W składzie octu jabłkowego znajduje się natomiast kwas jabłkowy (C4H6O5). Jest on bezpieczny, a na dodatek korzystny dla zdrowia. W organizmie – po połączeniu się z zasadami i składnikami mineralnymi – tworzy glikogen, czyli substancję zapasową maga-zynowaną w wątrobie i mięśniach. Jest ona źródłem energii i poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, łagodzi dolegliwości skórne, działa antyalergicznie. Zobacz, jak wykorzystać ocet jabłkowy na co dzień…

Koktajl odchudzający
Miksturę na bazie octu jabłkowego podobno piła Kleopatra i to dzięki niej miała nienaganną figurę. Według naukowców ocet pobudza wydzielanie soków trawiennych, co wpływa korzystnie na przemianę materii i ułatwia odchudzanie. Chcesz się pozbyć zbędnego tłuszczyku? Rozcieńcz w szklance wody łyżkę octu jabłkowego i dodaj łyżeczkę miodu. Pij 3-4 razy dziennie. Octem polewaj też sałatki lub inne potrawy, nie przekraczaj jednak dawki 6 łyżek na dobę.

Energetyzująca kąpiel
2 szklanki octu jabłkowego, pół litra wody, 3 łyżki suszonych liści mięty wymieszaj i podgrzewaj na ogniu przez 10 minut. Odstaw pod przykryciem na 5 minut. Przecedź i wlej do wanny.

reklama

Płukanka wybielająca zęby
W szklance wody rozpuść łyżeczkę octu jabłkowego. Płucz usta po każdym myciu zębów.

Lek na oparzenia
Aby uniknąć bólu i pęcherzy, należy możliwie najszybciej posmarować oparzone miejsce czystym octem jabłkowym. Sprawdzi się również, kiedy spieczesz się na słońcu.

Kompres na siniaki
Podgrzej ćwierć szklanki octu, dodaj pół łyżeczki soli i wymieszaj. Wacik lub zwitek gazy nasącz w płynie i połóż na skórze. Trzymaj, aż wyschnie.

Maseczka oczyszczająca
Utrzyj żółtko na gładką masę, dodaj łyżkę octu jabłkowego i ciągle mieszając, dolewaj 4 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego. Maskę nałóż na twarz, szyję i dekolt, omijając wrażliwą skórę ust i oczu. Zmyj ciepłą wodą po 20 minutach.

Zamiast proszków od bólu głowy
…połóż na czoło kompres z gazy namoczonej w roztworze wodnym: pół szklanki zimnej wody, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu. Zmień okład, gdy się nagrzeje.

Kuracja na katar i zatkany nos
Zagotuj szklankę wody i pół szklanki octu jabłkowego. Pochyl się nad garnkiem, przykryj głowę ręcznikiem, i wdychaj opary przez minutę. Stosuj kilka razy dziennie.

Jak zrobić domowy ocet Jak zrobić domowy ocet
Jabłka umyj, pokrój na kawałki (razem z gniazdami nasiennymi) i przepuść przez sokowirówkę lub zetrzyj na tarce. Otrzymaną miazgę włóż do kamionkowego naczynia, emaliowanego garnka lub szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodaj litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba. Naczynie przykryj gazą i odstaw na 10 dni. 3-4 razy dziennie płyn zamieszaj drewnianą łyżką. Po tym terminie przefiltruj płyn przez gazę, wlej ponownie do umytego naczynia. Na każdy litr soku dodaj 10 dag cukru, odstaw. Po skończonej fermentacji (około półtora miesiąca) przecedź i rozlej do butelek. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.


Marzena Płocka
fot. shutterstock.com
 
"Wróżka" 2/2012

Źródło: Wróżka nr 2/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl