Soda oczyszczona

Spulchnia ciasto, przyspiesza gotowanie, czyści fugi, armatury i srebra. Usuwa plamy i brzydki zapach z butów. Soda ma 100 zastosowań. I jest w 100% ekologiczna!

Soda oczyszczonaZ chemicznego punktu widzenia soda oczyszczona to wodorowęglan sodu (NaHCO3), substancja nietrwała, która w cieple rozkłada się na dwutlenek węgla, wodę i węglan sodu (Na2CO3). Skąd to dopełnienie „oczyszczona” w nazwie sody używanej przez nas na co dzień? Ano – z zamierzchłych czasów.

Dawno, dawno temu, kiedy ludzie nie mieli pojęcia o budowie związków chemicznych, nadawali im nazwy, które dziś są już nieaktualne, bo opisują stare metody produkcji. Stąd mamy na przykład wapno palone, wapno gaszone, kwas pruski i właśnie… sodę oczyszczoną. Oczyszczoną, bo powstałą w wyniku krystalizacji roztworu.

Z całą pewnością jej przeciwieństwem nie jest więc „soda nieoczyszczona”, jest za to wiele innych rodzajów sód, np. kaustyczna, ciężka, lekka, żrąca, rodzima, amoniakalna… Bo soda to nazwa zwyczajowa wielu związków zawierających sód.

● Sposób na trądzik
W równych proporcjach mieszamy sodę z wodą, do uzyskania jednolitej papki. Nakładamy ją na zaskórniki, trzymamy 3 do 5 minut, po czym zmywamy ciepłą wodą. Możemy też zrobić maseczkę z sody, wody i drożdży (proporcje: łyżka drożdży, łyżka sody, łyżka wody). Trzymamy ją na twarzy 15 minut.

reklama

● Zamiast kropli do nosa
Przy zatkanym nosie – ćwierć łyżeczki sody zalewamy łyżką wody, mieszamy i wpuszczamy po 2 krople do każdej dziurki.

● Kiedy nie masz pasty do zębów
Wilgotna szczoteczka zanurzona włosiem w sodzie doczyści zęby. Ponieważ soda ma lekkie działanie ścierające i wybielające, usunie z nich osad z kawy, herbaty, wina.

● Ulga dla stóp
Kąpiel w wodzie z sodą przynosi ulgę zmęczonym stopom. Do miski wody dodajemy 3 łyżeczki sody i w takim roztworze moczymy stopy przez 10 minut. Skóra będzie wyraźnie odświeżona, co przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.

Czysty dom bez chemiiWarto wiedzieć
Soda ma formę białego proszku, który rozpuszcza się w wodzie o temperaturze 20ºC. Ponieważ nie rysuje powierzchni, może być stosowana do czyszczenia szkła, srebra, złota i innych delikatnych materiałów. Uwaga: nie czyścimy nią kamieni szlachetnych.

Czysty dom bez chemii
● Zabrudzoną płytę kuchenną i armaturę w zlewie oczyścisz  domową pastą – do 3 łyżek sody dodajemy odrobinę wody.
● Przypalone garnki posypujemy sodą, a potem myjemy pastą z jej użyciem.
● Plamy z wina i herbaty potraktuj sodą, odczekaj chwilę, a następnie pod zabrudzony fragment materiału podłóż miseczkę i zalej go wrzątkiem. Upierz tkaninę jak zwykle.

Naturalny odświeżacz
Soda pomaga pozbyć się przykrego zapachu z butów albo lodówki. W tym celu kolejno:  1) Posyp wnętrze butów sodą, zostaw na noc, a rano usuń odkurzaczem.  2) Dwie łyżki sody wsyp do miseczki, zalej wodą i wstaw na kilka godzin do lodówki.

Tajna broń mistrzów kuchni
Chcesz szybko ugotować warzywa, a jednocześnie zachować ich kolor? Dusisz mięso, które ciągle jest zbyt twarde? Kapuśniak wyszedł ci zbyt kwaśny? Dodaj do potrawy łyżeczkę sody. Przyspieszy gotowanie, zmiękczy mięso, zobojętni kwaśny smak. Soda to też doskonały środek spulchniający do ciast (jest składnikiem proszków do pieczenia). Jak działa? W temperaturze 60ºC rozkłada się na dwutlenek węgla (to on tworzy bąbelki powietrza, dzięki którym ciasto rośnie), wodę i węglan sodu. Do spulchniania stosujemy łyżeczkę na pół kilograma mąki. Sodę możemy też wsypać do ubijanej z białek piany, ćwierć łyżeczki dodane do jajek sprawi, że omlet z nich usmażony będzie bardziej puszysty. Nie bójmy się – jest całkowicie bezpieczna!


Antonina Majewska
Fot.: shutterstock.com

Źródło: Wróżka nr 4/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl