Uprzejmość

Jeśli jesteśmy w stanie kogoś pokochać, potrafimy też być kochani – to tylko kwestia czasu. Dlatego też – bardziej niż kiedykolwiek – ważne jest, abyśmy przypomnieli sobie o zapomnianym słowie: „życzliwość”.

Życzliwość – to słowo wyraża uczucie, które dziś coraz trudniej jest nam znaleźć w życiuZapomniane słowo
Życzliwość – to słowo wyraża uczucie, które dziś coraz trudniej jest nam znaleźć w życiu. Wszyscy mamy za sobą wiele dni albo wręcz całych tygodni, podczas których nie otrzymujemy od innych nawet najmniejszego znaku dobroci. W tym trudnym czasie, kiedy zanika żar uniesień, całe ludzkie życie sprowadza się  do ciężkiej walki o przetrwanie.

W chwilach, gdy naszych dusz nie ogrzewa żar naszych  bliźnich, musimy zdać się na siebie, na nasze własne „piece”. Dorzućmy zatem do ognia drew i spróbujmy ogrzać ciemny pokój, jakim stało się nasze życie. Jeśli jesteśmy w stanie kogoś pokochać, potrafimy też być kochani – to tylko kwestia czasu. Dlatego też – bardziej  niż kiedykolwiek – ważne jest, abyśmy przypomnieli sobie  o zapomnianym słowie: „życzliwość”.

Z grzeczności dla ludzkości
Kiedy umarł Budda i stanął u bram Raju, zobaczył, że wielu już tam na niego czekało. Otworzyli wrota i śpiewali hymny pochwalne. Zamiast jednak wejść, Budda dał znak,  że chce powrócić na ziemię.

– Wejdź, zależy nam na twojej obecności – przekonywała jedna z dusz.
– Jak mógłbym wejść do miejsca, którego tak wielu ludzi nie miało jeszcze przyjemności poznać – zapytał Budda. – Jak mógłbym tu wejść, skoro nie ma tu całego świata? Raczej zostanę tu i zaczekam na resztę ludzkości. Największą  rzeczą w byciu człowiekiem jest umiejętność dzielenia się z innymi dobrocią i swoim szczęściem.

reklama

Szacunek zatrzymuje nas z innymi
Roseana Murray, jedna z najbardziej utalentowanych brazylijskich poetek, napisała „Życzliwość od A do Z. Podręcznik dla opornych”. Oto kilka wersów jej wiersza:

Niewidzialna jest dusza
I anioł jest niewidzialny
Niewidzialne są myśli
Ale
Dzięki życzliwości
Możesz zobaczyć duszę
Możesz domyślać się gdzie jest anioł
Możesz poczuć wiatr
Możesz zmienić świat
Dzięki myślom.

A mówiąc z życzliwością…
Będziesz pamiętał dobre rzeczy, które zrobiłeś dla innych. Dlatego myśl nie o tym, żeby ryć swoje słowa w marmurze, ale w sercach.
Charles Spurgeon

Traktuj każdego z życzliwością, nawet jeśli jest dla ciebie opryskliwy. Postępuj tak nie dlatego, że jesteś uprzejmym człowiekiem, ale dlatego, by twoje życie stało się przyjemniejsze.

Anonim 


Paulo Coelho
brazylijski pisarz i poeta, promotor „dobrej magii”, autor m.in. książek:
„Alchemik”, „Podręcznik wojownika światła”, „Demon i panna Prym”, „Pielgrzym” i „Alef”
Fot. Shutterstock

Źródło: Wróżka nr 6/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl