Stopy rządzą!

Mała czy duża stópka potrafi tak samo zakręcić w głowie facetowi. Ważne jest tylko jedno – żeby była zadbana. Podpowiadamy, jak pielęgnować stopy!

Stopy rządzą!Kobiece stopy od zawsze były wabikiem na panów. Ukryte pod długimi sukniami, przez wieki były zakazanym owocem. Kiedy przypadkiem pokazał się spod rąbka sukni wdzięczny fragmencik stópki w trzewiku, męskie serca zaczynały drżeć. No bo dalej były łydki, uda... To stąd te kwieciste przemowy o padaniu paniom do nóżek i całowaniu stópek. Podofilia, czyli czerpanie seksualnej przyjemności z kontaktu z kobiecymi stopami, to najczęściej spotykana odmiana męskiego fetyszyzmu. Facetów kręcą stopy i już! Według badania zleconego przez firmę Compeed na stopy kobiety patrzy na pierwszej randce co drugi Brytyjczyk, co trzeci buduje na tej podstawie opinię o kobiecie!

A co na to panie? Z tej samej analizy wynika, że latem dwie trzecie z nas chowa stopy w zakrytym obuwiu, bo spękany lakier na paznokciach, suche pięty. Tymczasem stopa chce być nie tylko seksowna, ale i zdrowa. A do tego potrzebuje nieco powietrza. Pragnie oddychać i poczuć kontakt z ziemią. Według medycyny Wschodu część życiowej energii człowiek pobiera właśnie z Ziemi, poprzez stopy.

W Chinach uważa się, że kiedy jakaś część ciała funkcjonuje źle, jej siła życiowa jest osłabiona, nie jest ona już w stanie krążyć w chorym organie. Wraca więc do stopy. A na niej pojawia się wrażliwy punkt, który odpowiada choremu narządowi. To podstawy refleksologii, czyli masażu stóp, który uzdrawia całe ciało. Taką minikurację robimy sobie, chodząc boso.

Uwolnij więc nogi od skarpet! Wykorzystaj każdą okazję do naturalnego masażu. Plaża, łąka, strumień z kamykami, każdy czysty trawnik może być twoim prywatnym spa. Przesuwający się piasek zmusza mięśnie stóp do intensywnej pracy, nierówne podłoże drażni punkty akupresurowe. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców, relaksuje…

reklama

Typologia

Są trzy rodzaje stóp. Od nich zależy, jakie mogą pojawić się problemy. I jakie buty nosić, by stopy były ładne i zdrowe!

Typ egipski – paluch jest zdecydowanie najdłuższym palcem. To najczęstszy typ stopy wśród Europejek. Ich właścicielka zazwyczaj boryka się z problemem halluksów. Dlatego nie noś obuwia w szpic – wtedy duży palec zaczyna układać się wzdłuż boku buta i po pewnym czasie przesuwa się skośnie do środka stopy. O wiele lepsze będą modele z czubkiem łagodnie zaokrąglonym.

Typ rzymski – paluch i drugi (a czasem także trzeci) palec są równe, stopa przez to wygląda na nieco kwadratową i masywną. Ale nie narzekaj! Ortopedzi twierdzą, że taka stopa najlepiej radzi sobie z przeciążeniami powstającymi podczas chodzenia (także na obcasach)! Jest najzdrowsza. Ale też potrafi być zgnębiona zbyt wąskim butem.

Typ grecki – najdłuższy jest palec drugi (czasem trzeci), to on dźwiga nasz ciężar i on najczęściej cierpi z powodu odcisków. Typ stopy najrzadziej występujący. Możesz kupować buty w szerszy szpic. Unikaj tych z kwadratowym noskiem i balerinek – mogą powodować, że najdłuższy palec będzie się podwijał i wykrzywiał.

Pedikiur wprost z natury

Krok 1. Wygładzanie.
Tarki użyj na sucho. Wpierw wypoleruj pięty ostrzejszą stroną, by zedrzeć wysuszoną skórę, a potem delikatniejszą, by wygładzić. Nie przesadzaj z tarciem pięt. Naskórek to ich tarcza ochronna, jeżeli usuniesz za dużo, stopy będą cię bolały przy każdym kroku. A to będzie sygnał dla organizmu: produkować więcej naskórka, bo jest za cienki! I błyskawicznie pięty znów będą zgrubiałe. Jeśli skóra jest popękana, przesuwaj tarkę wzdłuż linii pęknięć, aby ich nie pogłębić.

Krok 2. Zmiękczająca kąpiel.
Do miski nalej ciepłą wodę i dodaj garść soli  morskiej. Jeśli pękają ci pięty, wlej także pół szklanki mleka lub 2 łyżki oliwy. Twój problem to pocenie? Do wody wrzuć poszatkowaną cytrynę lub wlej odwar z kory dębu przygotowany z łyżki kory wsypanej do szklanki zimnej wody i gotowanej przez 15 minut od zawrzenia (więcej pomysłów na domowe spa dla stóp znajdziesz w ramce). Stopy mocz przez 10-15 minut, nie dłużej, bo mocno rozpulchniona skóra szybciej się przesusza!

Krok 3. Skracanie paznokci.
Unikaj obcinarek i nożyczek. Możesz się nimi zaciąć (szczególnie powinni na to uważać cukrzycy, bo często mają zaburzone czucie w stopach!), a, kiedy są słabej jakości, często szarpią paznokieć, zamiast go odcinać. I potem może się on rozdwajać. Naprawdę wystarczy opiłowywanie pazurków co dwa tygodnie. Ale uważaj na brzegi paznokci, nie zaokrąglaj ich za bardzo, ponieważ to może powodować ich wrastanie. Rozmiękczone w kąpieli skórki wystarczy odsunąć patyczkiem, a potem potrzeć brzegiem ręcznika, by pozbyć się narastających resztek. Jeśli są wyjątkowo twarde, skrop je sokiem z cytryny lub ananasa – owocowe enzymy trochę je zmiękczą. Na koniec wypoleruj paznokcie specjalną polerką z drogerii. Pamiętaj tylko, by przedtem posmarować je odrobiną olejku – będą bardziej błyszczące.

Źródło: Wróżka nr 6/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl