Sposoby na migrenę

Jak szybko przerwać atak? Przetestuj domowe sposoby, polecane przez nasze babcie i profesjonalistów.

Sposoby na migrenęCiągnięcie za włosy
Tę metodę stosuje fizjoterapeuta Charles Libby, specjalizujący się w leczeniu migren. Łapie pacjenta za włosy, lekko pociąga i przytrzymuje przez 10-30 sekund. Ten specyficzny masaż, poprawiający ukrwienie głowy, można zrobić samemu lub z pomocą kogoś bliskiego.

Parówka z kapusty
Ćwierć główki słodkiej posiekanej kapusty wrzuć do 2 litrów gorącej wody i gotuj przez kwadrans. Zdejmij garnek z ognia, pochyl się nad naparem, przykryj głowę ręcznikiem i głęboko oddychaj.

Okład z siemienia lnianego
Ugotowane w wodzie jeszcze gorące siemię lniane włóż do lnianego woreczka, połóż na kark i okolice łopatek. Zostaw na 10-15 minut.

Kompresy z octu
Na 2 szklanki zimnej wody szklanka octu jabłkowego – namocz ściereczkę w roztworze i połóż na głowę. Można też przemywać podbrzusze.

Akupresura na migrenę

Gdy ból jest nie do zniesienia, uciskaj przez 2 – 3 minuty punkt położony między drugim a trzecim palcem stopy w odległości około centymetra od przestrzeni międzypalcowej. Zabieg powtórz kilka razy.

reklama

Co zamiast tabletek?

Zioła, przyprawy, warzywa. Zawarte w nich naturalne składniki działają równie silnie, jak te syntetyczne, a nie niszczą wątroby czy nerek.
Pieprz cayenne i papryczka chili – w badaniach z 1993 roku wykazano, że kapsaicyna – związek, który nadaje im ostry smak – blokuje wydzielanie neuroprzekaźnika, nazywanego substancją P (z ang. „pain” – ból), czyli sprawia, że mózg nie rejestruje bólu. Aby taka blokada nastąpiła, trzeba jadać „na ostro” 2-5 razy dziennie przez 4 tygodnie. Złocień maruna (wrotycz maruna) – żucie 1-2 świeżych liści dziennie zmniejsza ataki migreny, łagodzi mdłości i wymioty – to opinia pacjentów Oddziału Szpitala Miejskiego w Nottingham, potwierdzona w badaniach klinicznych. Używaj go w postaci nalewki (kupisz w sklepach zielarskich lub przez internet), przygotowanej ze świeżych, a nie suszonych liści. Imbir – rozkurcza naczynia krwionośne głowy i zmniejsza obrzęk mózgu, stymuluje wytwarzanie naturalnych substancji (opiatów), które działają przeciwbólowo, wreszcie obniża wydzielanie prostaglandyn, wywołujących stany zapalne. Aby zapobiec atakom migreny, codziennie jedz świeży imbir w posiłkach. Możesz też nosić kawałki w torebce i żuć, gdy zbliża się atak. Kora wierzby – ma w sobie salicylany, które działają przeciwzapalnie. Stosuj z dodatkiem ziół pobudzających krążenie (m.in. rozmaryn, ziele jemioły, kwiat głogu, lipa, arnika) lub uspokajających (dziurawiec, melisa, lawenda).

Podstępny glutaminian sodu

To twój wróg nr 1! Od dawna wiadomo, że może wyzwalać migrenę (aktywuje wrażliwy system nerwowy, wywołując ból głowy). Produkty, w których się znajduje, to m.in. gotowe dania mięsne i warzywne, chińskie jedzenie (w restauracjach i supermarketach), wędliny, zupy i sosy w proszku, dania w kubkach, mieszanki przypraw, buliony w kostkach, ryby i mięsa z aromatem dymu wędzarniczego, chipsy, cukierki, guma do żucia. Czytaj etykiety i bądź czujna – może być ukryty pod innymi nazwami: MSG, monosodium glutamate, E 621, roślinny hydrolizat białkowy, kazeina sodowa, autolizat drożdżowy. Jego pochodne to glutaminian potasu i wapnia.

 Jak nie dopuścić do ataku?

1. Więcej się ruszaj – spaceruj, rób proste ćwiczenia w domu. W ten sposób rozładujesz stres, który zwęża naczynia krwionośne w mózgu i wywołuje ból głowy.
2. Wycisz emocje – zauważono, że osobom cierpiącym na migrenę towarzyszy stan permanentnego napięcia psychicznego. Pomocne będą ziółka „na nerwy” (np. kozłek lekarski, melisa, chmiel, dziurawiec) oraz kąpiele z dodatkiem lawendy.
3. Usuwaj napięcie z mięśni – ciepłe okłady z rumianku (ma działanie rozkurczowe) na kark i szyję mogą okazać się zbawienne, jeśli przyczyną bólu jest ucisk na tętnice. Możesz też naświetlać plecy lampą podczerwieni (kupisz w aptece lub przez internet).
4. Prawidłowo oddychaj – w ten sposób nie dopuścisz do bólu głowy z niedotlenienia. Wystarczy tak nabierać powietrza, by brzuch się… wybrzuszał. Poćwicz, leżąc, pilnuj się podczas codziennych zajęć, aż głębokie oddychanie wejdzie ci w krew.
5. Pamiętaj o odpoczynku – tak układaj swój dzień, żeby mieć choć pół godziny dla siebie; rób wtedy to, co lubisz (bez wyrzutów sumienia!).
6. Unikaj przebywania w pobliżu substancji lotnych – opary rozpuszczalnika, benzyny, farby to „wyzwalacze” bólu.
7. Nie zarywaj nocy – ale też nie wysypiaj się na zapas – odstępstwa od normy mogą zakończyć się atakiem.
8. Odżywiaj się regularnie – gdy jesteś głodna, obniża się poziom glukozy we krwi, a to prowadzi do niekorzystnych dla ciebie zmian w naczyniach – ból głowy murowany!
9. Uważaj na mocne światło – błyski, odblaski. Nawet „mrugający” komputer może być sprawcą bólu. Używaj nakładek przyciemniających na monitor, noś okulary z antyrefleksem.
10. Spróbuj odpromiennić miejsce spania – według zielarza o. Grzegorza Sroki migreny mogą być efektem niekorzystnego oddziaływania „żył wodnych” na organizm. Radzi poszukać dobrego radiestety.


Marzena Płocka
fot. shutterstock.com

Źródło: Wróżka nr 10/2012
Tagi:
Komentarzy: 2
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl