Jemioła po trzykroć

Nie pochodzi z nieba, ale też nigdy nie dotyka ziemi. Jak rok długi pomaga zachować zdrowie, lecz szczególnej mocy nabiera w jego najdłuższą noc.

Jemioła przyniesie szczęście i dostatekPierwsze skojarzenie z jemiołą? Oczywiście namiętny pocałunek! Do tego wystarczy pęczek jej gałązek. Ale do ochronienia duszy i mienia potrzebne są aż trzy! Ta wiecznie zielona roślina dla magów i kapłanów była świętym zielem i potężnym talizmanem. Uchodziła za symbol płodności, nieśmiertelności, odrodzenia i mądrości.

Nasi przodkowie dbali o to, by w wigiljną noc starzęśli – tak ją zwano po staropolsku – w domu nie zabrakło. Jeden pęczek wieszano nad stołem, drugi nad drzwiami wejściowymi, a trzeci nad paleniskiem. Zrób to samo, by zapewnić sobie pomyślność na następny rok i ustrzec się niepowodzeń. Musisz tylko zdążyć, zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka.
 
1. Jemioła nad stołem

Pierwszy pęczek czuwa nad wigilijnymi gośćmi. Przyniesie szczęście, dostatek, sprawi, że nikomu niczego nie będzie brakować. Składane pod nim życzenia – jeśli są szczere – nabierają właściwości magicznych zaklęć, muszą się więc spełnić.

2. Jemioła nad drzwiami

Chroni dom przed złymi mocami. Nie pozwoli wejść nieproszonym gościom, na przykład złodziejom. Nie wpuści także nieżyczliwych ludzi, którzy zawistnymi spojrzeniami mogliby ściągnąć na ciebie pecha. Za to, jeśli chcesz się z kimś pogodzić, zaproś go i obejmij pod jemiołą lub uściśnij dłoń. Magia tej rośliny zapewni wam wieczną zgodę. Progu domu, nad którym wisi jemioła, nie przekroczy też żadna poważna choroba ani – tym bardziej – śmierć.

reklama

3. Jemioła nad kominkiem lub kuchenką

Powieszona w kuchni nad źródłem ognia lub kominkiem w salonie ocali dom od pożaru i piorunów. Gdy pożółknie, możesz ją wykorzystać do zrobienia magicznej różdżki. Owiń jej pęd wokół gałązki leszczyny i w wigilię św. Jana, zaraz po zachodzie słońca, dotknij nią ziemi. W Szwecji wiele osób wierzy, że taka różdżka pokazuje, gdzie są zakopane skarby.

Buziak pod jemiołą wzmacnia miłośćA pod którym pęczkiem się całować? Pod każdym!

Ma to przynieść szczęście zakochanym. Zgodnie z tą tradycją, która dotarła do nas z Anglii, mężczyzna po każdym pocałunku powinien zerwać jeden owoc z pęczka. Gdy zerwie wszystkie, przed nim szczęśliwe małżeństwo i wiele dzieci. Jeśli nie masz kogo obsypywać pocałunkami, jemioła pomoże ci zdobyć czyjeś serce. Podczas nowiu przyczep gałązkę do drzwi ukochanego, a po pełni zabierz i noś jak najbliżej serca.

Włóż też do portfela jeden listek jemioły – oprócz lub zamiast łuski wigilijnego karpia – zapewni stały dopływ gotówki, ustrzeże przed kradzieżą i... własną rozrzutnością. Większą gałązkę wrzuć do walizki, a nic złego nie spotka cię w podróży. Zawieszonej w Wigilię jemioły nie wolno wyrzucać. Trzeba ją zasuszyć i przechowywać cały rok, aż do następnych świąt. W przeciwnym razie jej czar pryśnie – zakochani się rozstaną, pieniądze rozejdą, a szlachetne zdrowie – zepsuje.

Wieczna zieleń – symbol życia

Nie tylko jemioła symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią, wiosennej witalności nad martwotą zimy. Tę rolę odgrywają też inne wiecznie zielone rośliny, z bożonarodzeniową choinką na czele. Zanim germański obyczaj jej ubierania dotarł do Polski, w okresie przesilenia strojono domy gałązkami jedliny. Z czasem wyparła ją, popularna w Skandynawii i Anglii jemioła. Wiecznie zielone drzewka zdobiono już podczas Saturnaliów, choinki towarzyszyły też świętu Jul, obchodzonemu w północnej Europie podczas przesilenia zimowego.


Katarzyna Owczarek
fot.: shutterstock.com


 

Źródło: Wróżka nr 12/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl