Castaneda i nasza święta krew

Dla mojego pokolenia Carlos Castaneda był bardzo ważnym filozofem. Z powodów, których nie osądzam, dokończył żywota, robiąc rzeczy, które ja potępiam, ale przecież wszyscy mamy jakieś opory. W książkach jednak Castaneda opisał dziedzictwo, o którym nie wolno zapominać.

Wojownik nigdy nie traci cennego czasu na analizowanie cudzych opiniiPostawa

Człowiek powinien poszukiwać mądrości tak samo, jak mężczyzna idzie na wojnę – z lękiem i szacunkiem, ale też z całkowitą pewnością. I choćby nawet nie miał pojęcia, czego szuka, winien postępować, jakby wiedział, dokąd zmierza. Liczy się bowiem tylko to, że nie zbacza ze ścieżki, którą wcześniej wybrał.

Działanie i wiedza

Wojownik jest zawsze myśliwym. Analizuje każdy sygnał i zaczyna działać, dopiero gdy wszystko przemyśli. On żyje, żeby działać, a nie żeby myśleć o spokojnej starości. A że nie wie, czy świat będzie trwał dłużej niż zaledwie mgnienie, pragnie go poznać. Mówi niewiele, nie boi się swojego lęku i bierze odpowiedzialność za swoje czyny.

Cień śmierci

Wojownik-myśliwy wie, że każda jego decyzja może być ostatnią. Śmierć podąża za nim krok w krok, zawsze metr za nim po jego lewicy. Nawet na polu bitwy łowca całkowicie koncentruje się na swoim życiu. Doskonale bowiem wie, że większość ludzi działa automatycznie, nie myśląc za wiele.

reklama

Wiele ścieżek, jedna droga

Wszystkie ścieżki są takie same i mogą prowadzić donikąd. Dlatego wojownik wybiera drogę, która jest samym życiem i od momentu, kiedy zaczyna nią podążać, raduje się swoją wędrówką. Naprzód nie popycha go ambicja ani strach, ale właśnie radość. Dlatego wojownik, nim zacznie działać, zadaje sobie pytanie: „Czy to ścieżka serca?”.

Zdanie innych

Wojownik nigdy nie traci cennego czasu na analizowanie cudzych opinii. Wie, że niektórzy ludzie myślą, iż są ważni, bo obrośli tłuszczem, są aroganccy i brak im elastyczności. Tymczasem dla wojownika sztuka walki to połączenie lekkości i napięcia plus zero ambicji. A wojownik jest dobry dla innych, kiedy jest łagodny dla samego siebie.

Intencje

Celem człowieka nie jest ani myśl, ani przedmiot, ani pragnienie – dzieje się tak jednak, kiedy wszyscy wróżą mu przegraną albo mówią, że wybór, jakiego dokonał, nie ma sensu. Tylko czyste intencje pozwalają wojownikowi zwyciężać. A kiedy już sami wybierzemy drogę, musimy pamiętać, że nic na tym świecie nie jest nam dane za darmo.

Najważniejsze lekcje, jakie daje nam życie, zawsze musimy okupić wysiłkiem. Pamiętając o tym, wojownik-myśliwy nie rozpacza, nie poddaje się i nie marnuje czasu. Bo wie, że każdy jego ruch jest konsekwencją wyboru, jakiego dokonał. Wojownik nie może narzekać, że jego życie jest ciągłą walką, i żalić się, że wyzwania, jakie stawia przed nim życie, są dobre albo złe – to po prostu tylko wyzwania, którym trzeba sprostać.


Paulo Coelho
brazylijski pisarz i poeta, promotor „dobrej magii”. Autor m.in. książek: „Alchemik”,
„Podręcznik wojownika światła”, „Demon i panna Prym”, „Pielgrzym” i „Alef”.
fot.: shutterstock.com

Źródło: Wróżka nr 12/2012
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl