Randka inna niż wszystkie

Joga praktykowana w parach, gdy partnerem jest najbliższy człowiek, uczy bliskości i wzajemnego zaufania. Daje poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia więź. Poza tym wspólne ćwiczenia pomagają w rozciągnięciu ciała – ułatwiają to, czego w pojedynkę nie możemy zrobić poprawnie. Oczywiście klasyczne asany jogi wykonuje się bez partnera. Ale fizyczna pomoc w dotarciu do optymalnego rezultatu jest bezcenna!

Dwoje na okręcie (paripurna navasana) Dwoje na okręcie (paripurna navasana)

Asana wzmacniająca mięśnie brzucha jest dość trudna do wykonania samemu. Kiedy nogi są uniesione, brzuch szybko się męczy. Zrobienie jej we dwoje uczy, jak ustawić ciało do pracy w pojedynkę.

● Usiądźcie twarzami do siebie, tak by złapać się za ręce, i połączcie stopy.
● Podnoście nogi aż do całkowitego ich wyprostowania. Wasze nogi nie są równej długości? Nic nie szkodzi, kąt uniesienia nóg nie musi być taki sam u obu ćwiczących osób.
● Patrząc na siebie, próbujcie zsynchronizować swoje oddechy. Wytrwajcie w pozycji od kilku do kilkunastu oddechów.
● Potem puśćcie dłonie, pozostając z połączonymi stopami tak długo, jak na to pozwalają wasze mięśnie brzucha. Kontakt wzrokowy pomoże wam w koncentracji.

Od rozciągania do przyciągania (adho mukha virasana)Od rozciągania do przyciągania (adho mukha virasana)

Ta pozycja uelastycznia kręgosłup i dobrze rozciąga całe ciało.

● Partner klęka na macie lub dywanie. Kolana rozszerza na szerokość bioder, łączy palce stóp i wyciągając ręce do przodu, kładzie pośladki na piętach.  
● Nie dotyka pośladkami do pięt? To je przyciśnij swoimi, siadając guzami kulszowymi (kośćmi pośladków) poniżej jego kości, bliżej podłogi.
● Teraz połóż się grzbietem na plecach partnera, wyciągnij ręce za głowę, tak by on mógł chwycić twoje dłonie.
● Wyprostuj nogi, bo dzięki temu jeszcze bardziej dociśniesz jego pośladki, a twoje ciało jeszcze mocniej się rozciągnie. To korzyść dla was obojga.
● Po kilku oddechach rozciągających kręgosłup zamieńcie się miejscami. Nie musisz się bać, że on jest za ciężki – jeżeli dobrze rozłożycie ciężar ciała, dla obojga będzie to przyjemne doznanie.

reklama

Wspólny zawrót głowy (adho mukha śwanasana)

Wspólny zawrót głowy (adho mukha śwanasana)

Pies z głową w dół to jedna z podstawowych asan w jodze, już we „Wróżce” pokazywana.
Żeby naprawdę wyciągnęła kręgosłup, usunęła zmęczenie i przywróciła energię, przyda się partner.


● W skłonie połóż ręce na podłodze i odejdź stopami na odległość około 90-120 cm.
● Ustaw dłonie na szerokość barków, stopy na szerokość bioder. Dociskaj rozszerzone palce do podłogi, wyprostuj ręce w łokciach, nogi w kolanach, rozciągaj łopatki na boki, skręcając ramiona od głowy. Wydłużaj kręgosłup, przesuwając ciężar ciała do tyłu.

Wspólny zawrót głowy (adho mukha śwanasana) ● Teraz kolej na partnera, który staje śródstopiem na twoich dłoniach, pięty ma na podłodze. Kładzie dłonie na twoich pośladkach i wypycha je w górę, pomagając ci rozciągać ciało.
● Wytrwajcie w pozycji do minuty, a potem zamieńcie się miejscami.Ewa Biała,
instruktor hatha-jogi
fot. Piotr Pulchny/ Czarne-białe
wizaż: Iga Pietryga  

Źródło: Wróżka nr 2/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl