Młodsza niż rok temu

Lepsze zdrowie i samopoczucie to nie jedyne korzyści z jogi. Pożądanym skutkiem ubocznym ćwiczenia asan jest także młodszy wygląd. I to nie tylko dzięki zgrabnej sylwetce.

Wiele pozycji (wśród nich wszystkie odwrócone) daje efekt naturalnego liftingu twarzy. Systematycznie praktykowane asany poprawiają ukrwienie skóry i rozluźniają napięte mięśnie. Dzięki temu cera nabiera blasku i świeżości, znikają drobne zmarszczki.

Szczegółowe wskazówki wraz z przeciwwskazaniami do wykonywania świecy i stania na głowie znajdziesz w innych artykułach z cyklu Mini-kursu jogi. Dziś pozycje mniej wymagające, zaliczane do stojących. Jednak ułożenie w nich głowy w dół przynosi podobne efekty jak ćwiczenie asan odwróconych.

Stań w dużym rozkroku na powierzchni uniemożliwiającej poślizg, wyprostuj kolanaPrasarita Padottanasana – zdrowa cera bez zmarszczek


● Poza lepszym ukrwieniem ciała, szczególnie głowy, asany ładnie kształtują mięśnie ud. Dobrze wpływają też na kręgosłup, szczególnie kiedy się garbisz, i wzmacniają mięśnie brzucha.

● Stań w dużym rozkroku na powierzchni uniemożliwiającej poślizg, wyprostuj kolana z podciągniętymi rzepkami. Zewnętrzne krawędzie stóp są do siebie równoległe. Ręce połóż na biodrach i podnosząc mostek w górę, wydłuż całe ciało.

reklama

Z wydechem zegnij się w biodrach, by ustawić kręgosłup równolegle do podłogi i połóż ręce na ziemi ● Z wydechem zegnij się w biodrach, by ustawić kręgosłup równolegle do podłogi i połóż ręce na ziemi.
● Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego z prostym kręgosłupem, połóż dłonie na krześle albo na innej podpórce, tak by plecy jednak były wyprostowane. Wydłużaj kręgosłup, skręcając uda do środka, a ramiona na zewnątrz (od tułowia).

Zegnij ręce w łokciach i połóż głowę na podłodze, na krześle albo innej podpórce ● Po kilku oddechach zegnij ręce w łokciach i połóż głowę na podłodze, na krześle albo innej podpórce, np. na kilku książkach. Przez kilka oddechów rozciągaj kręgosłup, szczególnie jego część lędźwiową. Plecy nie powinny być teraz całkiem proste – łagodnym łukiem schodzą w dół.
● Jeśli położyłaś głowę na podłodze, rozstaw dłonie na szerokość ramion i przesuń na linię stóp. Dłonie z głową powinny tworzyć trójkąt równoboczny.
● Pozostań w pozycji od kilku do kilkunastu oddechów, a potem wyprostuj ręce, odpychając się od nich, podnieś tułów i połącz stopy, zbliżając do siebie na przemian pięty i palce.

 

Stań w takim rozkroku, że jedna noga jest wysunięta do przodu, druga jest z tyłuParśvottanasana – na smukłą talię i zgrabne nogi


● Stań w takim rozkroku, że jedna noga jest wysunięta do przodu, druga jest z tyłu. Stopy są prawie równoległe – przednia jest ustawiona pod kątem prostym w stosunku do ciała, tylna – 60-75 stopni. Biodra powinny być prostopadłe do linii nóg, a rzepki kolan podciągnięte.

● Ręce połóż na biodrach i z wdechem unieś mostek w górę, wydłużając boki ciała
 i kręgosłup.

Nie tracąc wydłużenia tułowia, z wydechem pochyl się z prostym kręgosłupem i połóż ręce na podłodze ● Nie tracąc wydłużenia tułowia, z wydechem pochyl się z prostym kręgosłupem i połóż ręce na podłodze albo na krześle lub stołku, w zależności od tego, jak jesteś rozciągnięta.

Z ciałem równoległym do podłogi intensywnie rozciągaj kręgosłup.

Zegnij ręce w łokciach i z wydechem pochyl się do nogi z przodu ● Potem zegnij ręce w łokciach i z wydechem pochyl się do nogi z przodu, rozciągając mięśnie grzbietu.

Pozostań w pozycji na trzy do pięciu oddechów i podnieś się. Powtórz, wysuwając do przodu drugą nogę.


Ewa Biała
instruktor hatha-jogi
fot. Piotr Pulchny/ Czarne-białe  

Źródło: Wróżka nr 1/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl