Zamiast witamin

Wiosenne przesilenie… jesteśmy słabe i wyczerpane zmienną pogodą, tęsknimy za słońcem.

W pracy nerwy – w kryzysie o zwolnienie nietrudno. Solarium – szkodliwe, wartość syntetycznych witamin – dyskusyjna. Cóż pozostaje? Co wzmocni ciało, porozciąga mięśnie i zregeneruje organizm? Dla wytrawnych joginów zastrzykiem energii są pozycje odwrócone, czyli stanie na głowie i świeca, ale co robić, gdy dopiero zaczynamy ćwiczyć jogę albo mamy do nich przeciwwskazania (patrz „Wróżka” 12/2011)? Pomogą nam proste asany, w których ciało wypoczywa, ale przywracane są jego wewnętrzne siły. Poleca się je i w czasie miesiączki, i w ciąży, i w okresie przekwitania.
 

Pozycja mędrca (Siddhasana) 

Pozycja mędrca (Siddhasana)

Asana ta oczyszcza nadi, czyli kanały, którymi płynie energia życiowa w organizmie. Uchodzi za jedną z najbardziej odprężających. 
● Usiądź na dwóch kocach z nogami wyprostowanymi. Odsuń prawą nogę.
● Lewą nogę zegnij w kolanie. Złap jedną dłonią za stopę, drugą za łydkę i wykręć, żeby piętę skierować do sufitu. Umieść piętę w okolicy kości łonowej.

Pozycja mędrca (Siddhasana) 

● Zegnij prawą nogę i grzbiet stopy umieść na lewej kostce.
● Włóż podeszwę prawej stopy między udo i łydkę lewej nogi.

reklama

Pozycja mędrca (Siddhasana) ● Połóż wyprostowane ręce na kolanach, dłonie ułóż w mudrze mądrości (jnana-mudra):
połącz kciuk z palcem wskazującym, wyprostuj resztę palców.
● Zamknij oczy, pod opuszczonymi powiekami skieruj wzrok na punkt między brwiami i pozostań w pozycji przez minutę-dwie, skupiając się na obserwacji oddechu.
● Zmień ułożenie nóg, zginając najpierw prawą, i wykonaj asanę analogicznie na drugą stronę.


 Spętany kąt (supta baddha konasana)

Spętany kąt (supta baddha konasana)

● Przygotuj sobie wałek albo zwinięte koce i dodatkowy koc pod głowę. Znajdź długi pasek (najlepszy – specjalny do jogi) i usiądź z wałkiem za pośladkami.
● Połącz podeszwy stóp, załóż pasek nisko wokół bioder i na stopy, ściśnij go tak, żeby stopy przysunęły się do pachwin.
● Opierając się na łokciach, ułóż ciało na wałku albo kocach. Pod głowę warto podłożyć jeszcze jeden koc. Jeśli pozycja jest niewygodna dla nóg, również uda podeprzyj kocami.
● Zamknij oczy, rozluźnij brzuch, szyję i głowę.Obserwując swój spokojny oddech, pozostań w asanie od 2 do 10 minut. Gdy nie potrafisz uspokoić oczu albo razi cię światło, połóż na nie woreczek relaksacyjny.

Wygięcie do przodu z podparciem (Adho mukha swastikasana) 

Wygięcie do przodu z podparciem (Adho mukha swastikasana)

Ta asana uspokoi mózg i organy wewnętrzne, rozluźni dół pleców, zmniejszy ból głowy.
● Usiądź w siadzie skrzyżnym, połóż skrzyżowane przedramiona na krześle lub stołku, a na nich wesprzyj czoło (możesz na stołku położyć koc i na nim oprzeć głowę). Jeśli czujesz napięcie w dole pleców, podłóż koce także pod pośladki.
● Powinnaś czuć, że całe ciało jest podparte. Rozluźnij tułów, głowę i szyję. Oddychaj normalnie.
● Pozostań w asanie przez minutę-dwie, potem zmień skrzyżowanie nóg i wróć do pozycji na taką samą ilość czasu.

Uwaga: w tej pozycji nie powinna boleć szyja ani dolny odcinek kręgosłupa. Jeśli czujesz dyskomfort w tych miejscach, podłóż dodatkowe koce i naprawdę się rozluźnij. Jeśli mimo wszystko coś ci dokucza, wyjdź z pozycji.
 


Ewa Biała
instruktor hatha-jogi
fot. Piotr Pulchny/ Czarne-białe
wizaż: Iga Pietryga

Źródło: Wróżka nr 3/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl