Józef

Osoba tak nazwana ma wielu przyjaciół, jest solidna, wierna, zdyscyplinowana i pracowita.

W Biblii jest paru Józefów o ciekawych życiorysach (np. piękny syn Jakuba kuszony przez spragnioną erotycznych rozkoszy Putyfarową), ale duchowym opiekunem tego, kto pojawi się na świecie 19 marca będzie skromny cieśla z Nazaretu, Józef - mąż Maryi. Zwykle przedstawiany jako mężczyzna już starawy, dobroduszny i co tu ukrywać - wyjątkowo łatwowierny. W ręku często trzyma hebel - symbol pracy lub białą lilię - znak czystości i nieskalania seksem. Tymczasem poślubiając 17-letnią Marię był młodym, energicznym mężczyzną chętnym do pracy i miłości.

Kochał bardzo żonę i zniósł cierpliwie to, że odmawiała mu małżeńskich posług. Lecz gdy dostrzegł, że jest przy nadziei - wyraźnie bez jego udziału, zrobił to, co każdy mąż w tej sytuacji - spakował manatki i wyszedł. Jednak we śnie odwiedził go Anioł i wyjawił mu zamiary Boga. To pozwoliło Józefowi z honorem wrócić do Maryi. Syna, który wkrótce przyszedł na świat, pokochał jak własnego i opiekował się nim troskliwie. Żył ponoć 70 lat, a gdy umarł, wdzięczny Pan wziął go do nieba, więc jego grobu nigdy nie znaleziono. Nic więc dziwnego, że Kościół dał mu w opiekę rodzinę, wszystkich, którzy pracują w pocie czoła (ze szczególnym uwzględnieniem cieśli i stolarzy) a także uciekinierów.

Józef to imię pochodzenia hebrajskiego. Jo (Jahve-Bóg) i Saf (przydać, pomnożyć) wyraża życzenie, by ten kto je nosi stale pomnażał swój dorobek i żył w rosnącym dostatku. Osoba tak nazwana ma wielu przyjaciół, jest solidna, wierna, zdyscyplinowana i pracowita. Rodzina znajdzie w niej oparcie, szef solidnego pracownika, dzieci - wyrozumiałego i cierpliwego ojca.

reklama


Józef (lub Józefina) często rozpoczyna ważne przedsięwzięcia, tworzy solidne fundamenty wielkich dzieł i zawsze cierpliwie kończy to, co zaczął. Liczba tego imienia w języku polskim wynosi Jeden - a to potwierdza wymienione wyżej cechy i sprawia, że Józef ma zawsze dokładnie wyznaczony cel i najszczęśliwszy będzie w pracy, w działaniu. Często jednak - z pozoru otwarty i szczery - ma swoje głęboko ukryte tajemnice, nie zawsze miłe sekrety.

Astrolodzy twierdzą, że imię to sprzyja Koziorożcom, Rakom i Pannom, bo wzmacnia ich najlepsze cechy. Lwom, Strzelcom i Skorpionom poprawia charakter i dodaje cierpliwości. Bliźnięta i Wodniki dodatkowo porządkuje, zaś Bykom i Wagom podszepnie, jak najlepiej wykorzystać dobre okazje.

Lepiej nie nazywać tym imieniem osób urodzonych w znaku Ryb i Barana, bo mogą stracić swą naturalną energię, intuicję i rozpęd, a tak skrępowane niewiele w życiu zdziałają.

Imię Józef stało się modne w Polsce w XVI wieku i aż do XX wieku, obok Stanisława i Jana, było najpopularniejsze. Znani Józefowie to m.in. Wybicki, twórca hymnu, książę Józef Poniatowski słynny z odwagi i miłosnych podbojów a także Józef Piłsudski - ukochany marszałek naszych babć.

Wspierało ono panowanie najdłużej w Europie władającego cesarza Franciszka Józefa, którego piękna żona, cesarzowa Elżbieta zwana Sisi wyjechała w 15. roku małżeństwa z pałacu na stałe, podrzucając na swoje miejsce w sypialni aktorkę, Katarzynę Schraft. Podobno długo trwało, zanim cesarz to zauważył. Nosił je również Węgrzyn - aktor, który dla ukochanej żony-morfinistki zgodził się na współpracę z gestapo.

WR

Źródło: Wróżka nr 3/2000
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl