10 przykazań ekologa

10 przykazań ekologaChcesz żyć w zgodzie z Matką Naturą? Zależy ci na losie Ziemi? Bliskie są ci postulaty ekologiczne, ale nie wiesz, co możesz zrobić? Podpowiadamy, jak swoim codziennym zachowaniem dbać o swoją planetę, o swoją okolicę i własne samopoczucie!


EKOLOGICZNY DEKALOG


1. Kupuj żywność lokalną – na targach, w ekosklepach, u rolników, w kooperatywach spożywczych (więcej o nich dowiesz się np. na stronie kooperatywy.pl). I tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz. Nie wyrzucaj jedzenia!

2. Co możesz, wypożyczaj.
Zwłaszcza to, z czego nie korzystasz na co dzień. W internecie znajdziesz miejsca, w których dostaniesz choćby markową torebkę na imprezę (bag4rent.pl).

3. Kupuj rzeczy używane.
Nie tylko ciuchy, ale też np. meble. Wiele sprzętów w dobrych cenach znajdziesz w serwisie tablica.pl

4. Wybieraj produkty „bez opakowań’’
. Mięso, warzywa, owoce, cukierki kupuj luzem, na wagę, a nie na tackach czy w plastikowych woreczkach. Zajrzyj na stronę recycling.edu.pl/precykling

5. Upiecz chleb, ciasto.
Zamiast wszystko kupować, zrób sama niektóre rzeczy, np. jogurt (można kupić do tego specjalne urządzenie), przygotuj z naturalnych produktów środki czyszczące i kosmetyki. Wiele przepisów znajdziesz na blogach naszych bohaterek.

6. Oszczędzaj wodę. Pij kranówkę
, przefiltrowaną w specjalnym dzbanku, nie jest gorsza niż większość wód butelkowanych. Podczas mycia zębów i brania prysznica nie trzymaj kurka odkręconego przez cały czas. Ustal sobie nieprzekraczalny czas prysznica na kilka – a nie kilkanaście! – minut.

reklama

7. Ogranicz produkcję śmieci.
Bądź kreatywna, nadawaj rzeczom drugie życie. Z paragonów fiskalnych można zrobić kartki na notatki, a ze zużytych opon – ozdoby ogrodowe.

8. Staraj się żyć oszczędnie i skromnie.


9. Zjednocz siły z innymi.
Pomogą ci w tym strony polakpotrafi.pl lub cohabitat.net.

10. Ograniczaj swój ślad węglowy. Przestaw się na transport publiczny lub rower, gaś niepotrzebnie zapalone światło, wyłączaj komputer, gdy wychodzisz z domu, zastanów się, czy musisz korzystać z kuchenki mikrofalowej. Oblicz, ile produkujesz dwutlenku węgla (ziemianarozdrozu.pl/kalkulator).

KILKA DODATKOWYCH WSKAZÓWEK

  • Grillowanie może być dla środowiska równie szkodliwe jak przejażdżka autem. Wybieraj ekologiczne podpałki oraz ekologiczne talerzyki, kubki i sztućce.
  • Ślepe podążanie za modą nie sprzyja ekologii. Jeśli chcesz być modna i eko, przekonaj się do stylu klasycznego. Nie będziesz musiała co sezon wymieniać całej garderoby, aby być trendy. Ekologiczni zapaleńcy bez obciachu wyjmują w sklepie portfel z... kartonu po mleku.
  • Radykalny ekolog Tristram Stuart żywi się jedzeniem ze śmietników, by zwrócić uwagę na problem marnowania żywności. My możemy nie tylko kupować mniej, ale też krytycznie podchodzić np. do terminów przydatności do spożycia – często są podawane z zapasem i można je lekko przekroczyć bez ryzyka dla zdrowia...


Sonia Jelska
 

Źródło: Wróżka nr 8/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl