Wzbogać się w Wigilię

Łuska ryby do portfela? Pieniądze pod talerzem? Jak zapewnić sobie dostatek w nadchodzącym roku?

Tej nocy ponoć otwiera się ziemia i dojrzeć można ukryte w niej skarby. Woda w źródłach, studniach i rzekach zamienia się w wino i miód, a czasem nawet w płynne złoto. Pod śniegiem zakwitają kwiaty. W tę jedną noc drzewa owocowe kwitną i wydają owoce.

Legendy mówią, że śmiałkowie, którzy zapragnęli z tego skorzystać, nie skończyli najlepiej. Ale są też bezpieczne metody sprowadzenia pomyślności.

● Przełam się ze zwierzakami

Gdy nie chcesz wydawać kasy na weterynarza, poczęstuj czworołapych domowników opłatkiem. W wielu rejonach kraju wypiekany jest specjalny kolorowy opłatek, by się nim dzielić z bydlątkami.

● Zatroszcz się o rodzinę

Kiedy nie będziesz miała wszystkich na utrzymaniu, twój portfel odetchnie. Połóż więc pod każde nakrycie po monecie. W ten sposób zapewnisz domownikom dobre zarobki.

● Post do kolacji

Nasi przodkowie nie uważali, by złamaniem postu było zjedzenie chleba maczanego w wódce. Mało tego, taki „posiłek” przed wieczerzą wigilijną miał zapewnić dostatek jedzenia i picia.

● By był urodzaj

Potraw na stole powinna być nieparzysta liczba (a nie dwanaście). I musi się znaleźć na nim żywność pochodząca z lasu, pola, sadu, ogrodu i wody. A jeśli coś pominiemy, to albo nas nasze ogrody zawiodą, albo sprowadzimy nieurodzaj na kraj i wiadomo – będą wysokie ceny.

reklama


● Kąpiel w złocie

W wigilijny ranek, pobiegnij do łazienki. Nalej wody do umywalki lub miski i wrzuć kilka monet. Teraz dopiero umyj w niej twarz, za każdym razem dotykając monet. Przyciągniesz bogactwo na cały rok. Jeśli bierzesz kąpiel w wannie, kilka złotych też nie zaszkodzi.

● Podprowadź coś sąsiadowi

Drobna kradzież ponoć przyniesie „złodziejowi” szczęście, ale tylko pod warunkiem, że łup odda z nowym rokiem.

● Ozdoby choinkowe

Powieś na drzewku orzechy, łakocie, miodowe pierniczki – to wszytko, by przyciągnąć bogactwo. A zajadanie się tymi smakołykami z choinki przyniesie z kolei dużo kasy. Również złote i czerwone kolory ozdób wróżą dostatek.

● W trosce o pszczoły

By w bród było miodu, należy zawiesić nad stołem jemiołę i to nie byle jaką, ale ściętą trzonkiem topora, a nie żadnym metalowym ostrzem! Przysłowie ostrzega, że „bez jemioły cały rok goły” – nie warto więc ryzykować. Nawet jeśli nie jesteśmy pszczelarzami.

● Cztery razy NIE

1. Nie kupuj nic w Wigilię – bo tego będzie ci brakować przez cały rok.
2. Nie pożyczaj niczego nikomu – bo skażesz się na niedostatek.
3. Nie miej długów – bo cały rok cię one nie opuszczą.
4. Nie śpij w dzień Wigilii – bo ściągniesz złodziei.

● Zadbaj o ogród

Jeśli masz drzewa owocowe, trzeba je odwiedzić, potrząsnąć każdym i spytać ponuro, z siekierą w dłoni, czy będzie rodziło. Powinno się wystraszyć i posłusznie dać później wiele owoców. Niegdyś jeszcze obwiązywano pnie powrozami ze słomy, która stała w kącie głównej izby.

Justyna Rudzka
fot.: shutterstock

Źródło: Wróżka nr 12/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl