Podkreślone w książce

Nie zawsze wybieram książki, które czytam. Zwykle to one wybierają mnie, wołają mnie z półek, księgarń i antykwariatów, i często kupuję je, nie wiedząc, dlaczego to robię.


Myślę jednak, że każda z nich pozostawia po sobie we mnie coś ważnego. Ostatnio otworzyłem kilka przypadkowych tomów z mojej małej biblioteczki. Poniżej wypisałem fragmenty, które podkreśliłem już przy pierwszym czytaniu.

Kontrola według Epikteta

„Ze wszystkich rzeczy, które istnieją, jedne zależą od nas, a inne nie. Te pierwsze to nasze myśli, impulsy, pragnienia – innymi słowy: wszystko, co jest naszym dziełem. Ale są też takie rzeczy, na które nie możemy wpływać i dlatego, aby rozumieć, co się dzieje, musimy patrzeć na świat z mądrością i rozwagą. Jednak to nie rzeczy ani mniemania o rzeczach budzą w nas niepokój, ale nasze decyzje. Nie proś więc, by wszystko w twoim życiu działo się zgodnie z twoją wolą. Ale aby rzeczy działy się w taki sposób, w jaki powinny. Wówczas zobaczysz, że wszystko potoczy się lepiej, niż się tego spodziewałeś”.

Manuel Bandeira i rzeka

„Bądź jak rzeka płynąca / W nocnej ciszy. / Nie obawiaj się mroku. / Jeśli na niebie świecą gwiazdy, odbijaj ich światło. A gdy zachodzi chmurami, pamiętaj, że tak jak rzeka one są wodą. / Ja też myślę o nich bez żalu. / W ciszy głębokiej”.

reklama


Potęga pamięci Chico Xaviera

„Jeśli udało ci się pokonać poważne problemy w twoim związku, nie rozpamiętuj trudnych chwil. Ale myśl z radością, że zdałeś kolejny egzamin z życia. A kiedy uniknąłeś poważnego wypadku, nie myśl o traumie, jaką mogło to wywołać. Tylko o cudzie, który pozwolił ci ujść z życiem. Gdy zaś po długiej kuracji wracasz do zdrowia, nie pielęgnuj w sobie wspomnień o cierpieniach, jakie musiałeś znosić. Ale dziękuj Bogu za swoje uleczenie. Zapamiętaj za to na całe życie każdą dobrą rzecz, która cię spotkała. One są dowodem, że potrafisz zwyciężać, i świadectwem istnienia Boga, który pomaga ci zawsze i wszędzie, i w obliczu każdej przeszkody”. Khalil

Gibran i sztuka dawania

„Mawiasz: »Daję, ale tylko tym, którzy na to zasługują«. Drzewa ani zwierzęta tak nie mówią. Dają i dzięki temu żyją, umarłyby, gdyby przestały dawać. Ten, kto zasługuje na to, by dostawać od Boga noce i dnie, zasługuje też, by dostać od ciebie wszystko, czego potrzebuje. Ten, kto zasługuje na łyk wody z oceanu życia, zasługuje też na to, by napełnić swój kubek w źródle, które bije w każdym z nas. Czemu domagasz się od kogoś, by odrzucił dumę i wyjawił swoje sekrety, skoro rościsz sobie prawo, by decydować, czy ten ktoś zasługuje na pomoc? Bacz lepiej, czy zasługujesz na to, by mu jej udzielić. Ty zaś, który jesteś obdarowywany, uważaj, by twoja wdzięczność nie uzależniła cię od twoich darczyńców. Jeśli bowiem zbyt wiele będziesz myśleć o swoim długu wdzięczności, w końcu zwątpisz w hojność ziemi  i Boga Ojca. A od nich przecież pochodzi najwięcej darów, które dostaje człowiek”.

Paulo Coelho
brazylijski pisarz i poeta, promotor „dobrej magii”.
Autor m.in. książek: „Alchemik”, „Podręcznik wojownika światła”,
„Demon i panna Prym”, „Pielgrzym” i „Alef”
fot.: fotochannels

Źródło: Wróżka nr 11/2013
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl