Uspokój burze w swoim mózgu

Lęk, złość, wrogość, smutek czy nawet apatia towarzyszą nam w codziennym życiu tak często, że czasami trudno je już dostrzec. To błąd, bo tylko uporanie się z nimi może zbliżyć nas do poczucia szczęścia.

Wyobraź sobie porywisty huragan, który niszczy wszystko na swojej drodze. Podobnie na mózg działają negatywne emocje. Pobudzają one wytwarzanie szybkich fal beta, sprawiających, że działamy niczym automat. A hamują powstawanie fal alfa, niezbędnych do kreowania, czerpania z intuicji, odczuwania błogości, a przede wszystkim wewnętrznego spokoju. To on właśnie jest naszym naturalnym stanem, a wszelkie trudne emocje burzą go i wprawiają w stan rozedrgania. Są one zarówno rezultatem, jak i przyczyną stresującego stylu życia. Większość z nas nie potrafi uświadomić sobie ogromnej siły tych wewnętrznych burz ani też jej kontrolować. A tymczasem one są destrukcyjne dla naszego zdrowia – ciała i umysłu – niczym zabójczy tajfun.

Żyjemy, doświadczając niepokoju, stanów depresyjnych, bezsenności czy trudności z koncentracją. To za sprawą wypartych emocji, zepchniętych w czeluści podświadomości, które tłumią fale alfa. Jakie to emocje i jak je oswoić?

lęk

Badania dowodzą, że im większy w mózgu jest wzrost fal alfa, tym lęk staje się mniejszy. Jak to osiągnąć? Istnieją różne techniki. Wypróbuj jedną z nich.

* Wyobraź sobie najgorszą sytuację, która może cię spotkać. Robiąc to, stawisz czoło swoim największym obawom. Staraj się wczuwać w tę sytuację do chwili, gdy stanie się ona tak przerażająca, że trudna do zniesienia.
* Wtedy nagle „odłóż" na bok ten zły scenariusz i fantazjuj o czymś, co cię natychmiast odpręży. Przypomnij sobie spacer po plaży, delikatną, relaksującą bryzę, która pieści twoją skórę, pieszczotę fal delikatnie oblewających twoje stopy.
* Kiedy uda ci się już uspokoić, twój lęk stanie się lżejszy, okiełznany, poczujesz, że jesteś zdolna go znieść.

reklama


złość i wrogość

Te dwie emocje posiadają podobne wzorce w mózgu. Obniżają one aktywność fal alfa w większości obszarów mózgowych, a podnoszą czynność fal beta. Metodą uwalniania złości i wrogości jest nauka procesu głębokiego wybaczania. Kiedy czujemy w sobie te destrukcyjne emocje, najpierw należy się zastanowić, do kogo je kierujemy.

* Odpowiedz sobie na pytania: Na kogo się złoszczę? Dlaczego się złoszczę? Dotrzyj do sytuacji, która spowodowała złość. Być może wydarzyła się ona w dzieciństwie? Przypomnij ją sobie dokładnie.
* Postaraj się jeszcze raz świadomie ją przeżyć, a następnie spójrz na nią z lotu ptaka. Nie przyglądaj się poszczególnym osobom w niej uczestniczącym,
na przykład krzyczącemu na ciebie rodzicowi, tylko na całą tę sytuację jako na wzorzec, który ci się przytrafił.
*Wybacz sobie i wszystkim osobom, które w nim brały udział, że czegoś takiego doświadczyły. A następnie wyobraź sobie dobry obrót zdarzeń. Zobacz na przykład oczami wyobraźni ojca, który zamiast krzyczeć na ciebie i zawstydzać cię, kiedy się przewróciłaś lub przyniosłaś ze szkoły dwóję, przytula cię i pociesza.

Źródło: Wróżka nr 5/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl