Leki z bożej apteki: jagody

Zamiast kupować je przy drodze, sami ruszajcie do lasu na jagody! Z tych najsłodszych, które wpadną wam do słoika, można zrobić pyszne jagodzianki. Najbardziej jędrne jagódki i świeże listki warto wykorzystać do leczenia różnych przypadłości.

Mają małe wymagania i wielkie możliwości. Rosną sobie samodzielnie, bez dodatkowego podlewania, bez doglądania i nawozów. O leczniczych właściwościach jagód wypowiadają się najwięksi specjaliści od badań nad miażdżycą czy chorobami krążenia. Już samo ich zbieranie może być swojego rodzaju profilaktyką chorób serca, bo zachęca do ruchu na świeżym powietrzu.

Ale zbieranie jagód może być też pasją, bo – niczym niegdysiejsze polowanie – wbija w dumę i daje satysfakcję w postaci samodzielnie uzbieranego garnuszka leśnych darów. Tak więc ubierzmy się odpowiednio, spryskajmy preparatami przeciw kleszczom i ruszajmy. Na jagody!

Najlepszy sposób na biegunkę

Kiedy nie znano antybiotyków, przetwory z jagód obowiązkowo znajdowały się w każdej domowej spiżarce. Wspomagano się nimi w czasie przeziębień, leczono zakażenia, tyfus, stany zapalne pęcherza i dziecięce choroby pasożytnicze, np. owsiki. Dziś mamy syntetyczne leki przeciwbakteryjne, ale napary z suszonych jagód nadal z powodzeniem można stosować w doraźnym leczeniu stanów zapalnych lub kiedy czujemy, że chwyta nas przeziębienie.

reklama


Czarne jagódki są nieocenione przede wszystkim w kłopotach z trawieniem, zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. Jeżeli zjesz je świeże, rozluźnią stolec i przyspieszą wizytę w toalecie. Natomiast jeśli wypijesz sok z jagód lub napar przyrządzony z listków, powstrzymasz biegunkę. Zawarte w nich garbniki uszczelniają bowiem błonę śluzową żołądka (a to hamuje przenikanie wody, która rozrzedza treść pokarmową), neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii i spowalniają ruchy robaczkowe jelit.

Idealne dla cukrzyków

Napary z suszonych owoców jagód działają kojąco i przeciwbólowo. Zawierają sporo witamin z grupy B, a te mają moc wyciszania rozdygotanych nerwów. Z kolei płukanie gardła odwarem z suszonych jagód zmniejszy ból i zapobiegnie rozwojowi infekcji. Świeże jagody (oczywiście bez dodatku cukru czy śmietanki) są doskonałą przekąską dla cukrzyków lub osób ze stanem przedcukrzycowym.

Nie mają zbyt dużo węglowodanów, a zawierają związki chromu oraz glikokininy – substancje naturalnie regulujące poziom glukozy we krwi. Jeśli przyjmuje się leki przeciwcukrzycowe, jagody wzmocnią ich działanie.

Jak Rasputin wyleczył carewicza

Zbierano je od najdawniejszych czasów. Jagody, zwane też czernicami, jagodzinami lub borówkami, im dalej na północ, tym owocują obficiej. Nie dziwi więc, że w Szwecji czy Rosji były popularnym ludowym lekiem na biegunkę i przeziębienie. Odkryto, że wspomagają wątrobę, chronią przed pylicą (więc zalecano je robotnikom pracującym w kamieniołomach) i mają moc hamowania krwawień.

Wiedział o tym Rasputin – znachor żyjący w carskiej Rosji. Gdy cierpiący na hemofilię synek cara Mikołaja II, Aleksy, dodatkowo złapał czerwonkę, jego dni były policzone. Wezwano na pomoc Rasputina, a ten zalecił kurację odwarem z czarnych jagód. Carewicz po kilku dniach ozdrowiał, a Rasputin, jak wiadomo, na trwale związał swój los z dworem cara...

Zrób zapasy na zimę

Jagódki na pierogi czy drożdżówki najlepiej zapakować w woreczki i zamrozić. Jeśli chcesz korzystać z leczniczych właściwości borówek, warto je także ususzyć.

OWOCE:  Zbieraj te lekko niedojrzałe, zdrowe i jędrne od lipca do września. Po oczyszczeniu i szybkim prysznicu rozkładaj cienką warstwą na papierze do pieczenia. Susz w piekarniku w temperaturze nie wyższej niż 40°C, a na koniec dosusz w 60°C.

LIŚCIE:  Najlepiej zbierać je w czasie kwitnienia od maja do końca czerwca. Susz w miejscach ocienionych, w temperaturze poniżej 35°C.

Źródło: Wróżka nr 7/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl