Język symboli: pszczoła

Jest symbolem pracowitości, dziewictwa i Maryi. Także Ognia w magii żywiołów. Wisiorek w kształcie pszczoły to doskonały amulet dla ludzi spod znaku Barana, Lwa i Strzelca.

Sumeryjskie pismo obrazkowe przedstawiało króla jako pszczołę, a niektórzy faraonowie nosili tytuł „księcia pszczół".

Grecka bogini urodzaju Demeter nosiła przydomek Melissa, czyli pszczoła. Tak też nazywano jej kapłanki. A jak wiadomo, melisa jest rośliną miododajną, czyli wprost wymarzoną stołówką dla pszczół.

Kojarzy się je też z porządkiem, posłuszeństwem i płodnością. Wybitni myśliciele oświecenia przedstawiali pszczelą społeczność jako wzór, do którego powinni dążyć ludzie.

Zwiastunka śmierci

Ten pracowity owad związany był ze śmiercią, ale też zmartwychwstaniem. Miód uważano za pokarm dający nieśmiertelność, często więc stanowił ofiarę dla zmarłych. Kreteńska bogini Ker, przedstawiana pod postacią pszczoły, była bóstwem Śmierci. Według Celtów owady te miały pośredniczyć w kontaktach między ziemią a niebem.

Wierzono, że jeśli rój pojawiał się w domu, wróżyło to rychłą śmierć któregoś z mieszkańców. Widziano w nim bowiem albo przewodnika dla duszy zmarłego, albo też duchy jego już nieżyjących krewnych, chcących go powitać.

reklama


Niektórzy chrześcijanie łączą pszczołę z Chrystusem. A to dlatego, że jednoczy ona w sobie dobroć (miód) i moc (żądło), czyli miłość Jezusa i jego sprawiedliwy sąd nad śmiertelnikami.

Test na dziewictwo

Owady te są symbolem dziewictwa i Maryi. Długo uważano, że tworzą swoje potomstwo z pyłku kwiatów i miodu, bo miód jest darem niebios. Przejście bez szwanku kobiety wokół rozgniewanego roju pszczół było dowodem dziewictwa.

Niektórzy uważali, że owady te umierają jesienią, by zmartwychwstać wiosną. Niestety, dzisiaj coraz więcej z nich umiera, niż się budzi. Wszystkiemu winne są wszechobecne pestycydy.

* Co o oznacza pszczoła widziana we śnie?

Poranna pszczoła – dobra wróżba
Zostać ugryzionym przez pszczołę – problemy i sprzeczki
Pszczoła wśród kwiatów, duży rój – nadzieja, zapowiedź dobrobytu
Łapać pszczoły – drobne kłopoty
Zabijać pszczoły – poważne nieszczęście
Praca przy ulu – nadmiar spraw
Truteń – nierób, próżniak

* Pszczele przysłowia

Kto chowa pszczoły i klacze, ten na biedę nigdy nie płacze.
Kto pszczołom sprawi czapkę, to one jemu suknię.
Pracowita pszczoła i z gorzkiego ziela miód zbiera.
Słowo jest jak pszczoła. Posiada miód i żądło.
Pracowity jak pszczoła.

Justyna Rudzka
fot.: shutterstock

Źródło: Wróżka nr 7/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl