W jaki kapelusz stroi się twoja dusza?

Każdy z nas nosi niewidzialny, barwny kapelusz, który nie zdobi. Ale nadaje kierunek myślom, nastraja do życia i kształtuje naszą osobowość.

Ideę „sześciu kapeluszy myślowych" stworzył Edward de Bono – brytyjski lekarz, autorytet w nauczaniu „twórczego myślenia". Jest ona świetnym narzędziem, pomagającym rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy, spojrzeć na nie z różnych perspektyw.

Każdy kapelusz oznacza inny schemat myślenia. Na przykład: czarny opisuje, jak widzi świat pesymista, a żółty – jak postrzega go optymista. Ktoś, kto chce się przyjrzeć jakiemuś zagadnieniu w różnych aspektach, „wciela" się w coraz to inaczej myślące osoby. Sprawdza, jak wygląda problem z perspektywy czerwieni, a jak błękitu lub zieleni. Zakłada „kapelusze" ich dusz.

Po takiej analizie łatwiej rozwiązać problemy. Ale przecież każdy z nas ma swój umysł, swoją własną duszę, która chodzi w określonym kapeluszu. Przeczytaj, jakie one są. I sprawdź, w jakim kapeluszu chodzi twoja dusza.

Czerwień – kolor emocji

Jeśli ona spowija twój umysł, nade wszystko słuchasz intuicji. Liczą się dla ciebie wrażenia i przeczucia. Masz dużo empatii i często w podejmowaniu wyborów kierujesz się wyłącznie emocjami. Należysz do osób, które najpierw robią, a dopiero potem myślą. Łatwo nawiązujesz kontakty. Ludzie do ciebie lgną.

reklama


Wszystko pięknie, ale noszenie tego kapelusza ma też złe strony. Emocje często bowiem odbierają obiektywizm. Pod ich wpływem podejmujesz pochopne decyzje i łatwiej dajesz się oszukać. Jeśli twoja dusza nosi czerwony kapelusz, możesz mieć wrażenie, że ludzie cię wykorzystują, żerują na twojej dobroci. I tak zapewne jest. Ale, niestety, trochę z twojej winy. Ludzie są z natury egoistami. Zresztą słusznie, bo zdrowy egoizm jest w życiu konieczny. I jeśli się zorientują, że mogą dla siebie coś zyskać, natychmiast to wykorzystują. Gdy ty, działając spontanicznie, robisz wszystko, o co cię poproszą, oni nie będą mieli umiaru. Zechcą brać, często nie dając nic w zamian. W końcu poczujesz, że nadużywają twojej życzliwości.

Osoby z duszą w czerwonym kapeluszu są impulsywne. To wśrod nich są takie, które w drobnych odruchach sympatii widzą od razu wielkie uczucie albo z byle powodu wybuchają złością. Mają skłonności do wyolbrzymiania różnych rzeczy.

Obiektywna biel

Jeśli twoja dusza nosi kapelusz biały – jesteś całkowitym przeciwieństwem czerwieni. W życiu kierujesz się logiką, a twoimi sprzymierzeńcami są fakty i wyliczenia. Postępujesz zawsze według określonego przepisu.

W twoim życiu nie ma miejsca na spontaniczność ani niepotrzebne ryzyko. Liczy się tylko to, co da się racjonalnie zanalizować. Ty nie oceniasz, a tylko stwierdzasz fakty. Twój ład i poukładanie sprawiają, że lgną do ciebie roztrzepańcy, którzy często słabiej sobie radzą z codziennością. Jeżeli z kimś takim uda ci się wypracować kompromis: ty będziesz znosić jego niefrasobliwość, a on da się trochę uporządkować, wtedy stworzycie szczęśliwy związek. Lubisz bowiem prowadzić spokojne, bezpieczne życie. Gorzej, jeśli twój racjonalizm podszyty jest lękiem i przemożną potrzebą kontroli wszystkiego. Wówczas swojej drugiej połówce gotujesz nie lada kierat.

Czarne myśli

Jesteś człowiekiem z czarną duszą? To jesteś rasowym pesymistą. Wszystko dokładnie analizujesz, często w najdrobniejszych szczegółach, i we wszystkim widzisz tylko to, co złe. Świat, w którym żyjesz, jest pełen zagrożeń, wad i niepowodzeń. Często szukasz dziury w całym, nie pozwalając sobie poczuć się w pełni szczęśliwym.

Ale dobre w tobie jest to, że zawsze dociekasz prawdy. Zadajesz pytania i sam ferujesz oceny. Dzięki analitycznemu umysłowi nie przeoczysz żadnych niedociągnięć, więc stale coś ulepszasz, poprawiasz. Niestety, jeśli przesadzisz, zechcesz poprawiać także otaczajacych cię ludzi.

Źródło: Wróżka nr 9/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020
Wydanie specjalne 1/2022

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl