Ognisko. Oswojony ogień

W płomieniach drzemie niszczycielska siła. Dopiero zamkniętym w kamiennym kręgu odbiera się gniew. Ogień staje się wtedy symbolem domu.

Przy nim organizuje się życie rodziny. Wspólna biesiada przy ognisku scala pracowników podczas wszelkich grupowych wyjazdów. W runicznym alfabecie runa Fehu, symbolizująca dostatek, bogactwo i szczęście, znaczy także domowe ognisko. Póki ono płonie, wszystko jest w porządku. Jego wygaśnięcie wróży nieszczęście.

W tradycji celtyckiej gasi się ogniska raz w roku – w wigilię święta rozpoczynającego lato – Beltaine. A następnie ponownie je rozpala od świętego ognia i pilnuje, by nie zagasło do następnego powitania lata.

Rozpalanie ogniska to sprowadzanie słonecznego światła na ziemię. Nabiera znaczenia, zwłaszcza gdy tego słońca brakuje, czyli w nocy i w chłodną porę roku. Zgodnie z harcerską szkołą, trzeba to zrobić od jednej zapałki. Wśród harcerzy spotyka się wędrowców noszących naramiennik z tak zwaną watrą wędrowną (watra to po góralsku ognisko). I jest ona pełna symboli.

Ogień nie tylko oznacza więzi, bliskość. Pierwsze polano to otworzenie się na innych, drugie – szukanie miejsca w społeczeństwie, trzecie – dążenie do samorozwoju. Zaś języki ognia znaczą kolejno (od najmniejszego): siła ciała, siła rozumu i wreszcie siła ducha.

reklama


Warto tu wspomnieć, że dla Celtów potrójne płomienie oznaczały symbol równowagi między przeciwieństwami, takimi jak: fizyczność i duchowość, męskość i żeńskość.

Ogień w alchemii symbolizuje przemianę materii w inny stan skupienia, a także przemianę duchową człowieka. Kto z nas nie wrzucał kiedyś do ognia listów czy zdjęć osób, o których chciał zapomnieć, by w ten symboliczny sposób uwolnić się od przeszłości, oczyścić siebie?

Wpatrywanie się w płonące ognisko jest formą medytacji, może także służyć przywoływaniu wizji. Jest też wiele technik wróżenia z ognia. Najprostsza to zadać pytanie i patrzeć w ognisko, czekając na odpowiedź. Najczęściej gdy jęzory płomieni strzelają w górę, oznaczają odpowiedź twierdzącą, a jeśli płomień szybko gaśnie – negatywną.

Potęgę ognia docenia także zaratustryzm, jedna z najstarszych religii monoteistycznych. Jest przez nią postrzegany jako symbol czystości, prawdy i porządku.

Justyna Rudzka
fot. shutterstock

Źródło: Wróżka nr 11/2014
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl