Magia koloru

Nie musisz mieć szafy pełnej ciuchów i palety do makijażu. Jeśli wiesz, jakie kolory do ciebie pasują, zawsze możesz wyglądać świetnie. Warto znaleźć swoją barwę – to droga do poznania siebie.


Barwy natury to nie tylko radość dla oczu, ale także lekarstwo dla duszy. To dlatego w programach telewizyjnych prowadzonych na żywo, goście czekają w „green roomie", czyli zielonym pokoju. Ponieważ wiadomo, że kolor trawy i liści odpręża i wycisza emocje, zwyczajowo maluje się te pomieszczenia na zielono.

A co, jeśli ktoś poda ci plaster szynki dokładnie w tym odcieniu? Nawet jeżeli wiesz, że mięso jest świeże, a dany kolor to tylko efekt oświetlenia – wzdrygniesz się z obrzydzenia. Taka reakcja to spadek po przodkach, którzy musieli mieć wyczulone oko na barwy. Były dla nich źródłem informacji, że np. zielonkawe lub sine mięso jest zepsute, czerwony owoc – dojrzały, a grzyb z jaskrawym kapeluszem może być trujący.

Energia zaklęta w kolorach

Mawiamy, że ktoś jest czerwony ze złości, zielony z zazdrości albo patrzy na świat przez różowe okulary. Trudno nam wyzwolić się od znaczeń, które określonym barwom nadały pradawne kultury.

Dlaczego chłopców ubiera się na niebiesko, a dziewczynki na różowo? W minionych wiekach narodziny chłopca były błogosławieństwem dla rodziny, gdyż oznaczały pojawienie się dziedzica rodowego nazwiska. Trzeba było więc podziękować bogom za łaskę i poprosić ich o ochronę. Kolor niebieski kojarzy się z niebem. A dlaczego dziewczynki są „całe na różowo"? Bo według legendy, płeć piękna stworzona jest z najbardziej delikatnej materii w przyrodzie, czyli z kwiatów róży.

reklama


Symbolikę kolorów i ich ukryte znaczenie chętnie wykorzystują spece od wizerunku. To nie przypadek, że premier Ewa Kopacz podczas exposé miała na sobie garsonkę w odcieniu granatowym. Ten kolor mówi o kompetencjach: „Oczywiście, nadaję się na to stanowisko!". Z kolei czerwona apaszka czy krawat u polityka świadczy o tym, że chce uchodzić za osobę silną i zdecydowaną. Natomiast brązy to kolory ludzi solidnych. Fiolety mówią o uduchowieniu. Błękity wybierają osoby prostolinijne, wierne w miłości, a zielenie – ludzie skromni i łagodni.

W poszukiwaniu harmonii i piękna

Barwy mają przede wszystkim dodawać nam urody. Wybierając kolor sukienki, biżuterii czy cieni do powiek, chcemy podkreślić swoje mocne strony, a ukryć niedoskonałości. Ale musimy zadbać o harmonię barw. Dobrze dobrany strój czy twarzowy makijaż to taki, który współgra z naturalnym kolorem oczu, włosów, skóry. Jeśli nie opanujemy tej sztuki, nawet najmodniejszy i najdroższy ciuch, będzie nas szpecić, a nie zdobić.

Dlaczego w jednych kolorach wyglądamy świeżo i kwitnąco, a w innych blado i chorowicie? To zależy od typu urody. Aby ubierać się gustownie i robić perfekcyjny makijaż, musisz dowiedzieć się, jakim typem kolorystycznym jesteś. A najlepszym wzorcem do określenia tej przynależności jest przyroda. W naturze znajdziesz zarówno ciepłe barwy (panie Wiosna i Jesień), jak i chłodne, pełne kontrastów (panie Lato i Zima). Nie pozostaje zatem nic innego, tylko usiąść przed lustrem i pobawić się kolorami.

W jakich odcieniach ci do twarzy

Zrób krótki test w domu, przed lustrem. Zmyj makijaż i rozczesz włosy. Usuń z pola widzenia kolorowe przedmioty. Okryj ramiona białym materiałem, żeby nic nie wpływało na twoją ocenę. Przyglądając się sobie uważnie, odpowiedz na kilka pytań.

CERA

• Jest jasna czy śniada? Blada czy naturalnie zaróżowiona?
• Czy masz piegi?
• Jak oceniasz kolorystykę swojej twarzy: jako jasną i delikatną czy raczej ciemną i zdecydowaną?

OCZY

• Czy ich kolor jest intensywny, czy jakby rozwodniony?
• Określ go: np. oczy niebieskie, zielone, piwne, szare, brązowe, czarne.
• Czy masz cętki na tęczówce?
• Czy białka mają wyrazistą biel?

WŁOSY

• Jesteś naturalną blondynką, brunetką, szatynką czy może klasycznym rudzielcem?
• Czy masz czarne włosy z granatowym połyskiem?
• Czy twoje włosy mają złoty czy raczej mysi odcień?

Teraz na podstawie zebranych informacji, dopasuj swoją urodę do jednego z niżej podanych typów kolorystycznych. I sprawdź, jakie odcienie ciuchów i makijażu są dla ciebie idealne, a jakich barw lepiej unikać.

Źródło: Wróżka nr 1/2015
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl