Po drugiej stronie szczęścia

Dlaczego kromka zawsze upada masłem na dół?


Wszyscy mamy skłonność do dawania wiary w prawo Murphy'ego: „Jeżeli coś może się nie udać, nie uda się na pewno". Ciekawą historię w związku z nim opowiedział scenarzysta m.in. filmu Volkera Schlöndorffa „Fałszerstwo", Jean-Claude Carrière.

Zaspany mężczyzna przygotowywał sobie śniadanie. Nagle, kromka chleba, którą właśnie smarował masłem, wypadła mu z rąk. Ku swemu zaskoczeniu zobaczył, że wylądowała na podłodze posmarowaną stroną do góry. To był cud. Opowiadał później przyjaciołom o tym, co się stało, i wszyscy się dziwili. Przecież jeśli komuś wypada kromka chleba, zawsze upada masłem na dół. „A może jesteś święty? – zasugerował jeden ze znajomych. – I w ten sposób Bóg chce ci dać znak?".

Wieść o wydarzeniu rozeszła się po całej okolicy i wkrótce wszyscy żywo o nim rozprawiali. A ponieważ nikomu nie udało się znaleźć przekonującego wyjaśnienia, zaczęto szukać mędrca, który potrafiłby to zrobić.

W końcu poproszono pustelnika, by całą noc modlił się o boskie natchnienie. Następnego dnia wszyscy zebrali się przed pustelnią, chcąc usłyszeć, jak on wytłumaczy ten dziw. „To bardzo proste – rzekł. – W rzeczywistości, kromka chleba upadła na podłogę dokładnie tą stroną, którą powinna. Tylko masło zostało rozsmarowane po niewłaściwej stronie".

Pogromca smoków

Zhuangzi, jeden z najważniejszych nauczycieli taoizmu, przytacza historię niejakiego Zhu Pingmana, który chciał, by mistrz pokazał mu, jak najlepiej pokonać smoka. Nauczyciel przez dziesięć lat nieprzerwanie uczył Pingmana, aż ten do perfekcji opanował najbardziej wyrafinowaną technikę.

reklama


Pingman, zamierzając zaimponować całemu światu swoimi umiejętnościami, poświęcił resztę życia na tropienie smoków. Przeżył jednak rozczarowanie, bo nie udało mu się żadnego znaleźć. Zhuangzi tłumaczy to tak: „Każdy z nas przygotowuje się do walki ze smokiem, ale kończy pożarty przez mrówki szczegółów, na które nigdy nie zwracamy uwagi".

Chińskie przysłowia
Wybrane z „Sentences et proverbes de la sagesse chinoise" Bernarda Ducourant

Złoto nie ma związku z chciwością; to chciwość ma związek ze złotem.
(Anonim)

Niewierna kobieta ma duszę pełną wyrzutów sumienia, duszę wiernej kobiety wypełnia żal. (Anonim)

Jeśli twoje dzieci są leniwe, nie zasługują na swoje dziedzictwo. Jeśli ciężko pracują, nie potrzebują go. Korzystaj więc do woli ze swego majątku, zapewniając starości należne jej przyjemności.
(Anonim)

Aby poznać człowieka: patrz, jak działa, dowiedz się, czego chce, sprawdź, co czyni go szczęśliwym.
(Konfucjusz)

Jeśli chcesz ukryć skarb, najlepiej zrób to w miejscu widocznym dla wszystkich.
(I Ching)

Lepiej rzec sto razy „nie", niż raz powiedzieć „tak" i nie dotrzymać słowa.
(Anonim)

Ci, którzy nie wiedzą, jak się uśmiechać, nie powinni otwierać sklepu.
(Anonim)

Ci, którzy zadają pytania, są głupcami przez pięć minut. Ci, którzy tego nie robią, pozostają nimi na zawsze.
(Konfucjusz)

Paulo Coelho
brazylijski pisarz i poeta, promotor „dobrej magii". Autor m.in. książek: „Alchemik", „Podręcznik wojownika światła",
„Demon i panna Prym", „Pielgrzym" i „Alef".
fot. shutterstock

Źródło: Wróżka nr 1/2015
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl