Gdy jest ci za gorąco...

Pot jest po to, żeby było nam chłodno. Co z tego! Na samą myśl o mokrych plamach na bluzce, robi się nam gorąco... 

Niby nie ma się czego wstydzić, w końcu pot to zdrowy objaw, ale jednak go nie lubimy... Świadczy o tym, że organizm jest czujny i robi wszystko, by nie dopuścić do przegrzania narządów. Jednak co innego mieć przepocone ubranie na siłowni czy na rowerze, a co innego – na oficjalnej uroczystości, kiedy chcemy dobrze wyglądać. Lepiej nie mieć na koncie takich grzeszków... Oto kilka sprawdzonych i zdrowych sposobów na to, jak uniknąć siódmych potów podczas letniej gorączki i wyglądać świeżo w każdej sytuacji. 

W co się ubrać podczas upału

W przewiewne i jasne ciuchy z naturalnych tkanin – bawełny czy lnu. Uwaga na jedwab! Wygląda na lekki, ale to pozory. Jest tkany bardzo gęsto, może więc zatrzymywać ciepło przy skórze. 

Osuszaj się od środka 

Niektórzy ludzie mają non stop zroszone czoło, mokre plecy czy dłonie. Skłonność do nadpotliwości dziedziczymy w genach. Ale najczęściej pocimy się podczas upalnej, burzowej pogody, z powodu stresu czy huśtawek hormonalnych (po menopauzie). Tu nie pomoże antyperspirant. Uratują cię ziółka, które ograniczają wydzielanie potu. 

Herbatka z szałwii – 2 łyżeczki ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj i parz 15 minut. Pij 2 razy dziennie po szklance. 

Sok z pokrzywy – kilka garści liści przepuść przez sokowirówkę. Pij 1 łyżkę dziennie. 

Napar z hyzopu i liści orzecha włoskiego – weź 2 łyżki mieszanki ziół na szklankę wrzątku. Pij 3 razy dziennie przed posiłkami. 

Gdy stopy brzydko pachną... 

• Codziennie mocz je w ziołowych naparach o działaniu antybakteryjnym, np. z szałwii, kory dębu, kory brzozy, rumianku, mięty, liści orzecha włoskiego. 

reklama


• W razie potrzeby zrób im kąpiel w roztworze wodnym kwasu bornego (kupisz w aptece) w proporcjach 5 g na 2 l wody. 

• Stosuj naturalne zasypki – ze sproszkowanej kory dębu (zmiel w młynku do kawy). Wsyp do skarpet czy butów. Doskonały w zwalczaniu bakterii jest również puder cynamonowy. Jak zrobić: łyżeczkę przyprawy zmieszaj z kilkoma łyżkami mąki kukurydzianej. Przesyp do nieużywanej solniczki. Czyste, suche stopy zasypuj proszkiem rano, przed wyjściem z domu. 

Naturalne dezodoranty 

Lawendowy sprej do ciała – weź pełną garść kwiatów lawendy i 2 szklanki octu owocowego. Zalej nim lawendę i zagotuj. Schłodzony płyn przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Stosuj rano na umytą skórę.

Aromatyczny talk do dłoni i stóp – 30 g talku, 5 g proszku z białej glinki, 5-6 kropli ulubionego olejku aromatycznego (różanego, sandałowego, jaśminowego czy waniliowego) wymieszaj, wsyp do słoiczka i zakręć. Przed każdym użyciem wstrząśnij. Taki puder działa jak dezodorant. Zawarty w nim talk ma właściwości lekko wysuszające, zapobiega stanom zapalnym skóry. Glinka zaś odkaża i neutralizuje przykre zapachy. 

Sposób na potówki 

To małe, swędzące wypełnione płynem krostki. Tworzą się w miejscach, gdzie zbiera się pot, np. na szyi, karku, pod biustem. Jak się ich pozbyć? 

• Jak najczęściej schładzaj skórę zimnym natryskiem, a potem dokładnie osuszaj.

• Nie smaruj się tłustymi kremami czy balsamami do ciała.

• Zasypuj wypryski mąką ziemniaczaną, która wchłonie pot i sprawi, że potówki zaczną przysychać. 

Na ten temat



Błyskawiczne odświeżacze

• Do twarzy – kiwi. Sok z połowy owocu wyciśnij na wacik i przetrzyj nim umytą twarz. Świetnie chłodzi, jest idealny do cery tłustej. 

• Do ciała – pomarańcza. Zdejmij skórkę z pomarańczy i natrzyj nią nogi i ramiona. Zawarte w niej olejki eteryczne dodają energii i rozbudzają zmysły. 

• Do stóp – mięta. Zerwij garść listków i natrzyj nimi umyte w chłodnej wodzie, dobrze osuszone stopy. 

Kąpiel dla ochłody rumiankowo-różana – garść kwiatów rumianku i 2 garście płatków róży zalej litrem wrzątku, przykryj i odstaw na pół godziny. Przecedź, dodaj sok wyciśnięty z cytryny i pół szklanki miodu – mieszaj, aż się rozpuści. Wlej do wanny z letnią wodą i zanurz się w niej na 15-20 minut.

Kąpiel miętowo-rozmarynowa – weź 3 garście świeżych listków mięty, 2 gałązki rozmarynu, szklankę soku z limonki. Zioła włóż do lnianego woreczka lub pończochy, zawiąż. Połóż na dnie wanny i odkręć wodę. Na koniec wlej sok z limonki. Czas kąpieli – 15-20 minut. 

Wycieraj, ale nie pocieraj!

Po kąpieli osuszaj skórę bardzo delikatnie. Energiczne tarcie ręcznikiem pobudza krążenie krwi, a to powoduje zwiększone wydzielanie potu. Aby dłużej czuć się świeżo, przyłóż do ciała miękki ręcznik frotté i poczekaj, aż wilgoć sama się wchłonie. 

Joanna Kulesza
fot.: shutterstock

Źródło: Wróżka, nr 6/2015
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl